William Still je kao 30-godišnjak na klupi Reimsa najmlađi trener u ligama petice i svi su impresionirani njime. Inbox mu je prepun poruka poštovanja i divljenja pa u odlascima do supermarketa redovno susreće ljude koji ga zaustavljaju i žele mu sve najbolje. Kako i ne bi kada ima nevjerojatan niz u Ligue 1 otkada je preuzeo funkciju glavnog trenera Reimsa.
U 17 utakmica je neporažen, a zabilježio je 9 pobjeda i 8 remija uz gol razliku +16. Osim toga, počeli su mu i na terenima odavati priznanja. Jednom prilikom, nakon što su pobijedili Rennes rezultatom 3:1, rukovao se s glavnim sucem Hakimom Ben el Salem Hadjom koji mu je usputno rekao: “To što radiš je nevjerojatno, prijatelju.”
Iako William Still trenutno uživa veliko divljenje sa svih strana, priznaje da više preferira da ga smatraju normalnom i običnom personom, međutim zna i sam da je to pomalo nerealno očekivati s obzirom na sve. Pretpostavljamo, William se još privikava na velika svjetla pozornice.
Ono što će se svima izrazito svidjeti je način na koji je došao do svega što proživljava danas. Išavši korak po korak i ustrajavši u onome što voli, doveo se do uspjeha. To je baš ono čemu svi duboko u sebi izrazito težimo – da radimo ono što volimo, da posao nije samo posao i samo puka obaveza.
Odrastao je u valonskoj regiji, u blizini Bruxellesa, išao je u školu francuskog jezika, a potom je naučio nizozemski igrajući za flamanske nogometne klubove. Prošao je kroz omladinske timove Sint-Truidena i Monsa, da bi u konačnici igrao za rezervni tim Monsa i amaterski klub Tempo Overijse koji se natjecao u belgijskoj četvrtoj ligi.
U slobodno vrijeme je igrao Football Manager i Championship Manager te je sa 17 godina shvatio da je vrijeme da se ostavi bavljenja nogometom kao igrač i prebaci fokus na učenje trenerskog zanata. Otišao je u Preston i upisao se na Myerscough koledž kako bi jednog dana postao trener. Karijeru je započeo kao pomoćnik U14 menadžera Preston North Enda.
U tom je klubu odradio praksu u sklopu studija nogometa na koledžu Myerscough. Godine 2014. je postao video analitičar u Sint-Truidenu nakon što je uspješno uvjerio menadžera Yannicka Ferreru da mu pruži priliku kada je pokazao svoju upotrebu analize utakmice. U 2015. godini Sint-Truiden je promoviran u belgijsku prvu ligu, međutim Ferrera prelazi u Standard Liège, a Still ga je slijedio. Odmah te sezone su sa Standard Liègeom osvojili belgijski kup, no u rujnu 2016. godine Ferrera i njegovi pomoćnici dobili su otkaz.
Sljedeća avantura i šansa mu je uslijedila u travnju 2017. godine. Započeo je na novoj poziciji u drugoligaškom timu Lierseu, kombinirajući posao videoanalitičara sa zadatkom pomoćnika menadžera Frederika Vanderbiesta. U lipnju 2017. Still se vratio u Standard Liège, no samo nakratko jer je otišao samo dva dana kasnije nakon što njegov novi klub nije želio ispuniti dogovorene uvjete koje su sklopili u ugovoru. Still se odmah mogao vratiti u Lierse, gdje je (sa samo 24 godine) čak imenovan privremenim menadžerom u listopadu nakon što je Vanderbiest dobio otkaz. Na kraju je Lierse zaposlio Stilla kao stalnog trenera.
Still je uspio osvojiti 21 bod od 27 mogućih, uključujući niz od sedam pobjeda. Pobjeda od 2:0 nad Westerloom, ostvarena 2. prosinca 2017. godine, bila je njegova posljednja utakmica u službi glavnog trenera Liersea jer nije posjedovao Uefinu A trenersku licencu koja je potrebna u belgijskoj drugoj ligi kako bi ostao na čelu kluba dulje od 60 dana. Ostao je u Lierseu te je imenovan pomoćnim trenerom Davida Colpaerta.
Na kraju sezone 2017./18., Lierse je bankrotirao. Still odlazi u Beerschot kako bi postao pomoćnik Stijna Vrevena. Nakon što je Vreven loše započeo sezonu 2018./19., trenersku klupu preuzima Hernán Losada uz ostanak Williama Stilla na funkciji pomoćnika. Beerschot se te sezone plasirao u prvi rang belgijskog nogometa. Nakon što je Losada sredinom siječnja 2021. otišao kako bi postao glavni trener D.C. Uniteda, Still je postao novi menadžer Beerschota. Na kraju sezone 2020./2021., unatoč tome što su završili na 9. mjestu, vlasnici Beerschota odlučili su angažirati iskusnijeg Petera Maesa da ih vodi u sljedeću sezonu.
Nakon odlaska iz Beerschota, Still je otišao u Ligue One u Reims kao pomoćnik menadžeru Óscaru Garcíji. Nakon četiri mjeseca u Francuskoj, Stillu su bile ponuđene uloge u dva belgijska kluba pa se odlučio vratiti u Standard Liège. Will je objasnio da je dio razloga za takvu odluku činjenica da je tečaj njegove UEFA pro licence bio registriran u Belgiji pa se morao voziti tamo-amo između Belgije i Reimsa kako bi pohađao tečajeve, što mu je postalo predstavljalo preopterećenje.
