
Liverpool je u petak u podne službeno potvrdio kako je prihvatio ponudu Real Madrida za Trenta Alexander-Arnolda u vrijednosti od 10 milijuna eura. Kraljevski klub bio je primoran platiti odštetu iako igrač ima samo još mjesec dana ugovora, a razlog je Klupsko svjetsko prvenstvo. Ako Real dogura daleko u novokomponiranom natjecanju, nagradni fond i više će nego isplatiti uloženo u Trenta, a Liverpool s druge strane može trljati ruke jer je dobio solidan novac za maltene slobodnog igrača.
Samo šest sati nakon što je Liverpool objavio Trentov odlazak, fotografije Jeremieja Frimponga u crvenom dresu već su osvanule na klupskoj stranici. Redsi su za nizozemskog desnog beka izdvojili 35 milijuna eura podijeljenih u tri rate iako mu je ugovor trajao do 2028. Radi se o izvrsnom primjeru poslovanja. Kada dijete kluba već odlazi na isteku ugovora, valja reagirati što prije i ne dovoditi se u situaciju da cijelo tržište zna da klubu očajnički treba igrač na određenoj poziciji.
S obzirom na situaciju u kojoj se Liverpool našao, zaista se ne može ništa prigovoriti ovom poslu. Zamijeniti Trenta nije lako jer se radi o igraču koji je za sva vremena redefinirao bočnu poziciju. Trenutačno ne postoji desni bek njegova profila s približno istim učinkom. Jednostavno rečeno, Redsi nisu mogli naći “novog Trenta”, a ono što je važno — nisu ga pokušali replicirati. Odlučili su se za nešto posve novo.
Liverpool je nastavio sa svojom filozofijom
Klubovi često udu u zamku nadomještanja igrača što sličnijim profilima, ali kod elitnih igrača to uglavnom nema smisla. Najbolji nogometaši na svijetu s razlogom su najbolji, a njihovi profili su jedinstveni. Nadomještanje izgubljenog talenta sličnim profilom zna biti uzaludno jer je jako teško replicirati njihov učinak. Fokus uvijek treba biti na elitnim atributima, koji god oni bili. To je jako dobro znao i Jürgen Klopp.
Jürgen je često govorio o svojoj preferenciji za igrače s jednom ili dvije ‘ekstremne’ karakteristike — igrače koji mogu promijeniti igru. Ako su ti igrači imali slabosti, bio je spreman koristiti druge igrače kako bi ih kompenzirao. Ova filozofija bila je potpuno u skladu s mojim uvjerenjima o izgradnji momčadi.
Ian Graham, Liverpoolov direktor istraživanja
Nema boljeg primjera od Trenta. Englez nije fizički impozantan niti pretjerano brz, njegova obrambena igra je prosječna s trenucima očitih slabosti i dekoncentracije, ali Kloppu je to sve bilo manje važno jer je znao što donosi njegova čudesna dodavačka sposobnost. Razina kreativnosti koju je Trent imao jednostavno nadmašuje sve potencijalne mane, a Liverpool će s istom filozofijom nastaviti kod Frimponga.
Ako usporedimo izravne učinke ovih igrača, oni su relativno usporedivi. Frimpong za Leverkusen bilježi 0.39 golova/asistencija po utakmici, a Trent za Liverpool 0.32. Nizozemac je ipak ofenzivniji od Engleza pa ne čudi što ima nešto bolji prosjek, ali ono što je važno jest način na koji dolaze do ovih brojki, a to donji graf idealno pokazuje.

Trent i Frimpong polarne su suprotnosti
Jedna od Frimpongovih glavnih snaga njegova je brzina. Nizozemac je zabilježio 6. najbrži sprint u prethodnoj sezoni Bundeslige s 36.4 kilometara na sat. Trentov osobni rekord, usporedbe radi, iznosi 34.14 kilometara na sat. Upravo su Frimpongova okomitost i brzina glavni razlozi zašto ga je Xabi Alonso držao jako visoko na terenu. Frimpong je tako češće izgledao kao klasično desno krilo nego kao bek, a to zorno prikazuje njegova mapa kretanja.

