Prije dvije godine Liverpoolov je stručni tim internim istraživanjem sastavio popis od tri game-changer vezna igrača. Radi se o mladim nogometašima s toliko visokim potencijalom da bi samo na račun njega mogli podići momčad na višu razinu. To su bili Aurélien Tchouaméni, Jude Bellingham i Ryan Gravenberch.
Liverpool je koketirao s prvom dvojicom, ali oni su naposljetku odabrali Real Madrid. Gravenberch je pak odabrao Bayern München tako da su Redsi izgubili inicijalnu bitku za njihove usluge. U klubu su ih svejedno jednim okom pratili i bili spremni iskoristiti situaciju ako se otvori prilika na tržištu. Jürgen Klopp je osobito favorizirao nizozemskog veznjaka i kada je do njegovog tima došla informacija da je Bayern voljan prodati Gravenbercha, nisu dvaput razmišljali.
Zašto je Gravenberch zaludio velikane?
Gravenberch je u Ajaxu odigrao 103 utakmice u kojima je zabio 12 golova i podijelio isto toliko asistencija. Radi se o nevjerojatnom volumenu iskustva za veznjaka koji je u doba prelaska u Bayern imao svega 20 godina. Do tada je već osjetio slast igranja u Ligi prvaka i znao je kako je to osvojiti trofej.
Van njegova igračkog iskustva, ono što ga je posebno isticalo bio je njegov set vještina. Klopp je više puta isticao kako želi igrače s elitnim osobinama. Nije mu problem ako netko ima očite mane u igri jer smatra da ih može ili dovesti na zadovoljavajuću razinu ili ih prikriti sistemom, ali ono što mu je zapravo bitno su ekstremne prednosti.
Gravenberch je prototip takvog igrača. Ovaj 190 centimetara visok veznjak je pokazivao mješavinu vrhunskih fizikalija i impresivnih tehničkih sposobnosti. Ono u čemu je bio osobito dobar je iznošenje lopte. Dominantne momčadi se učestalo nalaze u situaciji gdje moraju probijati gusti protivnički blok, a tada sposobnost individualnog rješavanja čuvara više nego ikad dolazi na vidjelo. Gravenberch je imao sposobnost s loptom u nogama osvojiti po 30-40 metara terena zahvaljujući fantastičnoj agilnosti i kontroli lopte. Po konstituciji i određenim igračkim osobinama moglo bi ga se usporediti s mladim Paulom Pogbom. Dakle, fantastičan individualan talent kojeg povremeno zasjene neodgovornost i neodlučnost.
U čemu je onda bio problem?
Početni dojam je bio kao da je Bayern doveo dijamanta za kojeg su se svi borili, ali ishod je bio bitno drugačiji. Gravenberch je u svojoj prvoj sezoni u Bundesligi započeo svega tri utakmice. U kaotičnom okruženju u kakvom je tada bio bavarski gigant, njegov je razvoj naprasno stao. Nije dobivao priliku i nitko nije zapravo bio siguran koja je njegova najbolja uloga na terenu.
Bayern je uglavnom igrao 4-2-3-1 i mjesto duplog pivota bilo je rezervirano za Joshuu Kimmicha i Leona Goretzku, a nakon njih je u rosteru dolazio Konrad Laimer. Ruku na srce, i kada je igrao, Gravenberch nije izgledao ni približno dobro kao u Ajaxu. Kada na to nadodamo promjenu trenera i unutarnje nemire u klubu, dolazimo do recepta za katastrofu. Mladi je Nizozemac kroz karijeru navikao biti prvi izbor, a sada se našao u slijepoj ulici. Zato nije dvojio kada mu je prišao Klopp sa svojim planom.
Renesansa u Liverpoolu
Ni njegova prva sezona u Liverpoolu nije bila idealna. Pokazivao je bljeskove talenta, ali ni u jednom trenutku nije bio prvi izbor na poziciji. Klopp ga je vidio kao “hibridnog” veznjaka koji može ispunjavati više uloga, ali mu je najprirodnije mjesto na “osmici”. Konsenzus je bio da Gravenberch jednostavno ne može igrati “šesticu”.