Na kraju sezone 2021./22., Still je dobio poziv iz Reimsa da se vrati u Ligue 1 kao pomoćni trener što je on i prihvatio. Nakon što je García otpušten 13. listopada 2022., Still je preuzeo dužnost privremenog trenera. Nakon niza od pet utakmica bez poraza, imenovan je glavnim trenerom do kraja sezone 2022./2023., postavši tako najmlađi trener u ligama petice s 30 godina. Budući da tada još uvijek nije imao UEFA Pro licencu, Reims je bio kažnjavan s 25.000 eura za svaku utakmicu.
U međuvremenu, Still je izjavio da Reims više ne plaća kaznu s obzirom na to da je krenuo jednom mjesečno pohađati tečajeve u Nacionalnom nogometnom centru u blizini Bruxellesa. Pretpostavljamo da je klub odlučio uložiti u njega i sve to dovesti na najveći mogući profesionalni nivo kao zahvalu za dosadašnje rezultate i tako su iskazali potpuno povjerenje u njega. Ruku na srce, cijela ova situacija oko njegove licence je ostala nedorečena i slabo pojašnjena po medijima.
Kako Reims izgleda pod Will Stillom i na koji način zadaju probleme i glavobolje kvalitetnijim i bogatijim klubovima od sebe?
Čim je preuzeo momčad promjene su bile vidljive, iako nije mijenjao identitet ekipe u velikoj mjeri. Nastavio je igrati u formaciji 4-2-3-1 koja im se i dosad znala pokazati uspješnom. Nastoje igrati što dalje od vratara i svog šesnaesterca, međutim, kada to rade prebace se u 4-1-2-3 formaciju. Stoper i bekovi stoje široko, a zadnji veznjak se spušta do obrambenih linija, stvara opcije i višak igrača.
Ključni igrači u izgradnji napada iz obrane su dva centralna veznjaka koja se spuštaju kako bi primili loptu. Na taj način protivničke igrače automatski povlače za sobom, a rezultat toga je stvoren prostor u sredini koji krilni napadači mogu iskoristiti. U trenutku kada se već spomenuta dva veznjaka spuste, vraćaju se u formaciju 4-2-3-1, ovisno o tome na kojoj strani terena žele napredovati, vezni igrači se u toj zoni spuštaju nisko kako bi formirali dvostruku opciju za dodavanje lopte.
Upravo nakon što povuku za sobom protivničke igrače, otvara se prostor za bekove. Najviše preferiraju napade preko bočnih pozicija. Ako ne napadnu preko bekova, kako bi izbjegli gubitak posjeda lopte kroz sredinu što potencijalno dovodi do nezgodnih situacija, šalju dugu loptu na napadača. Prilikom napadanja preko bokova, može se vidjeti dosta kretanja po širini i sredini terena bez lopte kako bi se stvorio prostor, a vezni igrači prilaze kako bi primili loptu.
Ukoliko nema pritiska protivničkih igrača, nastoje kroz sredinu doći u posljednju trećinu. Kada konačno dođu do posljednje trećine, Still od svojih igrača traži da konstantno napadaju protivnički šesnaesterac, što uključuje prebacivanje lopte s jednog na drugi bok kako bi se obrambene linije protivnika morale kretati i tako stvarati prostor za protok lopte kroz središnji dio.
U zadnju trećinu terena dolaze s puno igrača, najčešće njih 7 do 8. Upravo to je i ključ kada izgube loptu. S toliko igrača odmah kreću u presing na loptu te s brzim prekršajima omoguće sebi postavljanje u obrambenu formaciju. U obrambenom dijelu igraju u formaciji 4-4-2 te se trude držati kompaktne linije, a primarni fokus im je na zaustavljanju protivničkih bekova.
Still je ukratko objasnio kako je uspio zaustaviti PSG ove sezone i dva puta izvući neriješen rezultat. Najprije u 10. kolu ove sezone kada Parižani po prvi put nisu uspjeli postići nijedan gol. Jedan od ključeva uspjeha je bilo nedozvoljavanje prostora Mbappeu, a onaj drugi je bio sa psihološke strane. Naredio je igračima da na svaki manji prekršaj vrše pritisak na suca i stvaraju nervozu koliko god mogu što je na kraju krajeva rezultiralo jako nervoznim Sergiom Ramosom koji je dobio crveni karton. U njihovoj drugoj utakmici ove sezone koja je završila rezultatom 1:1 u 20. kolu, crveni je dobio Marco Veratti.
Reims se trenutno nalazi na 8. mjestu tablice s 43 osvojena boda i u još su u aktivnoj borbi za mjesta koja vode u Europu. S obzirom na to kako trenutno igraju i izgledaju imaju se potpuno pravo nadati da će uspjeti izboriti mjesto u Europi za sljedeću sezonu. Posljednji izlet u Europi su imali u sezoni 2021./22. kada su u trećem pretkolu Europa lige ispali nakon jedanaesteraca od mađarskog MOL Fehervara.
U svojoj povijesti, vrijedno je spomenuti da još nikako nisu nastupali u nekom europskom natjecanju, a da je format bio sa skupinama. Sve skupa su imali pet europskih nastupa. Osim već spomenute 2020./21. sezone, igrali su u tadašnjem Kupu prvaka u sezonama 1955./56.(prva sezona Lige prvaka u povijesti), 1958./59., 1960./61., i 1962./63. Najveće uspjehe su zabilježili kada su u sezonama 1955./56. i 1958./59. igrali finale Kupa prvaka, oba puta protiv Reala koji ih je dva puta uspio svladati.