
Svjetsko rukometno prvenstvo završilo je prije više od dva mjeseca. Svjetla najveće rukometne pozornice, poslije Olimpijskih igara, ugasila su se, šira navijačka publika raspršila se, dok su oni nešto zagriženiji sportski fanovi svoju pažnju preusmjerili na nogometne terene.
U pozadini završnice Lige prvaka i domaćih prvenstava, rukometni svijet svoja natjecanja također privodi kraju. Dok je Barcelona, usprkos neočekivanom porazu nakon gotovo sedam godina, praktički osigurala naslov španjolskog Asobala, a PSG drži solidnu bodovnu zalihu u francuskoj LNH Starligi, oči javnosti uperene su u njemačku Bundesligu.
Njemačka je još od ranih početaka bila sinonim za sami rukomet. O tome dovoljno govori podatak da su Nijemci osvojili prvu održanu svjetsku smotru 1938. godine, kao i Olimpijske igre dvije godine ranije na kojima je rukomet prvi put predstavljen. Potvrda zlatnih medalja stigla je i u daljnjim natjecanjima. Naime, Njemačka je, bilo Istočna, bilo Zapadna na prvih pet svjetskih prvenstava i Igara završavala barem u polufinalu.
Iako su se prvenstva Njemačke održavala od 1949. godine, Bundesliga kakvu danas poznajemo službeno je počela s natjecanjima od sezone 1966./67. Ove godine igra se jubilarna, 60. sezona koju dodatno začinjava i pogled na prvenstvenu tablicu, odnosno napeti rasplet lige čiji bi prvak, vrlo lako moguće, mogao biti odlučen tek u posljednjem kolu.
Füchse Berlin
Vrh Bundeslige trenutno drži Füchse Berlin koji nakon 25 odigranih kola ima 40 bodova. Berlinci nisu nikad u svojoj povijesti uspjeli osvojiti domaće prvenstvo. Najbolji dosadašnji rezultat ostvarili su prošle sezone kada su završili na drugom mjestu.
U redovima popularno zvanih Lisica igra i najbolji svjetski igrač Mathias Gidsel. Danac vodi klub iz Berlina prema prvom naslovu sa 191 postignutim golom, što ga smješta na drugo mjesto liste strijelaca. Od hrvatskih igrača, tamo se nalazi Manuel Štrlek koji je u studenom iz Nexe-a prešao u Njemačku gdje je zaigrao prvi put u karijeri.
Füchse se natječe i u Ligi prvaka u kojoj su izborili nastup u četvrtfinalu. Berlinci su najprije grupnu fazu završili na trećoj poziciji skupine A, da bi u doigravanju za četvrtzavršnicu izbacili poljsko Kielce s ukupnih 70:64. U četvrtfinalu ih očekuje dvomeč s danskim Aalborgom. Ostaje za vidjeti hoće li moći držati konkurentnost na obje strane. Ipak, u korist im ide činjenica da su posljednji ligaški poraz doživjeli još sredinom prosinca, u gostima kod Flensburga (37:38).
MT Melsungen
S jednakim brojem bodova kao i vodeći Füchse (40), na drugom se mjestu smjestio MT Melsungen. Klub iz središta Njemačke također se ne može podičiti titulom domaćeg prvaka. Bundesligu su prvi put igrali u sezoni 2005./06. Najbolji plasman zabilježili su 2015./16. kada su ligu okončali na četvrtom mjestu.
U svojim redovima, Melsungen ima nekoliko zanimljivih imena. Po broju golova predvodi ih Ian Barrufet Trrobejano, a ističu se i Dainis Kristopans, i Erik Balenciaga. Hrvatski rukometaš David Mandić tamo se nalazi nešto više od dvije godine, a trenutno je van pogona zbog ozljede šake koju je zadobio na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu.
Melsungen nastupa i u Europskoj ligi u kojoj ga očekuje četvrtfinalni okršaj sa španjolskom CD Bidasoaom. Vrijedi nadodati kako je pred njima i polufinalni dvoboj s Balingenom u sklopu polufinala Kupa. Borba na tri fronta svakako će ostaviti traga na igračima, a hoće li moći držati taj tempo pravo je pitanje.
TSV Hannover Burgdorf
Bod manje od vodećeg dvojca ima treći TSV Hannover Burgdorf (39). Kao i prethodna dva kluba, ni on se ne može pohvaliti naslovom Bundeslige. Član prvoligaškog društva je od sezone 2009./10., a najveći doseg ostvario je prije pet godina završivši četvrti.
Predvodnik kluba iz Hannovera svakako je Renars Uscins koji je sa 163 postignuta gola treći strijelac prvenstva. Prati ga i šestoplasirani Marius Steinhauser sa sedam zgoditaka manje. U Burgdorfu trenutno ne nastupa nijedan Hrvat. U ljeto prošle godine napustio ga je Ilija Brozović otišavši u Sloveniju.
