Wawrinkini početci u Umagu i prvi karijerni uspjesi
Drugo ATP finale i prva titula stigla je baš u Umagu
Wawrinkin gotovo jedinstven stil i pohodi na Grand Slamove
Wawrinka je, za ovaj sport, poprilično kasno doživio svoj vrhunac. Naime, tek je 2013., s punih 28 godina, po prvi put izborio ulazak među 10 najboljih tenisača svijeta. Upravo je između 2013. i 2017. godine igrao svoj najbolji tenis te je tijekom tog razdoblja osvojio sva tri svoja Grand Slama, izgubio jedno finale Grand Slama, dok je još igrao i pet polufinala te četiri četvrtfinala. Dakle, od 19 Grand Slamova koliko ih je odigrao u tom periodu, 13 puta je bio među osam najboljih.
Wawrinka je svoj prvi Grand Slam naslov osvojio na Australian Openu 2014. godine te je tada skočio na treću poziciju ATP ljestvice što će se pokazati i njegovim najboljim plasmanom u karijeri. Nakon što je u osmini finala pobijedio Tommyja Robreda, Wawrinka je imao već spomenuti četvrtfinalni okršaj protiv tada drugog tenisača svijeta i trostrukog branitelja naslova Novaka Đokovića.
Bio je to jedan od najboljih mečeva na turniru, a Wawrinka je bio taj koji je iz meča izašao kao pobjednik, dobivši tijesni peti set s 9-7. Nakon pobjede u tako velikom meču koji je trajao pet setova, normalno je da igrači idući meč ne budu na istoj razini, ali Wawrinka to nije dopustio. Odradio je posao protiv sedmog nositelja Tomasa Berdycha u četiri seta te je stigao do svog prvog Grand Slam finala u karijeri. U finalu se suočio s najboljim tenisačem svijeta, Rafaelom Nadalom, kojeg u prethodnih 12 mečeva nijednom nije uspio svladati, ali to se promijenilo sa završetkom tog okršaja kojeg je Wawrinka dobio s 3-1 u setovima za svoj najveći uspjeh karijere.
Wawrinka je Roland Garros 2016. godine započeo dominantno izgubivši samo jedan set u prva četiri kola, porazivši Dušana Lajovića, Stevea Johnsona i Gillesa Simona na putu do četvrtfinala. Kao i u Australiji, put do Stanislasove titule je bio popločen mečevima protiv dvojice od tri najveća tenisača svih vremena.
U četvrtfinalu je preko puta mreže bio drugi nositelj i njegov sunarodnjak s kojim je 2008. godine osvojio zlato u konkurenciji parova na Olimpijskim igrama u Pekingu, Roger Federer. Švicarski derbi i dvoboj tenisača s ponajboljim jednoručnim backhandima svih vremena je pripao Wawrinki i to na dominantan način tako što je ”Stan the Man” slavio s 3-0 u setovima.
Wawrinka je u polufinalu porazio domaćeg tenisača Jo-Wilfrieda Tsongu čime je zakazao novi okršaj protiv Novaka Đokovića koji je ovog puta bio u ulozi prvog nositelja te je bio izvjesni favorit u meču koji bi mu donio prvi Roland Garros u karijeri čime bi kompletirao karijerni Grand Slam. Wawrinkin zadatak je izgledao nemoguće pogotovo ako znamo da je Đoković u četvrtfinalu bio bolji od Rafaela Nadala, ali Švicarac je učinio nezamislivo i svladao Đokovića i to preokretom nakon što je izgubio prvi set.
Tako je Wawrinka postao prvi tenisač s osvojenim juniorskim i seniorskim Roland Garrosom nakon Ivana Lendla koji je 1978. godine osvojio juniorski, dok je seniorski osvajao u tri navrata – 1984., 1986. i 1987.
Na US Openu 2016. godine, Wawrinka je u trećem kolu protiv Dana Evansa bio na rubu ispadanja. Gubio je s 2-1 u setovima te se igrao tiebreak u četvrtom. Prethodnih godina bi Stan možda taj meč i izgubio, al ovaj Stan – ne. Tiebreak je dobio s 10-8 prije nego ga je pomeo u petom sa 6:2.
U četvrtfinalu se potukao s Del Potrom koji je na turnir došao s pozivnicom organizatora i poslije srebra s Olimpijskih igara na kojima je pobijedio Đokovića i Nadala prije nego što ga je Andy Murray svladao u finalu. Stan je u konačnici slavio s 3-1 u setovima osvetivši se tako Divu iz Tandila za poraz na Wimbledonu te godine.
Nakon toga je pobijedio Keija Nishikorija u polufinalu čime je izborio novo, treće Grand Slam finale karijere. Preko puta ga je još jednom čekao Novak Đoković koji je ovom zgodom na putu do finala odigrao tek 13 setova. Srpskom tenisaču je meč bez borbe predao Jiri Vesely, dok su mu Mihail Južnji i Jo-Wilfried Tsonga također predali susret, ali nakon pojavljivanja na terenu.
Još jednom, po rekordni treći put, Wawrinka je protiv Đokovića nadoknadio zaostatak od 1-0 u setovima te je slavio s 3-1 za svoju treću Grand Slam titulu u isto toliko finalnih nastupa. Do današnjeg dana su samo Wawrinka i Nadal u barem tri navrata svladali Đokovića nakon što bi Novak poveo s 1-0 u setovima. Davydenko, Bautista Agut, Thiem i Alcaraz su to učinili dva puta.
