Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
KomentarZanimljivosti

NFL ekipa koristi taktičku ideju koja izaziva puno kontroverzi

U stvarnom životu glitch-evi ne bi smjeli postojati. Život nije Madden 23, sa snijegom koji pada u zatvorenim stadionima i braničima koji prolaze kroz hvatače prilikom presijecanja lopte. Igrači ne tackleaju svoje suigrače (osim ako nisu ofenzivni linijaši Bearsa) niti su klonovi igrača prisutni u prostoru uz teren. I, ono najvažnije, ne postoje neobranjive akcije.

To jest, nisu postojale do prošle sezone. A onda su Philadelphia Eaglesi izmislili brotherly shove tj. „bratski poguranac“ u Gradu bratske ljubavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U suštini QB sneak, ovaj taktički fenomen ima nekoliko elemenata koji ga izdvajaju od sličnih akcija i daju mu gotovo nevjerojatnu stopu učinkovitosti. Prvi je element Jason Kelce, najbolji centar i ponajbolji voditelj podcasta u cijelom NFL-u, koji odmah po snap-u gotovo horizontalno ulijeće u defenzivnu liniju protivnika i onemogućuje ih da dođu do drugog elementa. Taj je posebni element Jalen Hurts, elitni QB s elitnim fizičkim potencijalom, dual threat napast i jedan od rijetkih QB-eva sposobnih izdržati prvi kontakt i uzeti još nekoliko jardi nakon njega. A onda, na samome kraju dolazi treći i najkontroverzniji element ove akcije: poguranac.

Gurati suigrača nije zabranjeno u NFL-u, ali takva pomoć obično dolazi u kasnijim fazama akcije, neplanirano i spontano. Za razliku od toga, Eaglesi već u početnoj formaciji postavljaju dvojicu ili trojicu igrača iza Hurtsa s jednim i jedinim ciljem: da ga odmah po snap-u poguraju iza točke prvog kontakta, nekoliko jardi u protivnički teritorij. Ova lagana i nemasna verzija ragbijaškog scrum-a ima visoku stopu efikasnosti: u posljednje dvije sezone Eaglesi su uspješno izveli više od 90% pokušaja ove akcije u trenutku dok ostatak lige uspješno konvertira „samo“ 77.8% QB sneak-ova.

Sve je to, naravno, dovelo do neizbježne kontroverze. Dok jedni brotherly shove smatraju dokazom trenerske genijalnosti Nicka Siriannija i njegovog stožera, koji su s jednom malom preinakom već dokazane akcije stvorili gotovo besmrtno taktičko čudovište, drugi već zazivaju zabranu ove akcije smatrajući da nagriza same temelje footballa kao sporta. „Koje temelje?“, možda se već pitate. Pa, dva vrlo važna i NFL-u neprocijenjiva stupa na koje se oslanja.

Prvi je dobri stari američki osjećaj patriotizma usađenog kroz svakodnevne školske prisege zastavi i slične akcije. Football je daleko najameričkiji sport, a NFL organizacija koja često koristi nacionalni ponos i energiju proizašlu iz njega za pokretanje svojih projekata i povećanje svoje gledanosti. Prosječan američki NFL fan, koji oko podneva pali roštilj u svojem dvorištu s velikom američkom zastavom, spreman da naredne sate jesenske nedjelje provede uz jednu ili više utakmica NFL-a, ne želi gledati ništa što nagriza američku DNK-a utkanu u svaki element svakog trenutka svake utakmice. Brotherly shove neodoljivo podsjeća na elemente ragbija, omiljenog sporta kolonijalne Velike Britanije čiji je poraz značio rođenje SAD-a kao države i sporta iz kojeg je football direktno potekao. Upravo taj povratak povijesnim kulturno-političkim korijenima footballa i SAD-a, ma koliko beznačajan neutralnom promatraču, predstavlja trn u oku većeg broja navijača i analitičara koji „bratski poguranac“ smatraju uvredom njhovom sportskom i nacionalnom identitetu.

