Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Egipat ima novog faraona

Egipat je jedna od država koja se može pohvaliti iznimno bogatom poviješću. Smješten uz tok rijeke Nil, Stari je Egipat bio jedna od najznačajnijih civilizacija svog razdoblja. Uz postupni razvoj poljoprivrede, pisma i arhitekture, drevni su Egipćani ostavili duboki trag u gotovo svakom području znanosti i umjetnosti. Konci čitave strukture, organizacije i jedinstva naroda bili su u rukama faraona. Faraoni su u najranijim vremenima uživali status božanstva, da bi ih se kroz stoljeća počelo shvaćati kao posrednike između bogova i ljudi. Osim kipova koji su se gradili raznoraznim bogovima, i egipatski su vladari posjedovali svoje statue koje su se koristile u određenim obredima.

Kroz povijest, sve do današnjeg doba, sačuvala se tradicija dodjeljivanja kulta božanstva osobama s posebnim i izuzetnim sposobnostima i/ili talentima. Epiteti takve kategorije često su se uručivali i nogometašima koji su se isticali vanzemaljskim tehnikama i kompetencijama. Tako se u nogometnom svijetu ponekad moglo čuti kako su Pelé, Diego Maradona, Lionel Messi ili Cristiano Ronaldo došli s drugog planeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, među već toliko opjevanim Egipćanima, rijetko se pronašao igrač s takvim kalibrom vještina koji bi zaslužio status božanstva u nogometnom puku. Iako će u tu skupinu nešto stariji žitelji sjevernoafričke države svakako željeti ubrojiti Hossama Hassana, Ahmeda Hassana, Mohameda Aboutrikea ili pak dugovječnog Essama El-Hadaryja, ti su igrači svoje vrhunce uživali u klubovima van Europe koja je, ipak, najveće mjerilo suvremenog nogometnog doba. No, zato je tu Faraon, Egipatski kralj, Egipatski Messi ili, jednostavnije, Mohamed Salah. O čovjeku koji je proteklih nekoliko godina obilježio europski klupski nogomet i osvojio brojne individualne i timske nagrade, ne treba trošiti previše riječi. Međutim, valja istaknuti kako bi 32-godišnji napadač Liverpoola u skorijoj budućnosti mogao dobiti svog „božanskog nasljednika“ kojem je ovaj tekst, u konačnici, i posvećen. Riječ je Omaru Marmoushu.

Ukratko, 25-godišnji Egipćanin od prošlog je ljeta član frankfurtskog Eintrachta, a ove je sezone doživio streloviti uspon zabivši 11 pogodaka i podijelivši sedam asistencija u 15 odigranih utakmica u svim natjecanjima. Gledajući Bundesligu, s devet je golova prvi strijelac prvenstva zajedno s Harryjem Kaneom, prošlosezonskom Zlatnom kopačkom. No, krenimo redom.

Put iz Egipta u “obećanu zemlju”

Omar Marmoush rođen je u veljači 1999. godine u Kairu gdje i započeo svoje prve nogometne korake. Relativno mladi klub imena Wadi Degla bio je njegova prva stepenica, a već je u ranijim dobnim uzrastima trenirao sa starijim ekipama. Za prvu je momčad debitirao 2018. godine u utakmici tamošnje Premier ligi protiv Al Ittihada iz Aleksandrije. Tadašnji trener Mido uočio je njegov talent i počeo mu davati više šansi. Mnogi europski klubovi, uvidjevši njegovu kvalitetu, zainteresirali su se za mladog Marmousha koji je odlučio, ponajviše na nagovor Maria Gomeza i Freddieja Ljungberga, otići u Wolfsburg.

U Vukovima je najprije igrao za juniorsku momčad, a debi za seniore upisao je u pobjedi protiv Bayer Leverkusena u svibnju 2020. Wolfsburg ga je na zimu iduće sezone poslao na posudbu u St. Pauli za koji je u 2. Bundesligi nastupio 21 put i zabio zamjetnih sedam golova. Po povratku iz Hamburga, čelnici njegova matičnog kluba bili su zadovoljni, ali da bi se dodatno „izbrusio“, Egipćanin je upućen na novu posudbu, u prvoligaški Stuttgart.

