Od samih početaka sporta ljudi su pribjegavali nekoj vrsti klađenja kako bi unovčili svoja znanja i predviđanja. S obzirom na to da je novac u kapitalističkom svijetu jedan od najmotivirajućih faktora u razvoju bilo čega, kladionice su vrlo brzo dobile motiv da se poboljšaju. U njihovom slučaju to znači povećati preciznost vlastitih predviđanja kako bi kladioničari, njihovi korisnici i protivnici u isto vrijeme, izgubili što više novca.
Upravo iz navedenih razloga kladionice predstavljaju vjerojatno najbolji javni izvor predviđanja za sportske događaje. Svi ostali podaci uglavnom opisuju tek dio igre ili uvjeta u kojima se utakmica odigrala te njihovo kvalitetno interpretiranje zahtjeva iznimno kompleksne modele. K tome, kladionice još naknadno prilagođavaju svoje kvote ovisno o uplatama svojih “igrača” tako da su njihove prognoze zapravo jedine koje okupljaju i podatkovnu analizu, ali i onu šire javnosti.
Jedini problem koji postoji kod korištenja podataka kladionica je što gotovo nijedna ne nudi zapravo precizne podatke o tome koliko je koja momčad trenutno snažna, barem kada je riječ o nogometu. Najbliže tome su koeficijenti za naslov prvaka, ali oni su relevantni tek za mali broj momčadi, pogotovo na kraju sezone. Usto često takve ponude grupiraju ekipe u nekoliko klasa pa onda ispadne da po tri-četiri kluba imaju iste šanse za osvajanjem prvenstva.
Time se naravno gubi željena točnost jer nikako nije moguće da su tri sastava identična. Kako bi dobili stvarne razlike između momčadi upotrebljavajući kladioničarske kvote, ipak je potreban nekakav matematički model koji će dati smisao koeficijentima za pobjedu, remi i poraz s pojedinačne utakmice.
Autor je ovoga teksta složio upravo jedan takav model koji funkcionira na bazi prethodnih 38 utakmica (ili 34 u ligama s 18 klubova). Izračunavši očekivani broj bodova* sa svakog susreta iz ranije navedenih kvota, model potom prilagođava dobiveni broj tako da posljednjih nekoliko utakmica i sve utakmice u novoj sezoni imaju primjetno značajniji utjecaj na konačan ishod. Iako se često u analitičkom svijetu spominje kako statistike momčadi treba gledati iz dužeg razdoblja, zbog nerijetkih tektonskih promjena unutar klubova u europskom nogometu (smjena trenera, transferi…) logičnijim se u ovom slučaju činilo pripisati veću važnost nedavnim ogledima.
*Detaljnija metodologija istraživanja uz cijeli postupak i brojke korištene u stvaranju OfenzivaTM modela mogu se pronaći u zasebnom članku “Predstavljanje modela rangiranja momčadi u pojedinoj ligi“.
Prije samih rezultata i pregleda prvenstvenih ljestvica liga Petice, valja objasniti što znače kategorije “rejting” i “snaga rasporeda” na priloženim tablicama. Rejting je broj između 1 i 100 s prosjekom 50. Rezultati veći od prosjeka (50), naravno, znače da je i ekipa bolja od prosjeka, dok oni manji sugeriraju obrnuto. Napomena da će najbolji i najgori klubovi uglavnom odudarati za najviše 20-ak rejting-bodova, sve više od toga označava izuzetno odstupanje od ostatka lige. Snaga rasporeda je, s druge strane, samo prosjek rejtinga nadolazećih pet protivnika neke momčadi skaliran na vrijednost od 1 do 10, gdje 1 predstavlja najlakši raspored od svih momčadi u promatranom periodu, a 10 najteži. Još jedna fusnota za kraj, ovi se rezultati ne mogu uspoređivati između različitih liga!
Prvo prvenstvo na tapetu je francusko. Lako se odmah uoči Paris Saint-Germain koji suvereno stoji na vrhu ljestvice ovoga modela i shodno tome mu je pripisana vlastita grupa (rađena prema subjektivnoj analizi) na tablici. Slabe su šanse da bi se našao kritičar, koji bi opovrgnuo ovu tezu da je PSG liga za sebe u Francuskoj, na račun čega je i naš model prošao prvi test zdravoga razuma.
Od ostatka lige zanimljivo je vidjeti Monaco kao prvog pratitelja aktualnog prvaka jer je Klub iz Kneževine zasad i dalje neporažen u Ligi prvaka, a jedini klub koji im je otkinuo bodove je baš zagrebački Dinamo. Uz bod iz Maksimira gdje su se vraćali nakon zaostatka od 0:2, u prvom su kolu slavili protiv Barcelone i u posljednjem susretu ubacili petardu u gol Crvene zvezde (5:1).
