Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Najavljujemo utakmicu Hrvatske protiv Walesa

Sutrašnjom utakmicom od 20:45h hrvatska reprezentacija odigrat će svoje prve minute još od Svjetskog prvenstva i utakmice za 3. mjesto protiv Maroka. S druge strane čekat će reprezentacija Walesa, koji se još uvijek ne zove Cymru što je bilo najavljena promjena imena ove države sukladno nazivu na velškom jeziku. O problemima njihovog izbornika Roberta Pagea i smjeni generacija smo već pisali prije nekoliko dana, a sad ćemo se fokusirati na ono što možemo očekivati od izabranika Zlatka Dalića.

Vratari

Dominik Livaković – hrvatska i Dinamova jedinica za koju godinama očekujemo međunarodni iskorak, nakon fenomenalnog Svjetskog prvenstva na kojem je bio ponajbolji vratar, ipak nije dočekao transfer. Po svemu sudeći, do njegovog odlaska neće doći još neko vrijeme, a kapetanska traka koja mu je pripala odlaskom Arijana Ademija vjerojatno označava to da ćemo ga u dresu Modrih gledati još neko vrijeme. Ove je sezone Dinamova obrana nešto poroznija nego inače pa je i Livaković svoju mrežu sačuvao u tek 6 od 26 utakmica, no u najpotrebnijim je trenucima oslonac ekipe i neprikosnoveni #1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivo Grbić – splitski vratar pozvan je naknadno kao zamjena za ozlijeđenog Ivicu Ivušića koji je od ove zime u redovima ciparskog Pafos FC-a. Ove je sezone upisao tek 4 nastupa i to zbog ozljede Jana Oblaka još u 9. i 10. mjesecu, pa je teško zaključiti u kakvoj je formi, osim da nema kontinuitet nastupa. Mnogi su za ovu poziciju zazivali davanje prilike nekom od istaknutijih HNL vratara poput Istrinog Lovra Majkića ili Šibenikovog Lovre Rogića koji su u sjajnoj formi.

Nediljko Labrović – kad smo kod HNL vratara, zato je tu Rijekin Nediljko Labrović koji je već bio u krugu reprezentacije kao 3. vratar. Labrović još nije upisao prve reprezentativne minute, a poziv u reprezentativni krug zaslužio je unatoč katastrofalnoj formi Rijeke u prvom dijelu sezone, za kojeg ga se može malo kriviti. U drugom je dijelu sezone Rijeka zato krenula sjajno, a ključ je vratar koji prosječno brani 3 udarca po utakmici i nalazi se u samom vrhu HNL vratara.

Braniči

Josip Juranović – jedan od naša 3 Josipa igra sjajnu sezonu u Union Berlinu u čije je redove pristigao nakon sjajno odrađenog Svjetskog prvenstva gdje je bio jedno od najvećih iznenađenja. U 10 ovogodišnjih nastupa postigao je 3 gola i upisao 3 asistencije, što su brojevi koji bi bili odlični i za krilnog igrača, a kamoli beka. Posebno je dojmljiv bio u Europa ligi i pobjedi protiv Ajaxa, a njegove dobre igre ipak nisu pomogle ekipi da prođe belgijski Royal Union SG, no zato se u Bundesligi i dalje drže na sjajnom 4. mjestu koje vodi u Ligu prvaka.


Josip Stanišić – alternativa za poziciju desnog beka koja se bolje snalazi na mjestu desnog stopera s trojicom u liniji je dočekala svoju novu priliku u Bayernu i krajem veljače preuzela mjesto u prvih 11. Posebno je dojmljiva bila uzvratna utakmica protiv PSG-a u kojoj je Stanišić neutralizirao Mbappéa, dobivši pritom većinu izravnih duela. Što će mu donijeti smjena trenera Nagelsmanna taman u trenutku kad je zgrabio svoje mjesto i to ispred skupocjenog Joaa Cancela, ostaje za vidjeti.

