Komentar

Iskustvo niželigaškog nogometa u Hrvatskoj

S obzirom na manjak događanja u najboljim ligama svijeta uzrokovan reprezentativnom stankom, ljubiteljima nogometa u Hrvatskoj ne preostaje ništa nego posjetiti neku od brojnih niželigaških utakmica koje se igraju svakog vikenda, ali koje ostaju u sjeni onih iz najvećeg ranga. Dok oni malo manje zagriženi pratitelji nogometa povratak najjačih svjetskih klubova čekaju iz udobnosti svoga doma, oni koji bez nogometa ne mogu (poput autora ovog teksta), nogometnu verziju nikotinskog flastera traže po niželigaškim utakmicama.

Kvartovski klub protiv posrnulog velikana

Jedna od takvih odigrala se u sklopu 2. NL, odnosno trećeg ranga natjecanja između NK Trnja, kvartovskog kluba koji proživljava najbolje dane u povijesti i bivšeg prvoligaša NK Marsonije koja pamti puno bolje dane kada je bila u vrhu hrvatskog nogometa.

Za više nego prihvatljivu cijenu ulaznice od 4€ koja začinjena jeftinim pićem unutar stadiona (Coca-Cola 1,50€, pivo 2€) pruža jeftinu opciju za provesti rano subotnje popodne otišao sam na utakmicu s nadom kako će mi utakmica trećeg stupnja natjecanja biti dostojna zamjena onome što gledam iz vikenda u vikend. I bome je bila. Na kraju je kvartovski klub nadvisio posrnulog velikana s 2:1 u utakmici koja sigurno nije bila na razini najboljih liga, ali je ispunila svoju svrhu već prije navedenog “flastera” koja je ovom ovisniku o nogometu sigurno trebala.

Uvjeti prije utakmice

Trnje i blato protiv Marosnije

Na žalost malobrojnih gledatelja koji su se natiskali ispod limenog krova u Trnju, cjelodnevni pljusak onemogućio je idealne uvjete, ali se unatoč tome odigrala sasvim pristojna utakmica. Gosti iz Slavonskog Broda su rano poveli kada je Selmir Mahmutović iskoristio zbunjenost domaće obrane uzrokovano blatnjavim terenom i staloženo zabio za 0:1 gostiju u 10. minuti. Terenski uvjeti su onemogućili Mahmutovića da zabije i drugi gol nekoliko minuta kasnije kada je pri pokušaju obilaska golmana, lopta zapela u blatnoj lokvi i spasila Trnje da ne ode rano na zaostatak od dva gola.

Nije to pokolebalo domaćine koji su se brzo vratili golom Kessea u 40. minuti nakon ubačaja. U drugome dijelu Trnje je zaigralo puno bolje i s time je zbilo goste u vlastitih 30-ak metara. To im se isplatilo u 73. minuti kada je Antonio Marić nakon prekida glavom doveo domaćine u vodstvo. Dogodilo se to minutu
nakon što je Bošnjaković promašio nemoguće za goste koji su umjesto vodstva pali u rezultatski zaostatak kojeg do kraja utakmice nisu uspjeli preokrenuti.

Trnje je ovom pobjedom praktički osiguralo ostanak, dok Marsoniji slijedi grčevita borba do posljednjeg kola. Domaćini u idućem kolu idu na megdan Opatiji, a Marsoniji u Slavonski Brod dolazi još jedna momčad iz donjeg dijela tablice Jadran Poreč koji je u ovome kolu iznenađujuće slavio protiv lidera prvenstva Jadrana iz Ploča.

Kakvo je iskustvo niželigaškog nogometa u Hrvatskoj?

Utakmica kao utakmica nije prštala od kvalitete. Čak i ono malo tehnički potkovanih igrača na terenu nije moglo to pretjerano pokazati jer su uvjeti bili na rubu regularnosti. Ipak, kada se sve zbroji i oduzme, malo je stvari na koje za 4-6€ pružaju dva sata čiste zabave. Oni koji malo manje prate nogomet sigurno neće vidjeti zabavu u dvosatnom valjanju u blatu 22 poluprofesionalna igrača, ali siguran sam da će dosta onih koji ovo čitaju razumjeti.

Zato otiđite kad uhvatite priliku na utakmicu nekog niželigaškog kluba jer svakom kupljenom ulaznicom koliko-toliko pomognemo klubovima koji moraju preživjeti ako želimo jaki hrvatski nogomet. Nogomet živi i van najjačih svjetskih liga, a ako je suditi po atmosferi ispod limenog krova u Trnju koji prokišnjava; atmosfera neće biti puno lošija od ispunjenog stadiona. Pogotovo ako ste neizlječivi ovisnik o nogometu.