Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Carlos Alcaraz je Sinnerov kriptonit

Dugoiščekivano veliko finale između Carlosa Alcaraza i Jannika Sinnera napokon se dogodilo u Rimu na Masters 1000 turniru. Osim što je to domaći turnir 23-godišnjeg Talijana, bilo je to i mjesto povratka Sinnera nakon suspenzije. Iako je najavljivao kako u Rimu ne očekuje titulu, ovaj poraz mogao bi ga zaboljeti, ponajviše zbog toga što je Španjolac na rimskoj zemlji pokazao zašto trenutno ima četiri uzastopne pobjede protiv Sinnera.

Oba tenisača do završnice su stigli uz određene probleme. Sinner je već u drugom kolu protiv Mariana Navonea pokazao ranjivost dok je Alcaraz preživio meč s Karen Hačanovom. No, problemi Talijana preslikali su se i u idućim mečevima s Jesperom de Jongom, Franciscom Cerundolom i Tommyjem Paulom, a jedini koji ga nije namučio bio je Casper Ruud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog “mučenja” Sinnera u prvim mečevima može se tražiti u nedostatku tenisa pa je izgledao zahrđalo u određenim trenucima. Nije pokazivao “robotske” sposobnosti koje mu omogućuju udaranje maksimalnom snagom bez da strahuje od grešaka. Više puta je svoje protivnice darivao laganim poenima, ali kazna nije stigla sve do Paula koji mu je osvojio prvi set sa 6:1. Amerikanac je kasnije pao i nije iskoristio umor Sinnera kako bi ga dokrajčio i Talijan je izborio finale.

S druge strane ždrijeba put je krčio Alcaraz, a on je u osmini finala bio u velikim problemima protiv Hačanova. Nešto je bilo zbog igre Rusa, ali većinom je ključ bio u Alcarazovom isključivanju u fazama. U svakom setu imao je crnu rupu što je za Španjolca karakteristično u svakom meču. No, kako su protivnici postajali bolji Alcaraz je smanjivao greške i povećavao broj winnera. Tako su Jack Draper i Lorenzo Musetti pali bez osvojenog seta i sve je bilo spremno za finale sa Sinnerom u kojem je Talijan iz nekog razloga bio blagi favorit.

Taktička dominacija Alcaraza

S obzirom na to da je Alcaraz aktualni osvajač Roland Garrosa, osvajač nedavnog turnira u Monte Carlu te je prije susreta u Rimu imao tri uzastopne pobjede nad Sinnerom, odluka kladionica da postave Talijana kao favorita bila je, u najmanju ruku, iznenađujuća.

Sigurno ta odluka kladionica nije utjecala da Alcaraz ima veću motivaciju u finalu, ali Španjolac je tamo izgledao kao čovjek na misiji. Nije to bio spektakularan tenis s mnoštvom winnera, već taktički perfektna izvedba Alcaraza.

Od početka meča je bio fokusiran te je na razne načine napadao Sinnerove mane. Sa strane prednosti (Ad) koristio je drugi servis ne bi li Talijana izbacio iz terena te je nerijetko pribjegavao taktici visokih top spin udaraca kojima bi prisiljavao Sinnera na inicijativu. Nije odustao od toga ni kad je Sinner jednu takvu loptu poklopio sjajnim forehandom.

Držao se svoje taktike te je uglavnom gubio poene prisiljenim greškama, a ne neprisiljenim, kao što to inače radi. Jedini loš gem u meču odigrao je u 12. gemu prvog seta kad je s tri greške dopustio dvije vezane set lopte Talijanu. Tada Sinner ulazi u seriju grešaka i odlazi se u tie-break koji je odlučio pobjednika susreta.

U drugom setu je Alcaraz koristio sve udarce iz svog arsenala, ali ono što je bilo najimpresivnije kod Španjolca je njegov konstantni fokus. Niti u jednom trenutku nije odstupao od onoga što je zamislio te ni nakon izgubljenih poena nije ništa mijenjao. Upravo to zna biti problem u njegovoj igri jer se, kao još uvijek mladi tenisač, zna i previše zaigrati rješenjima.