Only 4 players defeated Novak Djokovic in Grand Slams after Nole won the first set (W/L: 297-6).
— Relevant Tennis (@RelevantTennis) July 16, 2023
1x 🇦🇹 Melzer (2010 RG QF)
1x 🇪🇸 Nadal (2014 RG F) *
3x 🇨🇭 Wawrinka (2014 AO QF, 2015 RG F, 2016 USO F) *
1x 🇪🇸 ALCARAZ (2023 #Wimbledon F) *
Rafa, Stan & Carlos all won those Slams. pic.twitter.com/tJ7SE9Fvdl
Wawrinka je imao Novakov “broj” na bitnim mečevima
Umaško finale će ostati upisano kao njihov prvi međusobni meč na ATP razini jer kvalifikacije, egzibicije te Challenger mečevi ne ulaze u taj zbroj. Tako dolazimo do toga da su Novak i Stanislas dosad odigrali čak 27 mečeva na ATP razini, a srpski tenisač ima mnogo bolji međusobni omjer kojeg je na proteklom Wimbledonu poboljšao na 21-6. Iako to zaista izgleda poprilično ružno za Švicarca, treba istaknuti da su njegove pobjede dolazile gotovo isključivo u bitnim mečevima.
Naime, tri od šest pobjeda je ostvario u finalima. Uz pobjedu u Umagu, Wawrinka je Đokovića svladao u finalu Roland Garrosa 2015. godine i to u trenutku kada Novak još uvijek nije imao niti jednu titulu u Parizu te na US Openu godinu dana kasnije kada je srpski tenisač u SAD došao sa željom za iskupljenje zbog ispadanje u prvom kolu olimpijskog turnira od Juana Martina del Potra kada je u suzama napustio Rio de Janeiro.
Wawrinka je 2014. godine Đokovića svladao u četvrtfinalu Australian Opena s 9:7 u petom setu prekinuvši tako brutalni Novakov niz od 25 uzastopnih pobjeda u Melbourneu te niz od 14 uzastopnih plasmana u polufinale Grand Slama. Također, Švicarac je bolji bio i na spomenutom US Openu 2019. godine kada je najuspješniji tenisač u povijesti Grand Slamova predao meč kod zaostatka od 2-0 u setovima. U konačnici je jedina ”nebitna” pobjeda bila ona u drugom kolu turnira u Beču 2006. godine kada je Švicarca kasnije zaustavio naš Ivan Ljubičić koji je taj turnir i osvojio. Đoković se Wawrinki za taj poraz osvetio već sljedeće godine kada ga je na tom turniru u austrijskoj prijestolnici svladao u finalu.
Novak je u svojoj karijeri protiv 16 tenisača odigrao minimalno pet mečeva na Grand Slamovima, a samo protiv Rafaela Nadala (7-11) ima postotno lošiji omjer od onog protiv Stanislasa Wawrinke (5-4). Nastavno na to, Wawrinka je jedini tenisač protiv kojeg je Đoković igrao u više od dva finala, a da ima negativan omjer (2-3). Protiv svojih najvećih rivala, Nadala (15-13) i Federera (13-6), imao je više uspjeha.
Despite Djokovic’s 21–6 overall record against Wawrinka, Wawrinka leads Djokovic 2–0 in Grand Slam finals and 3–2 in all ATP finals. Their overall head-to-head in Grand Slam matches is in Djokovic’s favor, with him leading 5–4.
— Double-O Marko (@MarkCauley) July 16, 2023
This is nothing to sneeze at
S druge strane, od Švicarca ne postoji nijedna veća Đokovićeva mušterija na Mastersima jer ga je trenutno drugi tenisač s ATP ljestvice pobjeđivao u svih 11 mečeva na toj razini, ali nema sumnje da bi par tih pobjeda mijenjao za pobjede u finalima Grand Slamova.
Wawrinkino finale iz 2023. i današnje stanje
Švicarac se prošle godine vratio u Umag te je ostao na korak od prve ATP titule poslije šest godina “suše”. Do finala je stigao bez izgubljenog seta, a nakon što je i u njemu poveo s 1-0, Australac Alexei Popyrin je preokrenuo meč i došao do svog drugog naslova u karijeri.
Wawrinka je u ovom trenutku 95. tenisač svijeta, a u 2024. godini ima svega pet pobjeda i 11 poraza. Švicarac ove sezone nije pružio ni sebi ni svojim fanovima razloga za veselje, međutim umaški turnir iz njega izvlači najbolje stoga ponovno možemo očekivati velike stvari u ovoj super jakoj konkurenciji.
U eri u kojoj je ”Velika trojka” zgrabila gotovo sve moguće Grand Slam turnire, Wawrinka je pronašao način da dođe do čak tri vlastita i to u trenutku kada su sva trojica bila gladna i na vrhuncu karijera. Nijedan od tih naslova nije bio plod laganog ždrijeba ili odustajanja najvećih. Dapače, na putu do trijumfa je upisao pet pobjeda protiv najvećih – tri protiv Đokovića te po jednu protiv Federera i Nadala. Svaku titulu je trebalo zaslužiti i iščupati iz njihovih ruku, a Stanimal je upravo to i učinio. A sve je počelo titulom u Umagu.