Jednostavno rečeno, nema potrebe da Nizozemac bude uključen u izgradnju napada jer se tako troši njegova opasnost koju pruža hitrim trkom u dubinu. On ne vrši progresiju posjeda dodavanjima, već driblinzima i prodorima. Jako je moćan u jedan-na-jedan situacijama, a najveća je greška ostaviti mu nečuvan prostor iza leđa.
Korist koju je Bayer imao od njegove visoke pozicije mnogo je veća od potencijalnog defenzivnog doprinosa kojeg bi dobio da je Frimpong aktivniji u toj fazi. Zbog izvanrednih napadačkih sposobnosti, obrambene obaveze su mu prilično smanjenje. Najaktivniji je u fazi presinga u suparničkoj trećini, no većinu vremena na terenu funkcionira kao klasično krilo. Ipak, kada situacija to zahtjeva, zna se spustiti i pomoći obrani. Tu mu najviše pomaže povratni trk, no ne treba se zavaravati da se radi o dobrom obrambenom igraču. Brojke sugeriraju da je tu i nešto lošiji od Trenta, no kao što je rečeno — Liverpool to zna i može kompenzirati.
Xabi je na različite načine koristio Frimponga u svom mandatu. Njegov Leverkusen prvotno je bio tranzicijska momčad i tu je Nizozemac apsolutno briljirao jer je imao puno slobodnog prostora za trk i naposljetku završavanje akcija. Međutim, kada se Leverkusen okrenuo igri u posjedu, Frimpong se sve više prebacio na ubacivanja iz drugog plana, napadanje suprotne vratnice i slično.
Slot će s Frimpongom dobiti brojne opcije
Baš zato ima smisla da ga Arne Slot koristi kao zamjenu za Mohameda Salaha na desnom krilu. Egipćanin je postavio nevjerojatne standarde i jedan je od fizički najspremnijih igrača na svijetu, ali i njemu treba adekvatna rotacija. To će biti posebno izraženo u narednoj sezoni za vrijeme AFCON-a kada će Salah propustiti dio utakmica tako da bi se Frimpong mogao naći i u toj roli.

Upravo su polivalentnost i fleksibilnost jedne od njegovih najvećih prednosti, no ne treba očekivati da će Frimpong tek tako upasti u početni sastav. Na desnom bočnom će primat uoči sezone vrlo vjerojatno imati fantastični Conor Bradley, a na krilu je Salah nedodirljiv. Frimpong će se trebati izboriti, no prilika će sigurno biti.
Već je krajem prošle sezone Slot eksperimentirao s jako visokim postavljanjem bekova i povlačenjem Ryana Gravenbercha između stopera u izgradnji igre. U toj konstelaciji Frimpong bi i dalje mogao igrati svoju prepoznatljivu ulogu. Kada se tome nadoda Miloš Kerkez, Liverpool će raspolagati s jednim od najpotentnijih bekovskih tandema na svijetu. Dakle, Frimponga je lako zamisliti u više uloga, a to je jedan od glavnih razloga njegova dovođenja. Slot je time dobio toliko željenu nepredvidivost i mogućnost biranja između različitih opcija u momčadi.
Liverpool nije doveo Frimponga da zamijeni Trentovu kreativnost, taj dio otpast će na Floriana Wirtza. Liverpool je doveo Frimponga kako bi dobio novi profil igrača i vještine koje trenutačno nema među kadrom. Umjesto da replicira ono što je izgubio, klub je odlučio nadograditi ono što ima. Redsi su u fazi u kojoj, ako žele nastaviti lov na sve trofeje, moraju imati širok i kvalitetan kadar. Dovođenje Frimponga je korak u pravom smjeru.