Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Svi pričaju o Cityju, a što ćemo s Barcelonom?

I dok u nekim europskim ligama i dalje traju ljute ligaške bitke, španjolska La Liga je otišla na kratki zimski odmor. Na samom početku prvog mjeseca će se igrati kup utakmice, gledat ćemo također i Superkup, no ligaško natjecanje se vraća tek 10. siječnja.

Barcelona će pak čekati još tjedan dana dulje jer zajedno s Athletic Bilbaom, protiv kojeg igraju u Superkupu, i Mallorcom imaju utakmicu više od ostalih klubova u ligi, kao što će imati i Real Madrid kada 3.1. odigra svoju zaostalu utakmicu protiv Valencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se o Barceloni pričalo kao o jednoj od najpotentnijih ekipa Europe ove sezone, kada se vrate na teren 18. siječnja protiv Getafe, situacija bi mogla biti nezgodna. Atletico Madrid može povećati prednost na šest bodova, dok im Real Madrid može pobjeći za pet bodova.

Krivi korak protiv Getafea bi mogao čak i Bilbau omogućiti da ih preskoči te ih tako spusti na četvrto mjesto, a ta pomisao je dovoljna da su počele povlačiti usporedbe s onim puno žeščim padom forme Manchester Cityja. I dok nekih sličnosti možda postoji, razlika između problema u Barceloni i Manchesteru ne može biti veća.

Dok smo na početku sezone pričali o podmazanom stroju Hansija Flicka s jedne strane, dok se s druge zazivao otkaz Diegu Simeoneu, a Kylianu Mbappeu se tražile sve moguće mane, situacija se odjednom okrenula naglavačke. Doduše, samo na papiru. Jer koliko god Barcelonini nedavni porazi izgledali nezgodno, oni nisu pokazatelj da postoji ozbiljan problem.

Ako usporedimo poraze Barcelone protiv Leganesa, Las Palmasa i Atletico Madrida s onom pobjedom od 4:0 protiv Reala, vidjet ćemo da je u sva ta tri poraza Barcelona kreirala više opasnih prilika nego li u toj visokoj pobjedi. Zabili su samo dva gola, dok je njihov očekivani broj golova bio skoro osam.

U prvih 12 kola u kojima su osvojili 33 boda od mogućih 36 su zabili čak osam golova više nego li im je bio zbroj očekivanih brojeva golova pa možemo reći da su stvari jednostavno došle na naplatu. Sreća im je u zadnjih nekoliko utakmica okrenula leđa, a konverzija nekih sigurnih šansi, poput one Roberta Lewandowskog protiv Leganesa kada je promašio zicer s nekih pet metara, je izostala.

U istoj toj utakmici je Jules Kounde također promašio čistu šansu, a ako krenemo u disekciju svake utakmice, još od one protiv Real Sociedada kada je Lewandowskog poništen gol zbog toga što su mu se nokti našli u zaleđu, dolazimo do zaključka da je Barcelona jednostavno pala na sitnim detaljima te da kritike za Flickov rad ne smije biti.

Razlika između broja kreiranih šansi njih i Reala je ista kao što je između Reala sedmnaestoplasiranog Getafea. Istovremeno, Barcelona i dopušta više prilika nego li baš spomenuti Getafe, odnosno čak deset ekipa u ligi drži čvršću obranu od njih po tom pitanju. Međutim, ta risk-reward filozofija je nešto od čega Flick neće odustati, pogotovo jer im je donijela toliko dobroga kroz ovu sezonu.

Postoje doduše neki detalji koji su pročitani kroz Barcelone. Momčadi se polako prilagođavaju na njihovu visoku zadnju liniju i sulude zamke zaleđa. Barcelona i dalje njih zna izvršiti sjajno, uhvatili su protivnike čak 105 puta u zaleđu što je 48 puta više od druge momčadi na toj listi u ligama petice, no konkurencija sada zna otprilike što očekivati.

Unatoč nevjerojatnoj kvaliteti Laminea Yamala, Barcelona ne preferira toliko napade preko bočnih pozicija, već najviše napada kroz sredinu. U usporedbi s drugim ekipama u ligi, nitko drugi ne forsira toliko centralni napad kao oni. Protivnici tako u posljednje vrijeme protiv njih stoje izrazito usko te će često dopustiti Barceloni da napada preko bokova, pogotovo po onoj strani gdje se diže Alejandro Balde.

No, kako Barcelona i dalje više voli koristiti centralne pozicije, oni će pokušavati probiti te guste blokove, a tu su im se počeli događati izgubljene lopte ili kaotične sekvence gdje se lopta u gužvi odbija od jednog igrača do drugog. U takvim je situacijama puno teže reagirati na ispravan način u zadnjoj liniji pa ta zamka zaleđa zna biti nešto manje savršena nego li je bila u prvih nekoliko kola.

Uz to, događa se i potpuno razumljiv pad forme nekih igrača koji su igrali malo i iznad svog limita. Tako igrači poput Fermina Lopeza i Marca Casada ipak ne uspijevaju izgledati elitno kao što su znali. Sve gušći raspored uparen s činjenicom da je fizički izrazito zahtjevno igrati nogomet kakav Flick želi su ostavili i trag umora. Barceloni zbog toga ova pauza nije mogla doći u bolje vrijeme.

Sam Flick također nije previše zabrinut za pad forme te je nazvao gubitak od devet bodova nenormalnim.

Zadovoljan sam s time kako smo igrali. Izgubiti toliko bodova u utakmicama u kojima smo igrali onako dobro jednostavno nije normalno. Moramo učiti na takvim stvarima, ali generalno, kada odlazim iz kuće na trening sam sretan jer znam s kakvim ću igračima održati sesiju. Atmosfera sada nije bajna, ali moj je posao sada im podići samopouzdanje. To je jedino na čemu moramo raditi jer s igrom nemamo problema.

Hansi Flick za Bein Sport

Njemački strateg je generalno u pravu. Iako ne zvuči lijepo podatak da je Barcelona tek po treći puta u svojoj povijesti izgubila tri domaće utakmice u nizu, dok je od Atletica izgubila na svom stadionu po prvi puta još od 2006., samo ih malo sreće te potencijalne minimalne korekcije dijele od toga da nastave biti ravnopravni konkurent za naslov prvaka.

Komentari

Povezano