Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Novi div je stigao na scenu i ima priliku promijeniti tenis

Nakon što smo se u kratkom razdoblju oprostili od dva najpoznatija teniska servebota, Johna Isnera i Ive Karlovića, ove godine je na scenu stupio novi div. Onaj koji sada podiže obrve i mami uzdahe apsurdno snažnim servisima zove se Giovanni Mpetshi Perricard, 21-godišnjak iz Lyona koji žutu lopticu udara kao malo tko u povijesti.

Mladi Francuz je prije samo tjedan dana stigao do najveće titule svoje karijere nakon što je pokorio ATP turnir iz serije 500 u Baselu. Na putu do naslova nijednom nije izgubio servis gem, a samo u četvrtfinalnom meču protiv Denisa Shapovalova je morao spašavati break lopte (3/3). Samo mu je Kanađanin uspio osvojiti set u tiebreaku, dok je preostala četiri meča protiv Jamesa Duckwortha (ATP – 77.), Felixa Auger-Aliassimea (ATP – 27.), Holgera Runea (ATP – 13.) i Bena Sheltona (ATP – 19.) dobio u čista dva seta. Time je postao tek drugi tenisač koji je ove sezone osvojio ATP naslov bez izgubljenog servis gema poslije Taylora Fritza u Eastbourneu, a turnir je završio s ukupno 109 as servisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon naslova u Federerovom carstvu, Giovanni je napredovao na 31. mjesto ATP ljestvice, dok će sljedećeg tjedna nakon plasmana u drugo kolo Mastersa u Parizu i nove TOP 20 pobjede nad Francesom Tiafoeom, trenutno 17. igračem svijeta te tijesnog poraza od Karena Khachanova s kojim sparira već dobre dvije godine, po prvi put u karijeri biti član društva od 30 najboljih tenisača svijeta.

Mpetshi Perricard je pridošlica godine

Za one koji Mpetshi Perricarda nikada nisu gledali na teniskom terenu, riječ je o 203 centimetra visokom desnorukom tenisaču čija se igra zasniva na bombastičnom servisu, napadačkoj igri, izlascima na mrežu, kratkim poenima i laganom jednoručnom backhandu. Za početak primjer njegovog servisa na meč lopti u finalu Basela protiv Sheltona:

Njegov najbolji rezultat na juniorskom nivou je bilo polufinale Roland Garrosa 2021. godine u pojedinačnoj konkurenciji gdje ga je svladao sunarodnjak Arthur Fils, trenutno 19. tenisač svijeta s kojim je tada osvojio turnir parova. Zanimljivo je također istaknuti kako je svoje prvo profesionalno finale Giovanni igrao baš protiv njega u srpnju 2021. godine te ga je svladao u tiebreaku trećeg seta, dok su zajedno osvojili turnir u parovima.

Ovu godinu je započeo na 205. mjestu ATP ljestvice što je značilo početak sezone na Challengerima. Nakon što je ispao u trećem kolu kvalifikacija Australian Opena, vratio se u Europu i nakon dva brza ispadanja u prvim kolima, sredinom veljače u Nottinghamu na unutarnjoj tvrdoj podlozi dolazi do svog drugog Challenger naslova u karijeri. Briljantne igre je bilježio u travnju na turneji u Meksiku gdje je povezao 10 uzastopnih pobjeda za nova dva Challenger naslova u Morelosu i Acapulcu.

Do prvog ATP naslova stiže krajem svibnja i to, paradoksalno je, na zemljanoj podlozi u rodnom gradu. Za turnir u Lyonu je dobio pozivnicu organizatora, a do trofeja je stigao finalnom pobjedom od 2-1 u setovima nad Tomasom Martinom Etcheverryjem. Time se izjednačio po broju osvojenih ATP titula na zemljanoj podlozi sa svojim prethodnicima poput Isnera, Karlovića i Sama Querreyja, dok je preskočio recimo Miloša Raonića koji u bogatoj karijeri nije osvojio nijednu titulu na “prašini”. Kanađanina je u jedinom finalu na zemlji, u Istanbulu 2017. godine, svladao Marin Čilić.

Mpetshi Perricard je prva dva Grand Slam nastupa imao na Roland Garrosu 2023. i 2024. godine nakon što je za ta dva turnira dobio pozivnicu organizatora, dok je ove godine na Wimbledonu zapravo po prvi put baš izborio nastup na Grand Slamu. Barem, otprilike… Naime, Francuz je na londonskoj travi kao i na australskoj tvrdoj podlozi poražen u trećem kolu kvalifikacija, ali je kao prvi nositelj kvalifikacija bio u opticaju za ulazak u glavni turnir kao “sretni gubitnik” u slučaju da netko otpadne, a upravo se to dogodilo kada je nastup otkazao Španjolac Alejandro Davidovich Fokina.

