
Arne Slot la, la, la, la, la riječi su kojima se Jürgen Klopp obratio krcatom Anfieldu u svojoj posljednjoj utakmici kao trener Liverpoola. Legendarni Nijemac prilagodio je stihove pjesme Life is life grupe Opus i, prije nego što je to bilo službeno, otkrio javnosti tko će ga naslijediti na trenerskoj poziciji. Iako je bio glavna zvijezda tog dana, Klopp je svejedno odlučio završiti epizodu u pozitivnom tonu. Bilo mu je dosta patetike i emocija; odlučio je navijačima dati do znanja da ne vrijedi očajavati jer je momčad spremna za velike stvari, a trener koji dolazi itekako kadar njome upravljati.
Jürgen Klopp, la, la, la, la, la riječi su kojima se Slot obratio krcatom Anfieldu u svojoj 34. ligaškoj utakmici kao trener Liverpoola. Toliko je trebalo fantastičnom Nizozemcu da osigura titulu u svojoj premijernoj sezoni, a prilično je indikativno što su mu prve riječi nakon osvajanja naslova bile vraćanje usluge svom prethodniku Kloppu. On je napravio sve u svojoj moći da Slotu ostavi posloženu momčad, ali ono što je Nizozemac napravio s njom nadmašilo je sva očekivanja.
Nitko nije vjerovao u Liverpool uoči sezone
BBC je uoči početka sezone pitao 30 nogometnih stručnjaka i medijskih radnika o prognozi nadolazeće sezone Premier lige. Devetnaestorica su za prvaka odabrala Manchester City, a jedanaestorica Arsenal. Liverpool ne samo da nitko nije odabrao, nego su samo dvojica ispitanika bila dovoljno hrabra staviti ga na 2. mjesto. S njima se složio čak i autor ovog teksta koji je u svojoj najavi sezone Liverpoolu predvidio plasman u Top 4.
Manjak neizvjesnosti u ovosezonskoj utrci za naslov pomalo je zamutila impresivnost Liverpoolove titule. Nerijetko se moglo čuti i pročitati da je Slot “samo” preuzeo momčad koju je Klopp godinama gradio, a uz to mu se baš potrefila sezona u kojoj Manchester City i Arsenal igraju ispod očekivanog standarda. I dok u tom dijelu priče ima nešto istine, važno je reći da je ovaj podvig Redsa ogroman i u potpunosti zaslužen uspjeh.
Kloppov idealizam zamijenio je Slotov pragmatizam
Slot je naslijedio nedvojbeno kvalitetnu i talentiranu momčad, ali i momčad koja je prethodnu sezonu završila kao trećeplasirana u prvenstvu, a u Europa ligi ju je deklasirala Atalanta. Igračka jezgra i dalje je ostala jedna od najboljih na svijetu, ali svi igrači su bili godinu stariji, a širina kadra jednostavno nije bila dovoljno velika da bi nas uvjerila u borbu za titulu. Nadalje, klub je preko ljeta doveo samo Federica Chiesu koji je, u trenutku pisanja teksta, upisao 33 minute u Premier ligi. Pozicija “šestice” ostala je neriješena, a onoj stoperskoj je falila širina. Na sve to vrijedi dodati činjenicu da su trojica ključnih igrača — Mohamed Salah, Virgil van Dijk i Trent Alexander-Arnold bili u posljednjoj sezoni ugovora. Dakle, problema i otegotnih okolnosti nije falilo.
Slotova uloga u unaprjeđenju ove momčadi je iznimna. Prilagodio je Kloppov Heavy metal stil koji je počivao na iznimnoj energetskoj potrošnji. Prosječnom gledatelju je brzo postalo jasno da utakmice Redsa više nisu toliko kaotične, nepredvidive i divlje. Riječ koja se konstantno provlačila u medijima kada bi se spominjao Nizozemčev stil bila je — kontrola. Glavna filozofija i dalje je ostala ista; momčad je nastavila igrati dominantan nogomet s posjedom, visoki pritisak i famozni gegenpressing, ali se promijenio način na koji to radi.