Josip Šutalo – mladić iz Čapljine koji bi trebao zgrabiti mjesto prvotimca umirovljenjem Dejana Lovrena i formirati stoperski par kojeg ćemo gledati dugi niz godina. Prije samo 2 godine je bio posuđeni igrač Dinama u Istri, gdje je tražio svoje prvoligaške minute, a njegov eksponencijalni skok dogodio se po povratku u Dinamo. Jedan je od najboljih dodavača lige (67,5 točnih dodavanja po utakmici uz 92% točnosti) sa sjajnom dugom loptom, a krasi ga i odlično čitanje igre i presjecanje protivničkih dodavanja. Početkom sezone je imao problema s ozljedama, no sada je u sjajnoj formi za završnicu sezone.

Joško Gvardiol – još mlađi mladić iz Dinamove škole nogometa za kojeg jednostavno nemamo dovoljno superlativa. Najskuplji igrač reprezentacije kojeg Transfermarkt procjenjuje na 75 miljuna €, a Fabrizio Romano na dnevnoj bazi špekulira u kojem će klubu nastaviti svoju karijeru. Za reprezentaciju je sa svojih 21 godinom već upisao 19 nastupa uz 2 gola, a u RB Leipzigu je ključni igrač obrane koji ih je doveo i do 1/8 Lige prvaka. Poraz u uzvratu od Manchester Citya je jedan od onih dana kad ti ništa ne ide onako kako si planirao, ali osim toga, Gvardiol je u vrhu bundesligaškog poretka igrača u nekoliko kategorija, uključujući točne duge lopte (5,1 po susretu), točna dodavanja (63,5 po utakmici uz 90% točnosti), a stigne pomoći i u napadu pa je tako u 32 ovosezonske utakmice postigao 3 pogotka, uključujući i onaj Manchester Cityu u prvoj međusobnoj utakmici.

Martin Erlić – 25-godišnjak iz Zadra koji je preko Dinamove i Rijekine omladinske škole kao 17-godišnjak završio u Parminoj školi nogometa standardni je prvotimac Sassuola koji se nalazi u lagodnoj situaciji u sredini Serie A tablice. I on je, kao i Šutalo i Gvardiol, kompletan i moderan obrambeni igrač koji je jak na lopti, a dobra forma je značila i sjajan niz njegove ekipe koja je u posljednjih 8 utakmica upisala 6 pobjeda, uz dojmljiva slavlja u golijadama kod Milana i Rome. Četvrti je najbolje ocijenjeni igrač ekipe, a uglavnom teži nekompliciranim rješenjima i ne libi se izbaciti loptu daleko od gola u trenucima kad je njegov gol ugrožen.

Domagoj Vida – igrač o čijem se umirovljenju špekuliralo, no do kojeg u konačnici nije došlo. U stvarnosti je 4. ili 5. stopersko rješenje u reprezentaciji, pa se postavlja pitanje je li optimalno da i dalje bude u krugu najboljih ili je vrijeme da mjesto prepusti nekom od mlađih, prvenstveno Dinamovom Dini Periću ili Hajdukovom wunderkindu Luki Vuškoviću. No, Vida kao legionar reprezentacije zaslužuje svoje mjesto ne samo na račun prijašnjih izdanja, već i ovosezonskih. Standardni je prvotimac druge najbolje obrane lige u redovima AEK-a koji se bori za naslov grčkog prvaka s Panathinaikosom i Olympiakosom, treći je najbolji distributer dugih lopti u cijelom prvenstvu (6,4 po utakmici), a uz to je stigao postići i pogodak te upisati 2 asistencije.