Francuski bomber na travnatoj podlozi ni u kojem slučaju nije tek običan kvalifikant. Ne radi se o situaciji kao kada je Rafael Nadal po prvi put nastupio na Roland Garrosu i odmah bio prvi favorit za naslov, međutim njegov stil igre će ga u budućim godinama činiti ponajvećim dark horseom za osvajanje Wimbledona. Osjetio je to na svojoj koži već u prvom kolu 20. nositelj Sebastian Korda koji mu nije uspio oduzeti servis nijednom tijekom tro i pol satnog meča. Mpetshi Perricard je odservirao 51 as servis i tako postao tek sedmi tenisač u povijesti koji je u jednom meču imao 50 ili više aseva, spasio svih 11 break lopti i sa 7:6, 6:7, 7:6, 6:7, 6:3 došao do prve Grand Slam pobjede u karijeri. U tom meču je prosječna brzina njegovog prvog servisa iznosila 219 km/h, a drugog čak 203 i upravo taj drugi servis je ono što ga razlikuje od goleme većine Toura s obzirom da on, ne može se reći da baš servira dva prva servisa, no jako je blizu tome.

Nakon tog trijumfa, s po 27 as servisa je s turnira ispratio Yoshihita Nishioku u duelu između najvišeg i najnižeg igrača u TOP 100 i Emila Ruusuvuorija, prije nego što ga je u četvrtom kolu porazio Lorenzo Musetti koji je u tom razdoblju igrao najbolji tenis karijere u kontinuitetu. Poslije toga se nije iskazao na američkoj i kineskoj turneji tijekom kojih je imao svega dvije pobjede i sedam poraza. Uz sve uspone i padove, skok od preko 170 pozicija u jednoj sezoni čine ga glavnim favoritom za ATP nagradu za pridošlicu godine, nagradu koja se dijeli tenisaču s 21 ili manje godina koji je po prvi put probio TOP 100 barijeru i ostvario najveći napredak.

Još uvijek je dosta sirov i tek uči igrati tenis, a to je zastrašujuće

Sam Giovanni za sebe govori kako još uvijek uči igrati tenis i to je poprilična istina. Ovaj div, čiji se izraz lica ne mijenja ni kada je suočen s tri break lopte ni kada ima tri break lopte, je još uvijek izrazito sirov igrač. Međutim, za razliku od Isnera i Karlovića s kojima će se uspoređivati vjerojatno sve dok bude igrao tenis, radi se o igraču koji je mnogo mobilniji i koji pokazuje natruhe jako dobrog pogađanja kuteva u izmjenama, dok mu je return još uvijek u “banani” i nerijetko to izgleda podosta smiješno. Tu zasigurno ima najviše prostora za napredak.

Od 84 tenisača iz TOP 100 koji su odigrali dovoljan broj mečeva za kvalificirati se na listu ATP-jevih return lidera, Mpetshi Perricard se nalazi na posljednjem mjestu po postotku osvojenih poena nakon što protivnik ubaci prvi servis (23,5%), po postotku osvojenih poena nakon što protivnik ubaci drugi servis (38,4%) te po postotku osvojenih gemova na servis protivnika (10,9%). Baš jako loše, no iako je u prvom setu drugog kola Masters turnira u Parizu protiv Khachanova osvojio svega dva poena na primanju servisa, Giovanni je taj set ipak dobio tako da je i toliko malo nekada ipak dovoljno.

Sada na vrline. ATP Tour koristi četiri postotka metrike servisa (postotak ubačenog prvog servisa, postotak osvojenih poena na prvom i drugom servisu te postotak osvojenih servis gemova) kojemu dodaje prosječan broj aseva po meču i oduzima prosječan broj dvostrukih grešaka po meču kako bi odredio igračevu ocjenu servisa, tzv. serve rating. Ove sezone je samo jedan tenisač dosegnuo rating od 300 bodova, a to je upravo Mpetshi Perricard koji je trenutno vodeći s ratingom 300.1. Najbliži njemu su Alexander Zverev (298.3), Matteo Berrettini (296.5) te Hubert Hurkacz (296.3).

