Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Kako su u Rijeci prošli osvajač Eura, Nachov brat i deveti najmlađi debitant u Serie A?

Nakon što smo prošli Dinamove i Hajdukove strance koji nisu ispunili očekivanja igrajući za naša dva najtrofejnija kluba, na red je došao treći – Rijeka. Prvaku Hrvatske iz sezone 2016./2017. mnogobrojni su stranci navijačima postali jedni od omiljenijih nogometaša u povijesti, ostavivši veoma dubok trag na Kvarneru, ali bilo je i podosta onih koji su podbacili dok su boravili u svlačionici Kantride, odnosno Rujevice.

Nakon niza sjajnih nogometaša iz susjedstva koji su početkom i sredinom 90-ih godina prošlog stoljeća nosili Rijekin dres, poput Senada Brkića, Admira Hasančića, Seada Seferovića, Sebastjana Cimirotiča i strijelca prvog pogotka u povijesti reprezentacije Slovenije Igora Benedejčića, klub s Kvarnera je tu i tamo bacio udicu i na druge kontinente, ali ono što se nakačilo na ješku bilo je daleko od kvalitete. Iako je njegov kratkotrajni boravak u Rijeci tijekom sezone 1995./1996. privukao simpatije navijača, napadač sa sedam nastupa za reprezentaciju Kameruna Yves Belle-Belle ostao je upamćeniji po pjesmi koju mu je skladala Armada, nego li po izvedbama na terenu, a karijeru je nakon Rijeke nastavio u njemačkim i austrijskim niželigašima. Još su veći misterij bili Japanci Yoshika Matsubara i Nobuyuki Zaizen, članovi zamalo šampionske svlačionice u sezoni 1998./1999., u čije se kvalitete javnost nije niti mogla uvjeriti, budući da su za Rijeku upisali ukupno dva nastupa i to oba Matsubara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju 2003. godine na Kantridu stiže Senad Tiganj, sa neuspješnom sezonom u Ukrajini iza sebe, koja se pretočila u jednako neuspješnu u Rijekinom dresu. Jedan pogodak u sedam nastupa premalo je za nekoga tko je godinu dana ranije upisao nastup na Svjetskom prvenstvu za reprezentaciju Slovenije. Još jedan nogometaš rođen u Sloveniji, ali puno zvučnijeg imena stigao podno stijena u siječnju 2006. godine. Riječ je, naravno, o Frediju Bobicu, tada 34-godišnjaku s 37 nastupa i europskim naslovom s reprezentacijom Njemačke te 108 pogodaka u 285 bundesligaških nastupa, koji je u Rijeci ostao poznat po lošoj fizičkoj spremi, još lošijoj formi, ali ipak i pogotku u finalu Kupa protiv Varteksa, čime je Bobic doprinio osvajanju drugog uzastopnog naslova u Kupu.

Kratak boravak u Rijeci imao je Nedim Halilović, koji je iza sebe imao uspješne dionice u Varteksu i švedskom Örebru, ali odlazak na plažu u vrijeme obaveznog dnevnog odmora koštalo ga je daljnjeg sunčanja na Kvarneru. Ipak, dojam je da tadašnji trener Rijeke, a današnji izbornik Hrvatske Zlatko Dalić možda i ne bi tako strogo kaznio igrača da nije bilo loših rezultata na početku te sezone 2008./2009. U idućih pet sezona razni stranci sa čak i solidnim životopisom iza sebe nisu se proslavili u riječkom dresu, pa su tako Kantridom prodefilirali Mikael Yourassowsky, Łukasz Mierzejewski, Sergio Zijler, Bojan Zogović, Uroš Palibrk i Andrea Mutombo, ali posebna priča bio je Amerikanac Johann Smith.

Foto: Screenshot (X: Premier League Players)

Najavljen kao jedan od najbržih nogometaša na svijetu, takav je i bio. Brz i ništa više, a i u klubu su to dovoljno brzo shvatili, pa mu u ožujku 2010. godine nakon manje od 300 odigranih minuta u dresu Rijeke dali ispisnicu. U kolovozu sljedeće godine u Rijeku su stigla tri Meksikanca – Hebert Alférez, Luis Delgadillo i Carlos Gutiérrez, a sva trojica su se već u prosincu vratili u svoju domovinu s ukupno 27 nastupa u riječkom dresu.