Borna Sosa – naš standardni lijevi bek stigao je na Svjetsko prvenstvo s velikim očekivanjima zasnivanima na temelju njegovih bundesligaških utakmica, koja u konačnici i nije u potpunosti opravdao. Ipak, nastavio je s odličnom klupskom formom i smatramo da definitivno zaslužuje bolju situaciju od ove u kojoj se trenutno nalazi njegova ekipa. Posljednje mjesto u Bundesligi i 3 poraza u 5 utakmica kojima ne znači puno što je Sosa redovito najbolje ocijenjeni igrač ekipe. Tokom veljače je postigao 2 pogotka i upisao 1 asistenciju čime je svoj ukupni saldo asistencija povećao na 6, čime je u top 10 asistenata lige i jedini branič na tom popisu uz Rafaela Guerreira. 14. je najbolje ocijenjeni igrač Bundeslige s prosječnih 7,23 te 2. najbolji igrač po statistici ključnih dodavanja u utakmici (2,5, iza Jonasa Hofmanna koji ih ima 3,5). Vjerujemo da se neće dugo zadržati u Stuttgartu, bez obzira na bundesligašku sudbinu njegovog kluba.

Borna Barišić – i drugi Borna na poziciji lijevog beka je standardni prvotimac u svojim Rangersima koji su vjerojatno odustali od borbe za naslov prvaka zbog Celtica koji igra nerealno dobru sezonu s 1 porazom i 1 remijem u 29 utakmica! Ipak, Barišić je 2. najbolje ocijenjeni igrač lige s prosječnih 7,49 i u top 10 dodavača (49,4 po utakmici uz točnost od 85%). Ima 7 asistencija što ga svrstava uz bok suigračima Kentu, Sakali i Tavernieru te također na 4. mjesto najboljih asistenata lige. Za svoje je suigrače kreirao 10 velikih prilika, a upućuje i 2,4 ključnih dodavanja po utakmici što ga svrstava na 2. mjesto lige. Može se raspravljati o snazi škotskog Premiershipa u odnosu na druge lige, no činjenica je kako Barišić za Rangerse igra sjajno posljednje 4 sezone i pitanje je hoće li uskoro doći vrijeme za iskorak u neku od jačih liga koje bi odgovarale njegovim igračkim karakteristikama.

Veznjaci

Luka Modrić – 37-godišnji kapetan koji ne pokazuje znakove starenja Hrvatsku će sutra izvesti u svojoj 163. reprezentativnoj utakmici. Nakon Svjetskog prvenstva mu Carlo Ancelotti ipak dozira minutažu, tako da je punih 90 minuta odigrao samo protiv Osasune i nije bio član početne postave na 8 od 24 ovosezonska nastupa u La Ligi, dok je u Ligi prvaka koje je poznatije i kao “Realovo” natjecanje, neprikosnoven. U ideji igre Real Madrida ove sezone ima loptu nešto manje u nogama, pa većina napada ide preko Tonija Kroosa, a Modrić je aktivniji u zadnje dvije trećine terena. Tako je za suigrače ove sezone kreirao 10 velikih prilika i nadodao svoj obol kroz 6 golova i 5 asistencija. Igrač za čije potencijalno umirovljenje još uvijek rješenje nemaju ni Real Madrid niti Hrvatska.

Mateo Kovačić – naš box-to-box veznjak koji je u Chelseau ove sezone dobio priliku nositi i kapetansku traku još uvijek nije pronašao idealnu formu, što ne čudi kad znamo kakvi su rezultati i igre njegove ekipe ove sezone. Turbulentno razdoblje, promjene trenera, mnogobrojni transferi i promjene ideja igre rezultirale su tek 10. mjestom na tablici 12. najlošijeg napada lige. Kovačić je nakon Svjetskog prvenstva propustio nekoliko utakmica zbog problema s kvadricepsom, ali je uspio proći u 1/4 Lige prvaka u dvomeču protiv Borussije Dortmund. Dobio je pomoć u sredini terena u vidu Enza Fernandeza, no Chelsea jednostavno pati od nedostatka kreativnosti i tečnosti u igri, a žrtva toga je i Kovačić koji igra, za svoje standarde, ispodprosječnu sezonu.

