Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Rekordna Hrvatska ponudila razloge za optimizam

Hrvatska je na najbolji mogući način otvorila drugi krug Svjetskog prvenstva u rukometu. Naši su reprezentativci s 44:24 pobijedili Zelenortsku Republiku i osvojili prva dva boda u glavnoj rundi. Rezultatska je neizvjesnost trajala punih pet minuta (3:3), da bi se Hrvatska serijom 3:0 odvojila na prvu opipljiviju prednost (6:3).

Naši su rukometaši vodstvo postepeno povećavali iz minute u minutu, a sjajnu je predstavu obilježio rekord po broju postignutih golova na Svjetskim prvenstvima. Pogotkom Luke Lovre Klarice za 44:24 u šestoj sekundi posljednje minute, Hrvatska je došla do najveće brojke golova na svjetskim smotrama u povijesti. Prethodno, najbolji je učinak imala protiv Bahreina kojem je prije dvije godine zabila 43 pogotka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz dužno poštovanje, no Zelenortska Republika pokazala se kao najbolji mogući suparnik Hrvatskoj nakon poraza od Egipta. Na startu druge faze bilo je važno doći do sigurne pobjede, a naši su igrači to ostvarili na impresivan način. Uz dizanje samopouzdanja, Hrvatska je rotirala gotovo čitavu klupu, što je omogućilo regeneraciju ključnih igrača.

Ima li Hrvatska budućnost?

Izbornik Dagur Sigurðsson odlučio se rotirati momčad od samog početka. Na vratima je priliku od prve minute dobio Ivan Pešić, dok se na poziciji desnog vanjskog našao Mateo Maraš (24). Obojica su opravdala očekivanja i pružila sjajnu partiju. Pešić je na golu dostojno zamijenio Dominika Kuzmanovića i skupio 14 obrana. Maraš, koji će od ljeta nastupati za francuskog velikana PSG, fantastično je odigrao prvo poluvrijeme zabivši šest golova u prve 22 minute, što je omogućilo ulazak Luke Lovre Klarice (23) koji je dobio priliku da uđe u natjecateljski ritam. I on je dobro reagirao uz učinak od četiri zgoditka i asistencija.

Utakmicu su sjajno odradili i Ivano Pavlović (21) i Josip Šimić (24). Potonji je zamijenio Verona Načinovića u zapisniku jučerašnjeg ogleda, a ulaskom u igru tijekom prvog dijela postigao je tri pogotka uz 100%-tnu realizaciju pridodavši i jednu ukradenu loptu. U obrani je započeo na dvojci, a izlaskom Maraša preuzeo je ulogu trojke. Svoje obrambene zadatke odradio je na sasvim dobroj razini.

Foto: HRS (Jozo Cabraja / kolektiff)

Pavlović je, poslije susreta s Egiptom u kojem je „gurnut u vatru“ poslije ozljeda Domagoja Duvnjaka i Luke Cindrića, pružio bolji nastup. Na teren je upao od 22. minute, a uz početnu nervozu, u ostatku je dvoboja postigao dva gola kojima je pridodao čak sedam asistencija. Uloga srednjeg vanjskog jest upravo u razigravanju u napadačkom dijelu, a član RK Zagreba sjajno je odigrao svoju rolu.

Veseli vidjeti nova, mlada lica u hrvatskom rosteru koji polako, ali sigurno preuzimaju konce igre. Iako nisu svi započeli utakmicu, uočljivo je kako su kontrolirali stanje na terenu i postepeno gradili prednost ne jureći brzopleto u izgradnji napada i tranzicijama. Toj mirnoći i stabilnosti u prilog ide i činjenica kako je Hrvatska susret odigrala bez dvojice ključnih igrača. Riječ je o Ivanu Martinoviću i Kuzmanoviću koji su dobili priliku za dodatni odmor uoči iduća dva, presudna sraza. Nakon čeličenja protiv Egipćana, vrijeme je da mladi zablistaju i protiv najjačih protivnika.

Tijek utakmice odredila je obrana

Hrvatska se postavila u 6-0 zonu. Uz kompaktnost i agresivnost, naši su rukometaši tjerali protivnike na nerazrađene šutove izvana. S obzirom da Zelenorćane ne krasi ni vanjski šut, ni taktička pripremljenost napada, hrvatska je obrana u većini slučajeva s lakoćom rješavala defanzivne zadatke, a posebno je do izražaja došlo dobro postavljanje bloka prilikom šuta izvana, što je dodatno olakšalo i Pešiću.