Marmoush je odlazak u novu sredinu započeo pogotkom u debiju protiv Eintrachta, a dobru formu u redovima Švaba potvrdila je i nagrada za najboljeg mladog igrača mjeseca koju je osvajao u dva navrata – u rujnu i ožujku. U izazovnoj sezoni, klub se teškom mukom izborio za opstanak u elitnom društvu, a čitatelji će se sigurno prisjetiti kultnih scena s MHP Arene tog 14. svibnja. Igralo se posljednje ligaško kolo kada su se domaćini pogotkom u sudačkoj nadoknadi Watarua Enda za 2:1 pobjedu protiv Kölna spasili iz zone ispadanja, a teren su preplavile horde navijača u proslavi pozitivnog ishoda. Iako je 25-godišnjak većinom bio starter u Stuttgartu i usprkos obećavajućem početku, inkasirao je svega tri gola i pridodao pet asistencija.

Vrativši se u Wolfsburg, klub ga je odlučio ostaviti u svojim redovima, ali nezadovoljni njegovim učinkom u sljedećoj sezoni, razriješili su suradnju s Marmoushom. U njegovoj se priči tada pojavio Eintracht Frankfurt koji ga je doveo besplatno. Egipćanin je ponovno oduševio već u debiju kada je postigao prvijenac za frankfurtski klub. Bundesligu je okončao s 12 golova i šest asistencija u 29 dvoboja, a osim u prvenstvu, zabijao je i u Konferencijskoj ligi gdje je u pet utakmica grupne faze skupio četiri gola. Očiti napredak u igri ovog 183 centimetara visokog napadača bio je samo nagovještaj onoga što slijedi.

Foto: Screenshot (X: Eintracht Frankfurt)

Eksplozija usred Frankfurta

Marmoush je ovu sezonu započeo s dvije asistencije u visokoj pobjedi Eintrachta u njemačkom Kupu, a jedna od njih bila je i za prvijenac našeg reprezentativca Igora Matanovića. Ligaški učinak otvorio je golom i asistencijom u drugom kolu protiv Hoffenheima, dok je prvi pogodak u Europskoj ligi dočekao također u drugom kolu u slavlju protiv Bešiktaša. Najbolji nastup ubilježio je u petom kolu prvenstva kada je na gostovanju kod Kiela u trijumfu 4:2 sudjelovao u svakom zgoditku upisavši se po dva puta u strijelce i asistente. Spomena je svakako vrijedna i njegova epizoda protiv minhenskog Bayerna u kojoj je svojoj momčadi donio bod u četvrtoj minuti sudačke nadoknade izjednačivši rezultat na 3:3. Prethodno je postigao još jedan pogodak i asistirao za drugi.

Omar Marmoush, kao što je već spomenuto, predvodi listu bundesligaških strijelaca ove sezone dijeleći prvo s Kaneom. Slična situacija je i na ljestvici asistenata gdje drži drugo mjesto s nekoliko igrača, a između ostalih i s 31-godišnjim napadačem Bayerna. U kombiniranoj rubrici zbroja golova i asistencija, Englez i Egipćanin također su zajedno na vrhu s 13 takvih sudjelovanja. S obzirom na to da su obojica postigla dva zgoditka iz kaznenog udarca, ni u toj ih kategoriji ne možemo razdvojiti.

Do minulog je vikenda nanizao šest ligaških utakmica u kojima je uzastopce zabijao za Eintracht. Prethodno je to uspijevalo Anthonyju Yeboahu (7) i Berndu Hölzenbeinu (6). Pošto u nedjelju nije uspio poentirati u 1:1 remiju s Union Berlinom, Yeboahov skor ostat će nedodirnut. Isto tako, izdvaja se nagrada za igrača mjeseca koju je 25-godišnjak dobio za rujan, a prema SofaScoreu je najbolje ocijenjeni igrač dosadašnjeg dijela sezone s prosječnom ocjenom od 8,18. U europskim okvirima, Marmoush je, gledajući samo klupske pogotke, četvrti igrač s najviše golova u Ligama petica, a ispred njega su tek Robert Lewandowski, Erling Haaland i Mateo Retegui.