Marcelo Brozović – i Marcelo Brozović je nakon Svjetskog prvenstva imao problema s ozljedom kvadricepsa, zbog čega je propustio 5 utakmica u siječnju. Vratio se u sastav u veljači i ožujku te u nekoliko navrata nosio i kapetansku traku. Zanimljivo, Simone Inzaghi nije računao na njega u susretima 1/8 Lige prvaka protiv Porta te je u 2 utakmice dobio tek 28 minuta. Bez obzira na prolazak među 8 najboljih po prvi puta od 2011. godine, Inter i Brozović nemaju razloga za zadovoljstvo sezonom. Trenutno se nalaze na 3. mjestu s 3 poraza u posljednjih 5 utakmica, a Brozovića nema blizu niti u jednoj od kategorija u kojima je prethodnih sezona dominirao – točna dodavanja, ključna dodavanja, asistencije, kreirane velike prilike te i on igra, za svoje standarde, ispodprosječnu sezonu.

Nikola Vlašić – standardni je prvotimac koji uobičajeno odrađuje 90 minuta kod Ivana Jurića, iako je zbog ozljede zadnje lože propustio nekoliko utakmica u veljači i ožujku, zbog čega se vratio tek proteklog vikenda u teškom porazu od Napolija. Torino je stabilan u sredini terena s ustaljenom formom tokom cijele sezone, a Vlašić je jedan od ponajboljih igrača. Najčešće igra na poziciji desne ili lijeve polušpice iza napadača u sustavu 3-4-2-1 te često ulazi u šanse i 2. je najbolji strijelac kluba s 4 gola u sezoni. Skor je mogao biti i veći da je Vlašić iskoristio velike prilike koje je imao, točnije njih 5, no za to će još trebati raditi na završnici.

Ivan Perišić – krilni igrač koji je transfer karijere napravio prošlog ljeta i u 33. godini stigao do Premier lige. Poznavajući njegove fizičke karakteristike i moć ponavljanja, ne čudi da je samo nekoliko dana po završetku Svjetskog prvenstva već bio u Tottenhamu i spreman za nastavak prvenstva. Zamora materijala nije bilo ni tokom siječnja ni početkom veljače, no u posljednjih je nekoliko utakmica kod Contea u igru ulazio s klupe ili prosjedio svih 90 minuta u borbi s Benom Daviesom. Prošlog je vikenda konačno stigao do svojeg prvijenca u engleskoj ligi, no njegovom Tottenhamu forma tokom cijele sezone strašno oscilira, iako se nalaze na solidnom 4. mjestu lige, dok su u Lige prvaka ispali u 1/8 finala od Milana. Drugi je najbolji asistent ekipe s 5 lopti za svoje suigrače koje su završile golovima, a uz to je kreirao i 6 velikih prilika. Ono s čim ne može biti pretjerano zadovoljan je činjenica da je najveći potrošač lopti u ekipi (13,5 izgubljenih posjeda po susretu) i da ponekad Conteov stil igre iz njega jednostavno ne izvlači ono najbolje. S obzirom da je talijanski trener na izlaznim vratima, nadamo se da će s idućim trenerom biti bolje.

Mario Pašalić – Dalićev 12. igrač nakon Svjetskog prvenstva je dugo tražio svoju formu te je većinu utakmica započeo na klupi, na što se nadovezala i ozljeda gležnja sredinom veljače. Tek je u posljednje 2 utakmice uhvatio svoje mjesto prvotimca i zaigrao za ekipu koja je mučila muku s formom i pala na 6. mjesto prvenstvenog poretka. Golgeterska forma koja je krasila Gasperinijevu ekipu ove je sezone nestala, a s njome i golovi Pašalića koji ih je ove sezone zabio tek 2. U odnosu na prošlu sezonu u kojoj je protivničke mreže tresao 13 puta, promjena je očita. Pašalić u formaciji 3-4-1-2 uglavnom igra kao usamljena polušpica koja radi ono u čemu je najbolja – ulazak iz drugog plana u završnicu, a konto pogodaka mu je mogao biti veći da je u završnici bio koncentriraniji, kao i ostatak njegovih suigrača koji su zbirno promašili 36 velikih prilika u Serie A.