Kod Zelenortske Republike uočljivo je bilo brzo izvođenje centra po primljenom golu pri čemu su, očito, htjeli iznenaditi Hrvatsku na nepostavljenu obranu. Ipak, u takvim su situacijama često brzopleto reagirali i forsirali vanjski udarac, što je rijetko rezultiralo golom. Ovdje je Hrvatska rješenje pronašla u brzim izlascima u faul koji je prekinuo protok lopte i natjerao suparnike na postavljanje napada ispočetka. Unatoč tome, Zelenorćane je predvodio Delcio Moreno de Pina koji je od devet svojih pogodaka, šest zabio s devet metara.

Afrička je momčad najčešća rješenja pronalazila i u proigravanjima na crtu do Paula Morena koji je realizirao sedam od osam takvih prilika. 32-godišnjak je rukometnu karijeru izgradio u portugalskoj Benfici, a od prošlog je ljeta član francuskog C’Chartresa Métropole Handballa. Podizanjem hrvatske obrane od sredine prvog dijela kada je Leona Šušnju zamijenio Marin Jelinić, a Maraš preselio na trojku, stasitom se pivotu otvarao dodatni prostor iza 6-0 linije, što je dobro iskorištavao.

Foto: HRS (Jozo Cabraja / kolektiff)

Osim proigravanja na crtu, odakle je Hrvatska primila gotovo trećinu pogodaka, naša je defanziva odradila dobar posao. Uz agresivnu i čvrstu obranu, igrač utakmice Pešić doprinio je svojim obranama, blok je odrađivao svoju zadaću, protivnici su zaredali s nekoliko tehničkih pogrešaka, a to je sve omogućilo našim rukometašima izlaske u brzu tranziciju. Tako, Hrvatska je istrčala više od deset kontri i polukontri koje su donijele lake pogotke.

Zaključno, naši su reprezentativci pružili još jednu sjajnu obrambenu predstavu. Ni u jednoj od četiri utakmice Svjetskog prvenstvu nisu primili više od 30 zgoditaka. Iako protivnici, osim Egipta, nisu realno mjerilo, veseli da je Hrvatska ozbiljno pristupila i takvim suparnicima. U konačnici, uz brojne rotacije unutar kadra, uočljiva je kvaliteta svakog pojedinca i širina klupe.

Golgeterski rekord kao najava za najbolju obranu turnira

S obzirom da je Hrvatska u jučerašnjem dvoboju postigla 44 gola, ne treba trošiti previše riječi o ofenzivnim opcijama. Očito da je na naplatu došlo sve što se propustilo zabiti protiv Egipćana. Vanjske igrače predvodio je Maraš sa šest pogodaka, Klarica i Tin Lučin pridodali su četiri, Pavlović dva, a Srna jedan gol. Najučinkovitiji bio je Mario Šoštarić koji je ulaskom u drugo poluvrijeme zabio devet golova iz devet pokušaja.

U početnoj je fazi dobro funkcionirala kombinacija s Marinom Šipićem na crti, a kasnije je njegovu formu nastavio i Šimić. Pivoti su svojim kretnjama i navlačili protivničku obranu što je otvaralo prostor za vanjske šutove. Suparnici nisu mogli pratiti ni brzi protok lopte, na čemu je Sigurðsson posebno zahtijevao. Otvaralo je to mjesta prolascima jedan na jedan i prebrojavanjima do krila. Uz Šoštarića, Filip Glavaš i Marin Jelinić dodali su po pet pogodaka.

Pred hrvatskim je reprezentativcima utakmica s Islandom koji je jučer pobijedio Egipat (27:24). Islanđani su u dosadašnjem tijeku turnira primili najmanje golova (20,5 u prosjeku) od svih momčadi. Hrvatska je u toj kategoriji četvrta (23). Što se napadačkog učinka tiče, naši rukometaši drže peto mjesto (34,3), dok se Island nalazi na 11. (31). Dakle, jedna od najboljih ofenzivnih ekipa natjecanja protiv najjače obrane. Dan prije dvoboja, ima li bolje najave od činjenice da je Hrvatska baš uoči tog sraza postavila vlastiti golgeterski rekord svjetskih smotri?

Standings provided by Sofascore
Komentari

Povezano