Sam je nakon meča otkrio kako protiv Sinnera uvijek igra fokusiranije nego protiv drugih što nam govori dvije stvari. Prva je da zna koliko Talijan može biti opasan ako se igra kako on želi (prvi set polufinala Indian Wellsa 2024.), a drugi je kako je očito da Španjolac misli da s manje fokusa može pobijediti ostale tenisače.

Ruku na srce, to je uglavnom i točno. Posebno se to vidjelo u Monte Carlu gdje je tri meča dobio nakon gubitka prvog seta. I u tim trenucima je Španjolac bio nasmijan te je odavao dojam kao da se poigrava s protivnicima ne bi li sebe zabavio.

Postoji razlog zbog kojeg Sinner gubi od Alcaraza te se muči s igračima sličnim njemu

Vratimo se ipak na matchup Sinnera i Alcaraza. Ovo je bio 11. susret dvojice najboljih tenisača svijeta te sedma pobjeda mlađeg Španjolca. Iako Alcaraz ima tri pobjede više, na prvi pogled bi se reklo kako su njih dvojica podjednaki kad igraju međusobno.

No, u posljednja četiri susreta slavio je Alcaraz i tako je preuzeo dominaciju u ogledima s Talijanom. Tako je Sinnerova posljednja pobjeda stigla u Pekingu 2023. godine nakon čega je na svim podlogama na kojima su se susretali Alcaraz slavio.

Bolji je Španjolac bio u Indian Wellsu, Roland Garrosu, Pekingu te Rimu. U Parizu nismo gledali njihov najbolji meč te je susret na kraju mentalnom snagom dobio Alcaraz koji se bolje pripremio na zahtjeve polufinala, pokazavši tako da je naučio iz grešaka. Godinu ranije su ga protiv Novaka Đokovića zaustavili grčevi izazvani stresom koji si je nametnuo.

U Pekingu smo gledali maestralnu predstavu obojice koju je prelomio Alcarazov nevjerojatni tie-break u kojem je sa sedam poena u nizu došao do slavlja u finalu.

Međutim, susreti u kojima je Španjolac pokazao zašto dominira protiv Talijana su oni u Kaliforniji i Italiji. Indian Wells je Alcarazov drugi dom pa je bilo iznenađujuće što je prvi set u polufinalu 2024. godine sa 6:1 osvojio Sinner. Razlog tome bio je stil igre koji je Alcaraz odabrao. Znatno je više napadao te je Sinner profitirao iz njegovih grešaka. Koliko je taktički zreo Španjolac pokazao je u ostatku meča s onim, već spomenutim, visokim top spin udarcima. Ometalo je to Sinnera, kao i u Rimu ove godine te je Alcaraz lakoćom zaključio meč u Indian Wellsu.

Baš ta promjena taktike i općenito raznovrsnost Alcaraza razlog je njegove dominacije i zašto ga mnogi smatraju boljim igračem. Ako uzmemo da tenis ima sedam segmenata (forehand, backhand, slice, smash, dropshot, servis i mentalitet) vjerojatno bi teško našli kategoriju u kojoj je Sinner znatno bolji ili samo bolji od Alcaraza, osim u mentalitetu kada igra s protivnicima nižeg ranga.

Štoviše, Sinner čak dvije kategorije skoro i ne koristi te se uglavnom oslanja na jednodimenzionalan stil tenisa. Tako promjena ritma često škodi Talijanu i nije čudno što su mu Holger Rune i Paul uz Alcaraza i neočekivanog Tristana Schoolkatea jedini osvojili set ove sezone.

I Danac i Amerikanac imaju stil sličan Alcarazu, a razlikuje ih jedino što njihova promjena ritma nema toliki bite kao što to ima Španjolčeva. Teško ih je kriviti za to jer Alcaraz ipak ima slice skoro na razini Rogera Federera. Tako Rune i Paul nisu uspjeli slaviti protiv Sinnera, ali su uz Alcaraza pokazali način kojim se treba igrati protiv trenutnog broja jedan.

Komentari

Povezano