Liverpool više nije bio momčad iz prethodne sezone koja pošto-poto traži okomita rješenja, često gubi loptu i posljedično biva ranjiva kroz tranzicije. Ukratko, Kloppov idealizam zamijenjen je Slotovom pragmatizmom. Nizozemac, primjerice, favorizira izgradnju igre kroz kratka dodavanja u prvoj trećini, ali nema nikakav problem s preskakanjem igre i lansiranjem dugih lopti na krila. Njegova sposobnost prilagodbe suparniku i sjajno vođenje utakmice učinili su klub švicarskim nožićem koji gotovo na sve ima odgovor. Kadar je ostao isti, ali momčad više nije bila ona “divljačka” iz posljednje Kloppove sezone. Štoviše, stilom igre puno je sličnija verziji momčadi iz one šampionske sezone 2019./20., a za to je od krucijalne važnosti upravljanje individualcima.
Ryan Gravenberch kao lice Slotova mandata
Rečeno je kako je klub imao velike probleme s pozicijom šestice uoči sezone. Nakon što je Martín Zubimendi odbio otići iz Real Sociedada, odluka vodstva je bila da se uđe bez novog zadnjeg veznog u sezonu. Upravo su u tome mnogi vidjeli glavnu boljku Liverpoola koji se još od Fabinhovog naglog opadanja u formi mučio na toj poziciji. Slot je pronašao rješenje unutar kadra i potpuno neočekivano pretvorio Ryana Gravenbercha u ponajboljeg zadnjeg veznog na svijetu. Upravo je 22-godišnji Nizozemac najbolja personifikacija Slotova mandata — pragmatično rješenje i vrhunska primjena ideja.
Kako je Gravenberch “preko noći” postao Liverpoolov ključni igrač?
Svojevrsnu renesansu prošli su mnogi igrači. Mohamed Salah je kao primarno napadačko rješenje izgledao senzacionalno. Slot mu je olabavio obrambenu odgovornost i zauzvrat dobio najbolju individualnu sezonu u povijesti Premier lige. Cody Gakpo i Luis Díaz izgledali su puno prirodnije u ulozi krilnih napadača, a Dominik Szoboszlai i Alexis Mac Allister postali su motor momčadi s ogromnim doprinosom u obje faze igre. Sve te prilagodbe došle su u pravi trenutak, a na izjavama igrača vidi se koliko su odahnuli zbog toga.
U prošlosti smo bili u žurbi da vratimo loptu. Igrali smo previše direktno, gore-dolje, gore-dolje. Sada želimo imati loptu i potpuno ‘ubiti’ suparnika. Nismo u žurbi da ga napadnemo; želimo ga razbiti kroz posjed.
Curtis Jones
Izvedbe su pratile rezultate
Sve ove promjene itekako su vidljive u brojkama. Gotovo da nema značajne statističke rubrike u kojoj Liverpool nije pri vrhu tako da se može utvrditi da je izvedba u potpunosti pratila učinak. Na kraju krajeva, Redsi nakon 34 kola imaju više bodova nego što su City i Arsenal imali u istoj fazi lani, odnosno preklani. Iako navedeni dvojac nije bio na svojoj razini, valja reći da je koncentracija kvalitete u gornjem dijelu tablice postala nevjerojatna i utakmice s Bournemouthom, Nottinghamom i sličnima dugo nisu predstavljale veći izazov.

Liverpoolova titula nije značajna isključivo iz navedenih razloga; sentiment iza nje također je ogroman. Ipak se radi o jubilarnoj 20. tituli kojom su se Redsi izjednačili s Manchester Unitedom na mjestu najuspješnijeg engleskog kluba. Radi se i o prvom nizozemskom treneru i prvom nizozemskom kapetanu koji su osvojili titulu Premier lige, a istim podvigom mogu se pohvaliti po jedan Mađar (Szoboszlai) i Grk (Konstantinos Tsimikas). Osvojiti titulu u premijernoj sezoni, a na leđima imati teret nasljeđivanja Kloppa i nikakva kadrovska pojačanja govori dovoljno za sebe.
Klopp mu je utabao put, a Slot ne samo da ga je nastavio, već ga je izgradio daleko više nego što je itko mogao predvidjeti. Liverpool je zaslužio ovo slavlje, a ono što ga može veseliti je da budućnost izgleda prilično svijetlo u ovom trenutku. Temelji momčadi su izvrsno postavljeni, a uz kvalitetno odrađen prijelazni rok, nema razloga da Slotovi izabranici ne nastave konkurirati u svim natjecanjima. Ipak, sada se valja okrenuti prvom slavlju titule s navijačima u posljednjih 35 godina, a teško da postoji bolja nagrada za uspjeh od toga.