Lovro Majer – plemeniti veznjak u redovima Rennesa je izgubio zagarantirano mjesto u prvih 11 nakon Svjetskog prvenstva, pa je tako samo jednom odigrao svih 90 minuta i to protiv Auxerrea prije 2 tjedna, dok je u velikoj pobjedi u gostima protiv PSG-a cijeli susret ostao na klupi. U protekla je 3 mjeseca upisao samo 1 asistenciju dok se u strijelce nije upisivao. Trener Bruno Genesio ga uglavnom vidi kao srednjeg veznog igrača u sustavu 4-4-2 ili 4-3-3, pri čemu je Majera obvezao i na defenzivne zadatke zbog kojih je izgubio dio magije koju smo navikli viđati od njegove lijeve noge. Nije previše iskorišten u izgradnji napada, često je daleko od gola, iako je redoviti izvođač prekida za svoju ekipu. I Majer je u odnosu na sezonu 2021./2022. pao u formi i kvalitete igre u svojem klubu koji se u Ligue 1 s 5. mjesta bori za Europu.

Luka Ivanušec – povratnik u redove reprezentacije nakon što je zbog slabe forme u prvom dijelu sezone propustio odlazak na Svjetsko prvenstvo. U 2023. je pronašao svoju staru formu i uskočio u kopačke Mislava Oršića te nosio Dinamovu igru s upražnjene pozicije lijeve polušpice. Dva vikenda uzastopce je zabijao doppiette, a posebno je impresivna bila ona Hajduku u velikoj pobjedi 4:0 krajem veljače. Jedan je od najboljih driblera lige s 1,5 driblinga po utakmici i 60%-tnom uspješnosti, a u posljednjih je 2 mjeseca pokazao zašto je bio dio ekipe na Euro 2021. te da će se na njega vjerojatno moći računati u sljedećim reprezentativnim akcijama.

Napadači

Marko Livaja – Hajdukov alfa i omega nastavlja dominirati hrvatskom ligom i držati Splićane pri vrhu prvenstvenog poretka, nedovoljno blizu Dinamu, ali dovoljno daleko od ostatka karavane. Dobru formu iz prvog dijela sezone i sa Svjetskog prvenstva prenio je i u nastavak prvenstva, zabivši 6 golova u 11 utakmica prvenstva i kupa. MVP lige je najbolje ocijenjeni igrač, najbolji strijelac sa 17 golova i najbolji asistent s 8 asistencija. Uz to je kreirao 8 velikih prilika za svoje suigrače, a konto mu je mogao biti još i bolji da je realizirao poneku od 11 promašenih velikih prilika. Za razliku od dosadašnje karijere, ove je sezone počeo promašivati udarce s bijele točke (realizacija mu je 6/9), ali je držao Hajduk na životu i u turbulentnom dijelu sezone pod Ivanom Lekom kad su Splićani u 6 utakmica upisali 4 teška poraza. S obzirom na formu, za očekivati je da će istrčati u prvih 11 u idućim utakmicama.

Bruno Petković – Dinamov alfa i omega pogotkom protiv Brazila ušao je u povijest hrvatskog nogometa, a njegov je odmor zbog ozljede po završetku Svjetskog prvenstva trajao nešto dulje, pa se u ekipu vratio tek početkom veljače. U 10 utakmica u 2023. postigao je tek 1 pogodak i upisao 3 asistencije, a evidentno je kako ozljeda nije u potpunosti zaliječena zbog čega je morao izaći iz igre protiv Rijeke u vrlo ranoj fazi utakmice, a i propustio je nekoliko ovotjednih treninga s reprezentacijom i upitno je hoće li uopće i zaigrati. Već tradicionalno je, bez obzira na ozljedu, testirao strpljenje Dinamovih navijača svojim stilom igre iako je i dalje jedan od najbolje ocijenjenih igrača lige s prosječnih 7,20.