U njemačkoj Bundesligi Bayern München, koji je bio Dinamov prvi protivnik u Ligi prvaka, po ugledu na Pariz uvjerljivo predvodi ligu. Bayer Leverkusen Xabija Alonsa prošle im je sezone uspio “ukrasti” titulu, ali mišljenja su takva da je sada, kao i lani, Bayern najbolji njemački klub te da je prošlogodišnji neuspjeh bio samo iznimka.
Iako u domaćem prvenstvu i dalje ne zna za poraz, sastav Vincenta Kompanyja nakon tri runde Lige prvaka još uvijek stoji na ona tri boda koja je osvojio protiv hrvatskog predstavnika. U dvije gostujuće utakmice koje su uslijedile izgubili su od Aston Ville (0:1) i Barcelone (1:4). Belgijskom će stručnjaku za stabilizaciju momčadi definitivno pomoći što u sljedeće četiri utakmice igraju protiv 14. (Bochum), 9. (Union Berlin), 17. (St. Pauli) i 13. (Augsburg) sastava Bundeslige, što je dovoljno za drugi najlakše ocijenjen raspored.
Serie A nastavlja niz liga gdje se jedan klub ističe među ostalima. Simone Inzaghi je u posljednje tri godine od Intera napravio najdostojnijega nasljednika Juventusove dugogodišnje dominacije. Unatoč nešto slabijem startu u prvenstvu gdje su u petom kolu izgubili u gradskom derbiju od Milana, Inter je pokazao visoku taktičku zrelost u dvoboju s Manchester Cityjem što je zatim pretočio u pet pobjeda zaredom.
Napoliju, koji se trenutno nalazi na vrhu prave prvenstvene ljestvice, slijedi izuzetno težak raspored pa će tako u narednih mjesec dana igrati protiv Leccea, Milana, Atalante, Intera i Rome, što će biti sjajna šansa milanskom sastavu da se ponovno vrati na vodeću poziciju prvog ranga talijanskog nogometa.
Real Madrid je, usprkos neporaženosti na startu nove sezone La lige, pao u drugi plan iza Barcelone koja u dosadašnjih deset rundi ima gol-razliku 33:10 i čak devet pobjeda. Kladionice su zamijetile očiti skok Blaugrane koja je donedavno bila označena kao “value bet” za osvajanje titule i odmah su srezale svoje ponude. Osim velike trojke, u oči odmah upada i Girona na samo šestom mjestu nakon što je prethodne sezone skupila čak 81 bod i dobar dio iste pratila Real u stopu.
Na Otoku izgleda da će se opet odigravati borba za naslov između Manchester Cityja, Arsenala i Liverpoola. Prema kladionicama, najveći bi se prevrat trebao dogoditi kada je riječ o Aston Villi. Model ih je svrstao kao sedmu ekipu Premier lige, a na njihovu lanjsku, četvrtu poziciju smjestio Tottenham. Chelsea je tek nakon gostujućeg poraza od Liverpoola i domaćeg remija protiv Nottingham Foresta ispustio posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka, no njima bi i napeta borba za eventualni povratak u nju predstavljala početak kraja velikih turbulencija u klubu. Za Manchester United i Erika ten Haga — koji je nakon tri remija u Europa ligi izjavio: “Kada uzmeš dva boda protiv Porta i Fenerbahčea u gostima, to pokazuje da smo momčad koju je teško dobiti” — ne piše se dobro s projiciranim osmim mjestom.
Sve u svemu, ovaj kratki pregled stanja liga Petice trebao je poslužiti prikazati kako “razmišlja” naš relativno jednostavni model. Usprkos manjku kompleksnosti, rezultati uglavnom potvrđuju što i eye test sugerira. Važna je karakteristika OfenzivaTM modela da ne donosi nove zaključke ni prerano ni prekasno, što pomaže anulirati ljudsku pristranost nedavnim događajima, a da istovremeno ne precjenjuje (ne)uspjehe sa starim trenerom ili važnim igračem koji je napustio momčad. Ipak, nije preporučljivo prazno vjerovati ovom modelu baš zbog toga što je i dijelom “prejednostavan” te će u budućnosti prolaziti kroz potrebna ažuriranja.
Osobna želja autora ovog istraživanja i teksta bila je pronaći bolji način mjerenja težine rasporeda od Fixture Difficulty Ratinga koji nudi službeni Fantasy Premier lige u čemu smatra da je i uspio.