Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

2010 – izgubljeni NBA draft

NBA Draft svakog je lipnja jedna od glavnih tema o kojoj se priča u svijetu košarke, a brojne priče mogu se ispričati o raznim izborima iz godine u godinu. Sada je prosinac i u oko je autoru ovoga teksta, a vjerujemo i dobrom broju pratitelja košarke, upala vijest o tome da je knjiga imena igrača izabranih na draftu 2010. godine spala na samo jedno ime i prezime, a kuriozitet je i taj da je to prva draft generacija nakon one iz 1989. godine koja nije dala niti jednog osvajača nagrade za najboljeg Rookie igrača u ligi.

Pa krenimo s time. Naime, Blake Griffin, prvi izbor godinu dana ranije propustio je zbog ozljede koljena kompletnu sezonu, pa mu je ova sljedeća 2010./2011. koju je završio na prosjecima od 22.5 poena, 12.1 skokova i 3.8 asistencije po susretu donijela nagradu za najboljeg novajliju u NBA lizi. Griffin je tako postao prvi košarkaš novajlija sezone koji nije na draftu izabran te godine još od Davida Robinsona. Popularni Admiral svoju je nagradu osvojio za sezonu 1989./1990., a to mu je bila prva sezona u NBA ligi nakon što je 1987. godine izabran prvim pickom od strane San Antonio Spursa. Robinson je međutim, prve dvije sezone propustio zbog potpuno suprotnog razloga od Griffinovog, a to je da je stečenom diplomom na sveučilištu Navy bio obvezan na dvije godine službe američkoj mornarici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo, jedini još uvijek aktivni igrač s ove draft klase 2010. nije dobio niti jedan glas u izboru za novajliju godine, ali je izabran u drugu Rookie petorku sezone. On je Paul George, danas 34-godišnji član Philadelphia 76-ersa, u dosadašnjoj NBA karijeri deveterostruki All-Star igrač, jednom član najbolje i pet puta treće najbolje NBA petorke sezone, po dva puta izabran u najbolju i drugu najbolju obrambenu petorku sezone, igrač koji je najviše napredovao 2013. godine te vodeći kradljivac lige u sezoni 2018./2019. Svatko tko i površno prati NBA košarku zna za Georgea, vjerojatno jednog od najboljih 25 do 30 igrača u povijesti lige na poziciji krila. George je te 2010. godine izabran od strane Indiana Pacersa 10. izborom sa sveučilišta Fresno State, a do ovoljetnog dolaska u Grad bratske ljubavi nastupao je još i za Oklahoma City Thunder te Los Angeles Clipperse.

Vratimo se na sam izbor u njujorškom Madison Square Gardenu te 2010. godine. Nije ta draft generacija bila niti malo loša, pa su se tako u njoj osim Georgea, našla još dva buduća člana All-NBA petorki sezone te još jedan All-Star igrač. Prva dvojica su John Wall, izabran od strane Washington Wizardsa prvim izborom te godine te DeMarcus Cousins, peti izbor od strane Sacramento Kingsa, dok je mjesto prije Georgea izabran Gordon Hayward, s nastupom na All-Staru 2017. godine. I dok su Hayward i Wall s igranjem košarke završili prošle, odnosno pretprošle sezone, Cousins se nakon odlaska iz NBA lige 2022. okušao u Portoriku i Tajvanu, dok sada nastupa na 3X3 turnirima u Kini.

Ostatak top 10 izbora te 2010. godine po nekima i nije ostvario karijeru u skladu s očekivanjima. Iza Walla izabrani su redom Evan Turner, Derrick Favors i Wesley Johnson, sve igrači sa solidnim role ulogama u svojim momčadima tokom karijera, dok je iza Cousinsa kao šesti izabran Ekpe Udoh. Nigerijac je u NBA ligi proveo šest sezona bilježivši 3.5 poena po susretu, a više uspjeha ostvarivao je u Europi, gdje je u sezoni 2016./2017. s Fenerbahceom osvojio naslov u Euroligi. Greg Monroe izabran je odmah poslije Udoha te je u prvih nekoliko sezona konstantno bio rubno na završnim prosjecima double-double učinaka, ali teško se prilagođavao modernim tekovinama košarke te je profesionalnu karijeru zaključio prošlog prosinca u Kini, nakon neuspješnih euroligaških avantura u Bayernu i Khimkiju.

Nakon Monroea, na 8. mjestu na red je došao Al-Farouq Aminu, s obzirom na osmi izbor sigurno jedan od promašaja drafta, bez obzira na pristojnu karijeru, dok ipak najvećim promašajima toga drafta možemo smatrati Colea Aldricha i Xaviera Henrya, koji su redom izabrani iza Georgea, a obojica su imali neznatne uloge u svojim momčadima tokom NBA karijere.

Solidan broj igrača koji su kasnije ostvarili respektabilne karijere izabran je od sredine prve pa do sredine druge runde, te se tu ističu imena kao što su Eric Bledsoe i Avery Bradley sa po dva uvrštenja u najbolje obrambene petorke sezone, potom jednom najbolji skakač i dvaput najbolji bloker lige Hassan Whiteside koji je kao 33. izbor kasnije došao i do izbora u najbolju obrambenu petorku sezone te još nekoliko igrača sa solidnim NBA karijerama, kao što su Nemanja Bjelica, Trevor Booker, Jordan Crawford, Ed Davis, Patrick Patterson, Quincy Pondexter, Lance Stephenson i Greivis Vásquez.

Iako se nisu svi košarkaši izabrani te 2010. godine i službeno umirovili, osim Georgea u NBA ligi još njih šestero aktivno igra na profesionalnom nivou. Tibor Pleiß, 31. izbor toga drafta koji iza sebe ima 12 odigranih utakmica te ukupno tek 82 minute u NBA ligi, sada nastupa u talijanskom prvoligašu Trapaniju, Devin Ebanks izabran 12 mjesta iza njega nakon brojnih putešestvija diljem svijeta sada igra u Saudijskoj Arabiji, kao i dvostruki euroligaški šampion James Anderson, Hamady N’Diaye je u francuskom drugoligašu Hyeres-Toulonu, dok 25. izbor tog drafta prije 14 godina Dominique Jones u 36-oj godini života dominira kineskom ligom, gdje je s 35.6 poena po susretu najbolji strijelac tekuće sezone. U istoj ligi je i već spomenuti Bledsoe, dok je Larry Sanders tamo gdje je prošle sezone bio Cousins – u Tajvanu.

Ljudi stare i biologija čini svoje, ali zapravo jako čudno zvuči da nitko osim Georgea iz ove draft klase, a to su trenutno ljudi, sportaši između 33 i 37 godine starosti, nema kvalitete, motivacije, mogućnosti ili nečeg četvrtog što mu nedostaje da bi bio dio rotacije iti jedne od 30 momčadi u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu, dok s druge strane još osmero igrača izabranih godinu ranije aktivno ne samo da igra, već poput Stepha Currya ili Jamesa Hardena i dalje predvode svoje momčadi, a lista aktivnih igrača neprekidna je sve do drafta 2005. godine i Chrisa Paula. Naravno, uz neuništivog Lebrona Jamesa, jedinog preostalog aktivnog košarkaša s ponajbolje draft klase u povijesti, one 2003. godine.

Komentari

Povezano