Playmaker ili razigravač je košarkaš koji zna kako najbolje iskoristiti situaciju na terenu, odnosno igrač koji čita obranu i stvara bolje opcije za postizanje poena svojim suigračima. Playmaker je bio Rajon Rondo.
Iako je zadnju košarkašku utakmicu odigrao još 15. travnja 2022. godine, Rondo se u utorak i službeno oprostio od košarke, riječima kako više uživa provoditi vrijeme s djecom nego na košarkaškom terenu, te kako ne žali za velikom žrtvom koju je podnio da bi ostvario karijeru kakvu je ostvario. A ona je bila velika. Dvostruki NBA prvak – s Boston Celticsima 2008. te Los Angeles Lakersima 2020. godine, četverostruki All-Star igrač, trostruki najbolji asistent lige, dva odabira u najbolju te dva u drugu najbolju obrambenu petorku lige, član All-NBA Third Teama 2013. godine te 15. mjesto na ljestvici najvećih asistenata svih vremena sa 7.584 dodavanja za poene u regularnim sezonama.
Zvijezda sveučilišta Kentucky, za čije je Wildcatse nastupao dvije sezone, izabran je 21. izborom NBA Drafta od strane Phoenix Sunsa 2006. godine, kao 20-godišnjak kojeg je, kao i solidan broj NBA igrača, obilježilo teško odrastanje, budući da je Rajona kao 7-godišnjeg dječaka napustio otac, pa je majka sama morala brinuti o četvero djece, radeći pritom i noćnu smjenu u tvornici cigareta Phillip Morris. Netom po završetku drafta Rondo je u tradeu koji je uključio tri ekipe razmijenjen u Boston Celticse. U zelenom dresu započeo je karijeru kao rezervni razigravač iza Sebastiana Telfaira, ali do kraja svoje Rookie sezone izborio se za mjesto startera, a dobre igre donijele su mu i izbor u drugu najbolju rookie petorku sezone.
U ljeto 2007. godine Celticsi dodavanjem Raya Allena i Kevina Garnetta do tada prvoj zvijezdi momčadi Paulu Pierceu grade takozvanu Veliku trojku, koja već u prvoj sezoni vraća naslov prvaka u Boston nakon duge 22 godine čekanja. Rondo se prometnuo u glavnog razigravača na parketu, dijelivši 5.1 asistenciju po susretu u regularnom dijelu prvenstva, dok je u doigravanju brojku podigao na 6.6 po susretu. U iduće četiri sezone Rondo se integrirao u sada Veliku četvorku, ubilježivši dvije sezone za redom double-double prosjeke u poenima i assistima. Odlaskom Allena 2012. godine knjiga je ponovno pala na tri imena, a Rondo je ponovio dvostruko-dvostruki učinak kroz sezonu.
Rondova karijera u zelenom dresu završila je nakon 22 odigrane utakmice u sezoni 2014./2015. razmjenom u Dallas Maverickse, a od tada mu karijera lagano kreće u silaznu putanju. Sacramento Kings, Chicago Bulls i New Orleans Pelicans njegove su destinacije u iduće tri sezone, a u ljeto 2018. godine potpisuje za Los Angeles Lakerse koje predvodi LeBron James. Sljedeće ljeto Rondo potpisuje novi ugovor s Lakersima, a momčadi se pridružuje Anthony Davis. Ta sezona, prekinuta uslijed pandemije Covid-19 završila je u takozvanom balonu na Floridi, odakle su Lakersi izašli kao osvajači naslova, njihovog 18., a Rondovog drugog. Sada već 34-godišnjak sezonu je odradio kao back-up razigravač, bilježivši 7.1 poena i 5.0 asistencije po susretu, a u playoffu je brojke podignuo na 8.9 poena i 6.6 asistencija.
Iz Lakersa Rondo odlazi u Istočnu Konferenciju, odnosno Atlanta Hawkse, samo da bi se usred sezone vratio u Grad anđela, ali ovaj puta u Clipperse, iz kojih se u ljeto 2021. ponovno vraća među Lakerse, koji ga pak trećeg dana 2022. godine razmjenjuju u Cleveland Cavalierse, za koje je tako odigrao posljednjih 18 susreta svoje karijere.
Na stranu statistike, ugovori, tradeovi, petorke i ostalo, Rondo će ostati upamćen kao jedan od najatraktivnijih igrača 21. stoljeća. Njegova dodavanja ostavljala su bez daha, pronalazio je suigrače u situacijama u kojima ih gotovo nitko drugi ne bi pronašao. Dodavanja iza leđa, kroz svoje i noge protivnika, alley-up, bounce passovi u kontri samo su dio njegovog bogatog repertoara. Uz to, bio je i vrstan ball-handler, koji je raznolikim potezima s loptom u rukama često zbunjivao protivnike, a ponekad i vlastite suigrače. Uz to, na vrhuncu snage posjedovao je i nevjerojatnu brzinu i skočnost, te je nerijetko znao i zakucati, unatoč visini od 185 centimetara.
Ono što ga je također krasilo kroz karijeru je i loš šut s vanjskih pozicija, a kao dio opravdanja sigurno se može uzeti u obzir činjenica da ima ogroman raspon šake, koji mu je onemogućavao da kvalitetnije drži loptu pri izbačaju za šut. Za tri poena je kroz karijeru šutirao sa svega 32% uspješnosti, a 1.4 upućena šuta za tricu po susretu je mizerna brojka kada uzmemo u obzir da su ga protivničke obrane uglavnom ostavljale same na šutu. Također, zaustaviti ga faulom na prodoru bilo je adekvatno rješenje, budući da je s linije penala šutirao sa svega 61% preciznosti, dok je šut na obruču završavao sa 65%.
Na obrambenoj strani terena krasila ga je agresivnost na lopti, posebice u ranoj fazi karijere. U 957 utakmica regularnog dijela sezona koliko je odigrao za svoje karijere, bilježio je u prosjeku 1.59 ukradenih lopti u prosjeku, 2.69% svih protivničkih napada dok je Rondo na parketu završavalo je tako da im on ukrade loptu, uz solidni obrambeni rejting 105.3 primljenih poena na 100 posjeda.
S druge će ga pak strane mnogi pamtiti i po problematičnom ponašanju, kako na terenu tako i izvan njega, gdje je primjerice u prosincu 2020. godine na parkingu trgovačkog centra u društvu svoje djevojke zakačio s jednom ženskom osobom, a u posljednje je dvije godine imao i nekoliko neugodnih situacija upravo s curom s kojom živi. Na terenu se našao u nekoliko incidentnim situacija, a najpoznatija je ona iz 2018. godine kada je šakom u glavu udario Chrisa Paula. Također, nekoliko trenera koji su ga vodili navodili su da je svojeglav i da je ponekad teško s njime raditi, a svakako su najpoznatiji njegovi sukobi s Rickom Carlisleom koji ga je vodio u Mavericksima.
Njegova arogancija, tanki živci, ali i kompetitivnost nešto je što mnogim današnjim igračima u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu nedostaje, ali ono što će svim pravim ljubiteljima košarkaške igre nedostajati je Rondova atraktivnost i visok košarkaški IQ te svi lijepi potezi koje nam je podario, ponajviše u dresu Celticsa. Rajon Rondo je bio igrač za kojeg je vrijedilo platiti kartu za utakmicu, jer ste uvijek bili sigurni da će isporučiti nešto iz svoje bogate knjige o magiji playmakinga.