U prvoj ozbiljnijoj sezoni na ATP Touru je imao 65,5% uspješno ubačenog prvog servisa što ga svrstava na 15. mjesto, dok je sa 79% osvojenih poena nakon ubačaja na visokom trećem odmah iza Grigora Dimitrova (79,4%) i Jannika Sinnera (79,1%). Među najboljima je i po postotku osvojenih servis gemova pa s njih 88,7% u leđa gleda tek Sinneru (91,2%), Berrettiniju (90%), Zverevu (89,4%), Hurkaczu (88,9%) i Sheltonu (88,8%). Ono u čemu je neprikosnoven su ipak asevi po meču jer je tu uvjerljivo prvi s njih 18,6 po meču što je za skoro pet aseva više od drugoplasiranog Hurkacza (13,8) te punih sedam više od trećeg Alexandera Bublika (11,6).

Druga strana medalje toga što njegov drugi servis često dostiže brzine od preko 200 km/h su dvostruke pogreške pa ih ove sezone prosječno pravi 5,1 po meču što je manje samo od Bublika (6,6) i Shapovalova (6,5). Ta brojka na prvu izgleda velika, međutim kada znamo koliko benefita mu taj način igre donosi i koliko manje poena osvaja u razmjenama nego nakon ubačenog servisa, može se zaključiti da je to kalkulirani rizik. Naročito se to vidjelo u Baselu gdje je na zahvalnoj unutarnjoj tvrdoj podlozi imao preko 68% uspješno osvojenih poena na drugom servisu. Usporedbe radi, najuspješniji u tom statističkom parametru ove sezone je Carlos Alcaraz s 57,4% osvojenih poena na drugom servisu.

Tour ima podatke od 1991. godine, a od tada su na karijernoj bazi serve rating veći od 300 imali Isner (312,0), Karlović (309,8), Raonić (302,6) te Reilly Opelka (302,4). Andy Roddick je ostao jako blizu s 299,9, dok je Mpetshi Perricard trenutno šesti s ratingom od 297,1. Naravno, mladi Francuz ima karijeru ispred sebe i tek treba vidjeti može li on kao John, Ivo, Miloš i Andy biti na toj razini sljedećih desetak godina, ali materijala za to neupitno ima.

Kada nastavimo s usporedbama s tom samom serverskom elitom, treba reći kako njegovih gotovo 88% osvojenih servis gemova zauzima 12. mjesto u povijesti s time da su gore navedena četvorica gledajući čitavu karijeru bili na iznad 90%, a vodeći Karlović na čak 92%. Također, trenutno je sa 17,8 aseva po meču na četvrtom mjestu iza Karlovića (19,8), Isnera (18,7) i malo iza Opelke (18,0).

Ima priliku promijeniti tenis i poimanje drugog servisa

Njegov trener Emmanuel Planque svakako zaslužuje lovorike s obzirom da je upravo on u Giovannija usadio težnju ka što ranijem završavanju poena. Iako je Mpetshi Perricard veliki fan lika i djela Rafaela Nadala, Planqueu je od početka jasno kako taj stil igre mladom Francuzu nikako neće odgovarati već ga je pripremio na tenis kakav će mu u budućnosti donositi kruh. U ovom trenutku maksimalno rade na mobilnosti jer današnji tenis donosi nešto teže loptice, sporije podloge, a najbolji tenisači svijeta su sposobni razvlačiti protivnike na sve strane što je posebice teško stizati kada ste visoki 203 centimetra.

U trenutnoj fazi karijere Mpetshi Perricard će imati mali milijun toplo-hladno odigranih turnira. Njegov servis će ga činiti opasnim naročito na unutarnjim tvrdim podlogama bez utjecaja vjetra i bilo kakve druge otežavajuće okolnosti, kao i na travi pa nikoga ne bi trebalo iznenaditi ako često bude u drugim tjednima Wimbledona. Dok ne popravi return, bit će tu učestalih ispadanja u 1. kolima ATP 250 turnira, a onda će biti tjedana kada će biti nezaustavljiv na servisu i dovoljno dobar na prijemu da dočeka prilike i podigne trofej.

Francuski div će nastaviti preuzimati taj kalkulirani rizik i živjeti s ishodom, a vrijeme će pokazati dokle će dogurati. Njegov potencijalni veliki uspjeh bi mogao promijeniti tenis i samo poimanje drugog servisa jer s ovako moćnim oružjem će tone mečeva moći dobivati uz samo jedan break, međutim bez dovoljno dobrog returna neće ispuniti sav potencijal.

Komentari

Povezano