Andrej Kramarić – naš se napadač ove sezone nalazi u neuobičajenoj situaciji u kojoj se nije našao nijednom u karijeri – borbi za opstanak. Hoffenheim je bio u nizu od 8 uzastopnih poraza, mijenjao trenera, Kramarić je bio između klupe i prvog sastava, sve dok dvama pogocima iz kaznenih udaraca nije donio pobjedu protiv Herthe proteklog vikenda, prvu još od 14.10.2022. i nakon čak 14 utakmica suše, zbog čega su uspjeli barem privremeno izaći iz zone ispadanja. I Kramarićeva je forma oscilirala kao i trenerske ideje u Hoffenheimu, zbog čega je igrao na nekoliko različitih pozicija, od veznog igrača, preko polušpice pa sve do čistog napadača. Hoffenheimov najbolji strijelac svih vremena i najbolji ovosezonski strijelac u reprezentativnu pauzu ulazi s vraćenim samopouzdanjem i formom, spreman svoju ekipu zadržati u Bundesligi pod svaku cijenu.

Mislav Oršić – krilni je igrač svoju sezonu karijere i fenomenalno Svjetsko prvenstvo okrunio i transferom karijere koji se odgađao nekoliko godina. U 30. godini života, pod okolnostima u kojima je Dinamo imao puno unutarnjih previranja, prodan je u Southampton za možda ipak premalih 6,8 miljuna €. Postavljala su se pitanja je li Southampton pravi klub za Oršićev nastavak karijere, no želja igrača i agenta bila su okušati se u Premier ligi. Na njihovu žalost, Oršiću to do sada gotovo uopće nije pošlo za nogom. U ligi je jedinih 6 minuta upisao 21. siječnja protiv Aston Ville, a u svim utakmicama nakon nije bio ni na klupi. Zaigrao je tek u FA i EFL Cupu, čak i za U21 momčad, upisavši tako ukupno samo 5 nastupa za Svece od početka sezone. Iako je Dalićeva deviza bila da se ne zove igrače koji nemaju minutažu u svojim klubovima, očito je da se za Oršića napravila iznimka, koja s obzirom na njegove poznate kvalitete, može biti i opravdana, posebice kad znamo da igrača takve kvalitete na toj poziciji – jednostavno nemamo. Southampton je trenutno zadnja ekipa Premier lige i borit će se za opstanak u preostalih 10 utakmica, a ne možemo ne pomisliti kako bi, ako Nathanu Jonesu već nije odgovarao, Rubénu Sellésu ipak trebao više.

Petar Musa – debitant u redovima reprezentacije koji je svoje mjesto osigurao zahvaljujući dobrim igrama u redovima Benfice, nakon što je nekoliko sezona proveo na kaljenjima u Slaviji Prag, Slovanu iz Libereca i Boavisti. Iako je startao u tek 6 od 31 ovosezonske utakmice, Musa je itekako dobro iskoristio svoje minute i postigao 8 golova kao zlatni joker s klupe trenera Rogera Schmidta koji igra sjajnu sezonu u prvenstvu i Ligi prvaka. Musa ima tu nesreću da se za mjesto prvog napadača bori s Goncalom Ramosom koji je u fenomenalnoj formi i u 36 ovosezonskih utakmica je postigao 24 gola i nadodao 10 asistencija. Od 8 ovosezonskih golova, Musa je 5 postigao glavom, što i nije čudno kad znamo njegovu visinu od 190 cm zbog čega je na 66% dobijenih zračnih duela, po čemu je 3. najbolji napadač lige. Musu Dalić vidi kao situacijskog igrača i mlađu zamjenu za Antu Budimira, pa je i za očekivati da će ga koristiti u slučaju rezultatskog deficita ili kad nam njegova visina bude dobro došla.

Komentari

Povezano