Ove sezone je došao Arne Slot i napravio presedan. Nakon što Liverpool nije uspio dovesti toliko željenog Martina Zubimendija, trenerski se tim okrenuo klupskim resursima i odlučio na tom mjestu isprobati Gravenbercha. Ogroman rizik, ali Slot je doista vjerovao da brušenjem njegovih elitnih predispozicija može stvoriti sjajnu šesticu.
Stoga je jedan od glavnih prioriteta ovog ljeta bio specijalizirani trening za Gravenbercha. Fokus je bio na igranju u gustim zonama, dodavanjima, pronalasku slobodnog igrača i sl. Ukratko — sve što jedna moderna šestica mora raditi na vrhunskoj razini. Slot je pri samom dolasku naglasio da na toj poziciji ne želi klasičnog razbijača već tehnički potkovanog igrača koji će podići momčad u posjedu. To je ujedno i razlog zašto je Wataru Endu minutaža naglo opala.
Na papiru je taj eksperiment možda imao smisla, ali u praksi jednostavno nismo vidjeli dovoljno dokaza da bi takvo nešto moglo upaliti. Ako je ideja neuspješna, još jedna sezona sa sjajnom momčadi odlazi u propast zbog tvrdoglavosti u kadriranju. Srećom po Liverpoolove navijače, eksperiment je zasad i više nego uspješan.
Gravenberch trenutno igra besprijekorno. S loptom u nogama je siguran, brz i efikasan. Sposoban je zadržati posjed i usporiti tempo kad je potrebno, ali najimpresivnije je koliko okomitosti donosi u igru. Već se nebrojeno puta ove sezone riješio čuvara brzim okretom tijela ili promjenom smjera, a jednako je koristan bio i s progresivnim dodavanjima. Ponekad se čini da ga jednostavno nema smisla pritiskati.
I brojke mu idu u prilog. Trenutno po utakmici ima 1.7 presijecanja, 6 osvojenih lopti, 5.9 osvojenih duela sa 64 % uspješnosti, 60.9 točnih dodavanja s 89 % točnosti i 1 uspješan dribling sa 64 % uspješnosti. Dok za njegove vještine u posjedu nikad nije bilo straha, njegove defenzivne sposobnosti često su se dovodile u pitanje. Trenutno i na tom polju izgleda fantastično, a ključ je samopouzdanje s kojim igra. Slot mu je dao ključeve momčadi i Gravenberch mu je višestruko isplatio povjerenje.
Vrijedi naglasiti da mu sistem jako odgovara. Gravenberch ne obnaša istu ulogu kao nekoć Fabinho, Nizozemčeva defenzivna odgovornost je kudikamo manja. Uvelike mu pomaže i Alexis Mac Allister, koji je drugi dio pivota u 4-2-3-1 formaciji, s tim da Argentinac ima veću napadačku slobodu. Slot je unaprijedio i Liverpoolov rest defence, Redsi imaju puno bolju strukturu i nisu toliko ranjivi u tranziciji kao prošlih sezona.
Recept je jednostavan — što manji prostor igrač mora braniti, bit će učinkovitiji. Stoga veliki dio zasluga odlazi cjelokupnom defenzivnom sistemu zbog kojeg je Liverpool primio dva gola u sedam ligaških utakmica i u kojem ima daleko najmanji broj primljenih očekivanih golova. Slot je prilagodio momčad tako da maksimizira Gravenberchove individualne sposobnosti i u tome trenutno itekako uspijeva.
Tek su mu 22 godine
Iako je breme očekivanja na Gravenberchovim leđima još od tinejdžerskih dana bilo ogromno, trenutno nam pokazuje zašto je svojedobno zaludio nogometno tržište. Njegov set vještina je toliko rijedak i dragocjen, a jedino što mu je trebalo da ga konstantno pokazuje su povjerenje i pravi sistem. Kod Slota je dobio i jedno i drugo pa u svakoj utakmici izgleda kao ponajbolji pojedinac. U nogometnom svijetu često fali strpljenja s mladim igračima na najvišoj razini pa su neki već otpisali ovog mladića, kao da su zaboravili da tek ima 22 godine. Ako nastavi razvitak u ovom smjeru i izbjegne ozljede, cijena od 40 milijuna eura koju je Liverpool platio za njegovo dovođenje izgledat će kao “krađa stoljeća”.