Burgdorf ove sezone ne nastupa u europskim natjecanjima, a iz Kupa je ispao u osmini finala od Flensburga. Do ovog vikenda bili su u nizu od osam utakmica bez poraza, uz sedam pobjeda i remi, da bi ih u nedjelju kod kuće svladao Göppingen (30:36).
THW Kiel
S 36 bodova, na četvrtoj poziciji smjestio se THW Kiel. O njemačkom velikanu ne treba trošiti previše riječi. Radi se o uvjerljivo najboljoj momčadi u povijesti Bundeslige s 23 osvojene titule uz koje se ističu i četiri Lige prvaka. Spomena radi, prvi pratitelj Gummersbach ima ih 12.
Ove sezone, Kiel ima najboljeg asistenta lige Erica Johanssona koji je podijelio 102 asistencije. Također, u svojim redovima posjeduje Andreasa Wolffa koji je po broju (246) i postotku (33,79%) obrana uvjerljivo najbolji vratar. Neizostavan je i donedavni hrvatski kapetan Domagoj Duvnjak koji igra odličnu sezonu. Treći je igrač prvenstva po broju ukradenih lopti (16), dok je u klubu treći strijelac (74) i drugi asistent (63).
Radi prošlogodišnjeg četvrtog mjesta, Kiel u ovoj sezoni napada europski trofej u Europskoj ligi. Kao i Melsungen, izborio je četvrtfinale u kojem će snage odmjeriti s francuskim Limogesom. U polufinalu Kupa igra protiv Rhein-Neckara Löwena. S obzirom na igrački kadar i iskustvo, sigurno je jedan od favorita Bundeslige i ne bi bilo iznenađenje ukoliko bi sustigao trojac ispred sebe i osvojio 24. naslov. U posljednjih devet susreta pobijedio je sedam puta.
SG Flensburg-Handewitt
Uz Kiel, još jedan klub „iz prikrajka“ je SG Flensburg-Handewitt. Devet kola prije kraja nalazi se na petom mjestu s 34 boda. Velikan njemačkog rukometa u tri je navrata osvajao Bundesligu, a može se pohvaliti i naslovom Lige prvaka iz 2014. godine.
Emil Jakobsen prvo je ime Flensburga ove sezone sa 161 golom. Veliku ulogu ima i Danac Simon Pytlick koji je uz 106 zgoditaka pridodao i 70 asistencija. Na vratima se ističu Benjamin Burić kao treći golman lige po postotku obrana (32,42%) i Kevin Moller kao treći po obranjenim sedmercima (16).
I Flensburg svoj europski put krči u Europskoj ligi. I on se kvalificirao u četvrtfinale u kojem ga očekuje danski GOG Håndbold. U domaćem Kupu ispao je u četvrtfinalu od Melsungena.
Postoji još jedan skriveni klub
Aktualni prvak Njemačke SC Magdeburg prošle je sezone uvjerljivo osvojio Bundesligu. Ove godine, pak, situacija je malo drugačija. Klub iz grada od gotovo 250 000 stanovnika nalazi se na šestom mjestu prvenstva.
Ono što upada u oči jest detalj koji upućuje na to da Magdeburg ima četiri utakmice manje od spomenute petorke. S 31 dosad osvojenim bodom, svakako bi se mogli uključiti u priču oko obrane naslova. Ukoliko bi slavili u sva četiri zaostala susreta, skupili bi dodatnih osam bodova koji bi ih doveli u rang učinka Burgdorfa, dakle na bod manje od vodećeg dvojca.
Aktualni prvaci su u posljednjih 11 ligaških dvoboja upisali osam pobjeda, a sjajnu formu potvrđuju i u Ligi prvaka u kojoj su izborili četvrtfinale s Veszprémom. Posljednje dvije sezone nastupili su na Final Fouru, a 2023. su se i popeli na europski tron.
Tko (ne)će?
Gledajući trenutnu formu i raspored do kraja sezone, najviše šansi za osvajanje Bundeslige dobili bi Burgdorf, Füchse i Kiel. Melsungen i Flensburg ipak nisu u naročito trijumfalnom nizu. Od spomenute favorizirane trojke Burgdorf jedini ne igra europska natjecanja, što mu svakako ide u korist.
No, Füchse i Kiel su odveć ozbiljne momčadi koje ritam utakmica svaka tri do četiri dana ne može previše omesti. Ostaje i pitanje može li se Magdeburg umiješati u cijelu priču i ostalima pokvariti računicu. U svakom slučaju, ljubitelje rukometa očekuje sjajna završnica Bundeslige u kojoj devet kola prije kraja čak pet klubova može do titule.
Za Ofenzivu piše: Leon Matuza