Posebna mentalna snaga

U odnosu na prošlu sezonu, Egipćanin je poboljšao svoje performanse u praktički svakoj statističkoj kategoriji. Iako je usporedba napravljena na znatno manjem uzorku, odnosno broju utakmica u Bundesligi, 25-godišnjak ima 1,1 gol po susretu (naspram 0,4 prethodne sezone) koji postiže u prosjeku svakih 75 minuta (193). Upućuje gotovo dva puta više udaraca (4,4 naspram 2,7), od kojih unutar okvira završi 2,4 (1,1). Također, bilježi 41,8 dodira po utakmici (38,2), a već je do sada kreirao šest velikih prilika koliko ih je stvorio čitavu prošlu sezonu. Po susretu predribla suparnika dva puta (1,3), pretrpi više prekršaja i osvaja više duela na tlu.

Marmoush je izrazito ubojiti napadač s visokim tempom u oba pravca. Vrlo lako može raditi razliku na terenu, a ponajviše se ističe njegova brzina i mogućnost promjene smjera. Ono što ga čini elitnim jest sposobnost prilagodbe svakoj situaciji i nevjerojatna raskoš postizanja golova. Može pobjeći protivničkoj obrani i sjuriti se pred gol u stilu Mo Salaha, može zabiti iz slobodnog udarca, može primiti loptu u šesnaestercu leđima okrenut golu i poentirati, može sjajno pratiti igru i naći se na pravom mjestu u pravo vrijeme, a ne libi se i ući u prazni prostor i osvajati veliku količinu terena pa potegnuti s distance. Takvim stilom, mnogi ga uspoređuju sa Salahom, Alphonsom Daviseom i našim Andrejem Kramarićem. Među navedenim, s posebnim se naglaskom može referirati i na njegovu mentalnu snagu čemu u prilog ide nekoliko susreta koje je u posljednjim minutama odlučio pogotkom ili asistencijom.

S obzirom na visinu Egipćanina od 183 centimetara, kao nedostatak se često ističe njegova igra glavom. Rijetko postiže pogotke na taj način, a isto tako osvaja tek 0,4 zračnih duela na dvoboju s oko 40 % uspješnosti. Unatoč tome manjku, Marmoush pokazuje vrhunske kvalitete današnjeg napadača, a ispred njega su još godine rada i napretka u kojima će sigurno popraviti i taj segment igre.

Marmoush u usporedbi s ostalim napadačima u ligama Petice, Izvor: FBref

Reprezentativni nastupi

Marmoush je za Egipat debitirao 8. listopada 2021. godine i, u svom stilu, odmah zabio debitantski gol za pobjedu protiv Libije. Do današnjeg je dana skupio 33 nastupa za Faraone u kojima se šest puta upisao u strijelce. Vrhunac reprezentativne epizode bilo mu je finale afričkog Kupa nacija 2022. kada je izgubio od Senegala nakon izvođenja jedanaesteraca. Na Svjetskom prvenstvu dosad nije sudjelovao, a hrvatski su ga navijači imali prilike pratiti i upoznati na prijateljskom turniru u ožujku ove godine gdje je Hrvatska u finalu pobijedila upravo Egipat u čijoj je početnoj postavi igrao.

Hoće li zaista biti Salahov nasljednik?

Mnogi europski velikani već su bacili udicu prema Frankfurtu. Marmoush će idućeg ljeta, održi li se u dosadašnjem ritmu, zasigurno moći birati u čijim će redovima nastaviti karijeru, a u Eintracht bi se mogla sliti deveteroznamenkasta cifra. Iz kluba ne prestaju stizati pohvale na račun Egipćanina, a njegov pristup i performanse samo nadopunjuju izlaznu cijenu.

Dosad su svoje kandidature izrazili Liverpool i Arsenal, a odluči li se prijeći u Redse, mogao bi postati Salahov ne samo “božanski nasljednik“, već i onaj pravi, na terenu.

Za Ofenzivu piše: Leon Matuza

Komentari

Povezano