Hajduk je svoju uzlaznu putanju počeo u proljetnom dijelu sezone 2020./2021. Tada su svoj prvi prijelazni rok odradili Lukša Jakobušić i Mindaugas Nikoličius te je doveden Marko Livaja koji je u posljednje četiri godine najbolji igrač lige. Dolazili su i drugi igrači koji su podizali kvalitetu kadra momčadi, a Hajduk je nakon dugo godina u dvije vezane sezone osvojio Kup te završio na drugom mjestu u SuperSport HNL-u prebacivši 70 bodova. Da nije bilo apsolutnog raspada u završnici prošle sezone, vrlo lako bi se prag od 70 osvojenih bodova prebacio i treću uzastopnu sezonu; prije 2022. godine, Hajduk niti jednom nije prebacio 70 bodova od kada je Lige 10.
Unatoč tomu što je Hajduk posljednjih sezona imao svoje najbolje rezultate od kada postoji Liga 10, momčad je konstantno imala isti nedostatak u kadru. Dok je na nekim pozicijama Hajduk bio dobro prekriven, svi treneri u posljednjih pet godina nisu imali kvalitetna krila na raspolaganju. Valdas Dambrauskas je imao Emira Sahitija i Stipu Biuka, ali često je na krilima koristio centralne napadače te je momčad u jednom trenutku znala igrati i u formaciji bez krila. Odlaskom Biuka je Jan Mlakar postao prvi izbor na lijevom krilu, iako su njegove igračke karakteristike prikladnije centralnom napadaču gdje je kompatibilan s Livajom kada igra na poziciji „desetke“, a na desnom krilu bi alternativa Sahitiju bio veznjak Rokas Pukštas.
Prošle sezone su u kadru bili Leon Dajaku i Ivan Dolček koji se nisu pokazali kao dovoljno kvalitetni prvotimci, pa se onda pokušavalo i s Yassineom Benrahouom na krilu koji se ipak bolje snalazi kroz sredinu terena. Mislav Karoglan je na početku svog drugog mandata čak postavio lijevog beka Darija Melnjaka na krilo, a Gennaro Gattuso je ove sezone također eksperimentirao na krilnim pozicijama. Talijanski strateg je promovirao Brunu Durdova koji se pokazao kao perspektivno desno krilo, ali je također pokušavao s Nikom Sigurom i Anthonyjem Kalikom na toj poziciji, a Abdoulie “Bamba” Sanyang je skupio samo 332 minute u jesenskom dijelu prvenstva.
Jedina konstanta na krilnim pozicijama je ove sezone bio Biuk koji je jedino prirodno rješenje na lijevom krilu, ali on ima iste probleme kao i u svom prvom mandatu u Hajduku. On i Sahiti su u posljednjih pet godina bili jedini par krila koji šire teren te driblingom pokušavaju stvarati višak, ali problem Biuka je što u završnici nije niti malo napredovao od kada je započeo seniorski nogomet. Donošenje odluka u zadnjoj trećini mu nije kvalitetno te nema dovoljno dobru kvalitetu udarca kako bi pripomogao napadu pri postizanju golova.
Stoga je povratak Michelea Šege u Hajduk logičan potez kluba. Prema natpisima medija, 24-godišnjak je došao iz Varaždina za 600 tisuća eura i postotak od idućeg transfera. Hajduk ga je dobio po diskontnoj cijeni jer je imao 40 posto od njegovog idućeg transfera iz Varaždina i ovaj potez nije pretjerani rizik za klub jer lako može pokriti svoje troškove, čak i ako Šego ne bude pružao jako dobre partije.
Što se tiče igračkih karakteristika, Šego je profil igrača kakav je nedostajao Hajduku. Sama činjenica što je po vokaciji lijevo krilo je plus za kadar Hajduka, ali on svojim igračkim karakteristikama je kompatibilniji ovoj momčadi od Biuka. Veoma je brz i okomit, a za razliku od Biuka, češće dolazi u situacije za postizanje pogotka.