Drugi razlog za ovoliki broj negativnih reakcija na tush push („guzno guranje“, u slobodnom prijevodu), kako neki posprdno nazivaju ovu akciju, je puno moderniji i pragmatičniji. NFL je, s čime se jako ponosi, jedna od najizjednačenijih profesionalnih sportskih liga na svijetu. U Super Bowlu LVI, odigranom u veljači 2022. godine, nastupili su Cincinnati Bengalsi koji su prije početka sezone smatrani jednom od najgorih ekipa u ligi. Divizije se lakše gube nego osvajaju, a još je teže svake godine doći blizu ili nastupiti u tri finalne utakmice sezone. „Tvrdi“ salary cap i vrlo dobar sustav drafta omogućuju ekipama da vrlo brzo zamijene svakog igrača ili cijele generacije igrača pa se time stvara sportski ekosustav u kojem i najmanja zvijer s dna hranidbenog lanca uvijek može isplivati na površinu ili čak nadjačati veće „zvjerke“. Uvede li se u takav veliki, ali ipak zatvoreni sustav varijabla koja se ne može slomiti ili barem iskriviti, cijeli bi se ekosustav mogao barem djelomično destabilizirati i izgubiti deseteljećima stvaranu dinamičku ravnotežu.

To, naravno ne brine Eaglese niti njihovog glavnog trenera Siriannija koji je nedavno na jednoj presici dao znakovitu izjavu koju ukratko možemo prevesti ovako: da je brotherly shove izvesti lako, to bi u NFL-u radio svatko. Uistinu, NFL je liga u kojoj se svaki uspješni novi trend ubrzo počne kopirati i nitko, barem zasad, ne brani drugim franšizama da izvode ovu akciju ili neku verziju iste. No, jasno je da gotovo nitko u NFL-u ne može izvesti ovu akciju na razini na kojoj je izvode Eaglesi. U nedavnoj utakmici protiv Vikingsa ovaj su manevar pookušali izvesti 49ersi, poznati po svojoj umješnosti „prodavanja“ specijalnih akcija i zavaravanja protivnika, no rezultat je bio sve samo ne uspješan: 0 osvojenih jardi i Brock Purdy koji je morao izaći zbog sumnje na potres mozga.

Brotherly shove će, čini se, još neko vrijeme ostati engima za protivničke obrane, ali i sam NFL. Kako je nedavno izjavio Rich McKay, predsjednik NFL-ovog odbora za natjecanja, i sami dužnosnici unutar lige su podijeljenih mišljenja oko toga treba li ovu akciju zabraniti ili ne. Stvar postaje još kompleksnija kada shvatite da brotherly shove zapravo koristi jednu od najstarijih shema blokiranja u footballu, tzv. wedge blokiranje, koje je i danas, gotovo stoljeće nakon što je prvi put korišteno, prisutno u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ligama, a i poneka sveučilišta poput Kansas Statea su ga pokušavala ugraditi u svoj playbook. Štoviše, sam koncept ove akcije je već jednom bio zabranjen, ali je onda 2005. u NFL pravilima ukinuta zabrana „guranja nosača lopte“ i taktička zvijer je ponovno oslobođena.

Ukoliko NFL ponovno odluči staviti veto na ovu vrstu akcija, glavni argument će vjerojatno biti veća mogućnost ozljeda, kao u slučaju Purdya i njegovog višednevnog izbivanja s terena zbog udarca u području glave. No, takav se potez može očekivati najranije na kraju ove ili početkom naredne sezone, tako da će protivnici Eaglesa čim prije morati iznaći način da zaustave njihovo najvrjednije oružje. Rješenja su razna: od slanja projektila klase Troy Polamalu i skakanja DB-eva preko ofenzivne linije Eaglesa, asimetričnih overload blitzeva pa sve do „teških“ obrambenih formacija, s tek jednim ili dva DB-a, koji će na silu odgovoriti čistom silom.

A sve dok se to rješenje ne pronađe, za očekivati je da će Eaglesi i dalje forsirati ono što funkcionira. „Guraj, brate, guraj!“ bit će njihov moto na svakom 4th & short, Jason Kelce će i dalje lebdjeti nekoliko centimetara iznad terena i imobilizirati obranu, Jalen Hurts će neumoljivo ubirati jarde čistom snagom nogu, a Orlovi će biti ovnovi.

Zato jer to jednostavno mogu i nitko drugi ne može.

Za Ofenzivu piše: Igor Iskra

Komentari

Povezano