Broj stranaca povećao se dolaskom Damira Miškovića na čelo kluba, a iako je većina njih ostala zlatnim slovima upisana u povijest Rijeke, našlo se tu i podosta onih koji nisu ispunili očekivanja. Álex Fernández tako je ostao upamćeniji kao brat Nacha, legende madridskog Reala, nego li po izvedbama na terenu, Ventsislav Hristov i Adis Jahović ničime nisu odavali dojam reprezentativaca Bugarske odnosno Sjeverne Makedonije, Asmira Kajevića se nitko ni ne sjeća, a nije se proslavio niti Haris Handžić, upisavši svega četiri nastupa u jesen 2016. godine.

Foto: Screenshot (X: Mercatosphera)

Sljedećeg ljeta, sada već odavno na Rujevicu, stiže reprezentativac Australije Jason Davidson. Lijevi bek s iskustvom igranja engleskih Premiershipa i Championshipa te vrlo jake nizozemske Eredivisie baš je ono što Rijeci treba, pomislili su navijači, koji ga na domaćem terenu nisu ni imali prilike gledati, budući da je jedini nastup u utakmici Kupa na gostovanju kod Vrbovca. Već na zimu preselio je u ljubljansku Olimpiju, dok je od ove sezone član grčkog Panserraikosa. Šta još veže Grčku, Rijeku i ljeto 2017. godine? Pa Charalampos Mavrias, grčki reprezentativni desni bek s finom listom imena klubova prije Rijeke – Panathinaikos, Sunderland, Fortuna i Karlsruhe. Njega su domaći navijači čak i imali prilike gledati, ali možda bi bolje za sve prisutne bilo da nisu, pa je nakon okruglih 10 nastupa u dresu Rijeke na koncu sezone napustio klub.

Ta sezona kao da je bila baksuz za strance u Rijeci, pa je u veljači 2018. u grad na Rječini stiglo možda i najzvučnije ime uz ono Bobicevo – Valeri Božinov. Jedan od najvećih europskih talenata s početka tisućljeća, koji je u Serie A debitirao 19 dana prije svog 16. rođendana u Rijeku je došao osam dana prije 32. rođendana, ali u fizičkom stanju nekoga tko je 16 godina ranije završio, a ne započeo karijeru. Rezime njegova boravka u Rijeci je 14 minuta u prvenstvu i 12 u kupu, a neki će reći da je i to previše s obzirom na to koliko se trudio na treninzima. Inače, da znate za neki budući kviz, Božinov je deveti najmlađi debitant u Serie A, a u trenutku svog prvog nastupa bio je peti na toj listi.

Uslijedilo je nekoliko sezona s pristojnim strancima, uz ponekog koji je stršio, ali nitko od kojega se očekivalo da će biti jedan od nositelja igre ili s bogatim životopisom iza sebe. Ali zato ih u sezoni 2022./2023. nije nedostajalo. Mladi reprezentativac Švicarske i izdanak Juventusove akademije Nikita Vlasenko jedan je od najlošijih stranih stopera koji su ikada zaigrali u Rijeci, Španjolac Pablo Álvarez morao je pružiti više od 12 veoma prosječnih utakmica u bijelom dresu, kao i Marco Djuricin, napadač s dva nastupa za reprezentaciju Austrije, koji je u riječkom dresu skupio manje od 200 službenih minuta.

Foto: Screenshot (X: NK Rijeka)

Ipak, oni su svi ostali u sjeni Marija Vrančića, veznjaka koji je u Rijeku stigao iz Stoke Citya i koji je dotadašnjoj karijeri osim šest nastupa za reprezentaciju Bosne i Hercegovine skupio preko 300 nastupa u najjača dva nogometna razreda Engleske i Njemačke. Možda bi, u nekoj drugoj, zdravijoj sezoni Vrančić bio zdravije tkivo na terenu pred zahtjevnom riječkom publikom, koja sigurno neće tako brzo zaboraviti njegovo pomalo i nonšalantno držanje, s kojim je debelo zasjenio i pokoji dobar potez koji je na bljeskove znao pružiti u svojih odigranih službenih 15 utakmica.

Započeli smo s jednim, a završiti s dva afrička nogometaša. Emmanuel Banda i Momo Yansané možda i nisu igrači od kojih se očekivalo da budu nositelji riječke igre, ali od solidno plaćenih stranih nogometaša se definitivno očekivalo više nego što su njih dvojica pružili na terenu.

Komentari

Povezano