Šego je ove sezone dobio glavnu ulogu u napadu Varaždina i proigrao
Međutim, Šego nije oduvijek bio u takvoj situaciji. Odlaskom u Varaždin je počeo igrati na lijevom krilu, a tek ove sezone je postao prvo ime napada. Prije su uvijek prvi igrači momčadi bili Tonio Teklić ili Fran Brodić, a Šego je tek od ove sezone dobio ključeve napada Varaždina.
Koliko je Šego bio bitan u jesenskom dijelu sezone za Varaždin najbolje pokazuju brojke. Ove sezone je prvi igrač kluba po broju golova, asistencija, udaraca po utakmici, udaraca u okvir po utakmici, kreiranim velikim prilikama i ključnim dodavanjima. Volumen akcija koje dobiva su mu osjetno porasle te je puno više na lopti. Kada mu usporedimo brojke ove i prošle sezone, broj dodira s loptom mu je porastao za 62.5 posto, broj udaraca za 106.7 posto, a broj ključnih dodavanja mu je porastao za čak 137.5 posto.
Varaždinu se ove sezone u fazi napada uvelike oslanjao na to da Šego probije protivničkog beka i tako stvara višak. Često se Dmitar Mitrovski s desnog krila zabije u sredinu te onda brzom promjenom strane traži Šegu koji s loptom u nogama napada protivničkog braniča. To je vidljivo i u brojkama pa mu je broj osvojenih duela porastao za 70 posto, a broj uspjelih driblinga po utakmici za vrtoglavih 260 posto.
Upitno je može li Šego zadržati brojke iz prvog dijela sezone u Hajduku
S ovim porastom je također postao jedan od najaktivnijih igrača HNL-a u fazi napada. Prvi je igrač lige po broju udaraca po utakmici te u pet najboljih po kreiranim velikim prilikama i ključnim dodavanjima. Također s Biukom dijeli treće mjesto kao igrač s najviše uspjelih driblinga po utakmici u HNL-u, ali upitno je jesu li ove brojke održive prelaskom u Hajduk.
Iako ima veći broj uspjelih driblinga, postotak uspješnosti driblinga mu je ostao isti, a on iznosi 42 posto. Kada se taj postotak usporedi s 15 igrača koji ove sezone imaju najviše driblinga u HNL-u, Šego je najlošiji po postotku uspješnosti. Pokazao je da povećanim volumenom akcija može donijeti konkretniji doprinos, ali sada će imati sličan test kao i Arber Hoxha kada je prešao u Dinamo prije godinu dana. Albanski reprezentativac je bio udarna igla u napadu Slaven Belupa, ali u Dinamu nije ispunio očekivanja kada mu se smanjio volumen akcija. Šego će u tom segmentu imati još veći izazov jer manja je razlika u volumenu napada Varaždina i Hajduka nego Slavena i Dinama; ove sezone Hajduk po utakmici kreira samo 0.8 udaraca više od Varaždina.
S obzirom na iznos koji je plaćen, Šego je dobra kupovina Hajduka koja ne predstavlja pretjerani rizik. Sama činjenica da je okomito lijevo krilo je pozitivna stvar za ovaj kadar Hajduka koji je već duže vrijeme najtanji na poziciji koju on okupira. Međutim, teško je za očekivati da će dobivati volumen akcija iz Varaždina gdje je imao čak 50 dodira po utakmici i najviše udaraca od svih igrača u ligi.
Šego je do sada pokazao da pri velikom volumenu akcija može raditi razliku u HNL-u, ali ako želi da njegov drugi mandat u Hajduku bude uspješan, morat će dokazati da može biti koristan kao druga violina u napadu. U Varaždinu nije briljirao kada je imao takvu ulogu u prošlosti, ali sada ima priliku dokazati da njegova polusezona karijere nije bila isključivo plod povećanog volumena akcija.