Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Doping u tenisu je nepravedan i šteti svim tenisačima

Teniski svijet je u posljednje vrijeme vidio nekoliko velikih doping skandala, a posebnu pažnju privukao je slučaj Jannika Sinnera koji je unatoč pozitivnim testovima prihvatio nagodbu po kojoj s teniskih terena mora izbivati tri mjeseca. Međutim, njegov teniski kolega Max Purcell kažnjen je s 18 mjeseci iako nije bio pozitivan na test.

Vratimo se u prošlost nešto više od godinu dana kada je aktualni broj jedan prvi put bio pozitivan na doping. Bilo je to u ožujku 2024., za vrijeme Indian Wellsa. Tada je na doping testiranju utvrđeno kako je Talijan bio pozitivan na zabranjenu tvar klostebol. Tvar je to specifična za talijansko područje. Naime, u Italiji se sprej koji sadrži klostebol, koji služi za liječenje rana na koži, može kupiti bez recepta pa nije strano da Talijani budu pozitivni na ovu supstancu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je specifično kod klostebola je što on može povećati mišićnu masu i snagu što je i glavni razlog njegove zabrane u svijetu sporta. Tu dolazimo do dijela u kojem je Sinneru u organizam ušao dijelić ove supstance.

Kako je Sinner prvi put izbjegao suspenziju?

Talijanu je u Indian Wellsu masažu obavio Giacomo Naldi, njegov uobičajeni fizioterapeut, no tamo se javio problem jer je Naldi terapiju obavio bez da je koristio zaštitnu opremu, odnosno rukavice. S obzirom na to da je fizioterapeut u tom trenutku imao ranu na ruci koju je liječio sprejem koji sadrži klostebol, supstanca je ušla u Sinnerov organizam i problemi su počeli.

Ubrzo je stigao pozitivan test na doping zbog kojeg je Talijan bio suspendiran na jedan dan dok je nakon drugog uzorka Sinner dobio trostruko veću suspenziju, odnosno tri dana. Međutim, ono što je bizarno u cijeloj ovoj priči je što je prvi igrač svijeta suspenziju odradio u periodu u kojem nije bilo turnira.

Tako se nakon prve suspenzije uredno vratio u Monte Carlo dok je nakon druge nastupio u Madridu. Rijetkost je to da tenisači nakon pozitivnih doping testova suspenziju odrade u periodima koji njima pašu.

Foto: Screenshot (X: ATP Tour)

Međunarodna agencija za integritet tenisa (ITIA) mogla je to opravdati time da Talijan nije svjesno uzeo klostebol te da nije bio upućen kako njegovi fizioterapeuti imaju sprej koji sadrži nedozvoljenu supstancu. Sinner je ujedno i dodao kako uopće ne zna da je ta tvar na zabranjenoj listi.

Upravo ovi argumenti pokazali su se ključnima u obrani talijanskog tenisača. Tako je ITIA oslobodila Talijana, no Svjetska antidopinška agencija (WADA) nije se složila s odlukom i za Sinnera je tražila suspenziju između jedne i dvije godine. Na kraju su i oni “popustili” te je prvi igrač svijeta kažnjen s tri mjeseca te se na teren vraća na domaćem terenu u Rimu.

Usporedba s Purcellovim slučajem

Takvu sreću nije imao australski tenisač Purcell, a da bi stvar bila gora, dvostruki osvajač Grand Slama nije bio ni pozitivan na doping. Naime, Australac koji je slavu stekao u parovima je 2023. godine primio infuziju vitamina čija je količina bila veća od dozvoljene.

Količina koju profesionalni tenisač smije unijeti u organizam je 100 mililitara u 12 sati, a njemu su u Indoneziji, na Baliju, dali dvije infuzije s peterostrukom količinom od dozvoljene. Purcell je u obrani rekao kako je naglasio kako je on profesionalni sportaš te da mu daju dozvoljenu količinu.

Nažalost po njega, Indonežani ga nisu razumili i nekada osmi igrač svijeta u parovima je nakon saznanja da je primio nedozvoljenu količinu sam sebe prijavio antidopinškoj organizaciji. Iako vitamini nisu na zabranjenoj listi, prema pravilima WADA-e i TADP-a to se smatra kažnjivim.

Tako ni suradnja u istrazi te priznanje kako je dobio nedozvoljenu količinu Australcu nisu pomogle u dobivanju manje kazne. Odnosno, prema ITIA-i jesu. Naime, Purcell je umjesto predviđene dvije godine kazne dobio zabranu bavljenja tenisom od 18 mjeseci.

Nije ta odluka dobro prihvaćena u svijetu tenisa, a sigurno je razlog za to što je pozitivni Sinner dobio smanjenje od 33 mjeseca dok je Australac koji je bio negativan na doping testovima dobio smanjenje od samo šest mjeseci. Prema mnogima kazna bi za obojicu trebala biti obrnuta, no istina je negdje u sredini.

Obojica su zbog svoje nepažnje prekršili protokol i pravila te su zaslužili biti kažnjeni. To što su Sinner i Purcell dobili različite kazne samo potpiruje vatru i stavlja ljagu na cijeli proces. Iako vjerojatno nije tako, u ovom slučaju se čini kako je Talijan u povlaštenom položaju zbog važnosti za tenis te poveznice s Talijanskim teniskim savezom koji je sve moćniji.

Doping organizacije i njihovi procesi su bizarni

Ove dvije presude nisu jedini problem s doping organizacijama. Veći problem je što se veća kazna dobiva za “izbjegavanje” testiranja, nego za pozitivan test. Ono što tenisačima dodatno otežava situaciju, uz stalna putovanja, je to što ne znaju ni okvirno kada bi mogli biti testirani.

Tu će se naći neki koji će reći da je razlog tome izbjegavanje manipulacije testova, no ima sigurno boljih načina od toga da su tenisači primorani u, skoro svakom trenutku, dijeliti svoju lokaciju s doping organizacijama.

Kada ste u TOP 100 imate aplikaciju u koju morate svaku večer staviti lokaciju gdje ćete spavati. Tako svaki put kad putujemo moramo podijeliti lokaciju i vrijeme koje ćemo provesti na toj lokaciji. Uglavnom stavljamo vrijeme ujutro kada spavamo. Svaki dan to radimo kako bi doping (organizacija) mogla doći do vaše kuće. Jako je teško jer nekad možete zaboraviti promijeniti lokaciju i da ne budete kod kuće. Ako se to dogodi i doping dođe, a vas nema, imate jedan strike. Ako imaš tri strikea suspendiran si.

Juan Manuel Cerundolo – We’re going five
Foto: Screenshot (X: Argentina Open)

Ovo je na svojoj koži najbolje osjetio Mikael Ymer koji je u 12 mjeseci propustio tri doping testa 2021. godine što ga je automatski suspendiralo na 18 mjeseci. U tom trenutku je Šveđanin obznanio kako će se umiroviti, no na kraju je promijenio mišljenje te se ove godine vratio tenisu i na prvom turniru je osvojio ITF naslov.

Ovakav modus operandi doping organizacija nije pravedan i u potpunosti je bizaran. Jedno je pokušaj osiguravanja pravednog sporta, ali kad vaši procesi utječu na mentalno zdravlje ljudskih bića onda se nešto mora mijenjati.

Ovaj slučaj trajao je mjesecima. Utjecalo je to na moju kvalitetu života, nisam mogao spavati i jesti kako treba. Odbijao sam biti sam te sam razvio nervozne i anksiozne tikove s kojima se i dan danas borim.

Max Purcell – Instagram
Komentari

Povezano