Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

Zašto je ovaj zimski prijelazni rok najdosadniji u povijesti

Brojimo posljednje sate siječanjskog prijelaznog roka tijekom kojeg klubovi diljem Europe mogu nadograditi svoj kadar novim igračima. U Engleskoj klubovi mogu dovoditi igrače do trenutka kada 1. veljače sat označi ponoć i pređemo u petak, 2. veljače, a isto vrijedi i za Španjolsku. Francuzi imaju vremena do 23 sata isti taj dan, Nijemci do 18 sati, a Talijani do 20 sati.

U Europi postoji nekoliko država koje se ne drže određenog rasporeda za pet najjačih liga Europe pa je tako u Portugalu rok do 2. veljače, u Turskoj do 9. veljače, a u Švicarskoj do 15. veljače. Hrvatska je također jedna od država kojoj zimski prijelazni rok završava nešto kasnije pa naši klubovi imaju priliku dovesti nove igrače do 6. veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako vremena još ima, dojam je kako je zimski prijelazni rok ove godine možda i najslabiji u povijesti modernog nogometa. U medijima gotovo pa ni nema natpisa o nekakvim glasinama, a kamoli o završenim poslovima. Kada pogledamo potrošen novac po ligama, dobivamo i potvrdu tog dojma.

Premier liga je upisala neto potrošnju od 69 milijuna eura što nije niti deset posto od potrošnje zimskog roka prošle sezone kada se radilo o iznosu od 725 milijuna eura. Cijela liga je ove zime potrošila tek par milijuna više nego li Southampton sam prošle zime.

U sezonama 18/19 je liga potrošila nešto manje novaca, dok je u sezoni 16/17 zaradila, no u obje te sezone je liga upisala 30 do 40 ulaznih transfera više nego ove sezone te su neki klubovi za visok novac prodali svoje vedete. Kao primjer imamo Chelsea koji je 2017. prodao Oscara u Kinu za 60 milijuna ili pak West Ham koji je za Payeta dobio 30 milijuna od Marseillea. Niti jedne zime u 21. stoljeću nismo vidjeli da je Premier liga dovela toliko malo igrača kao ove.

Slična situacija je i u Španjolskoj gdje je bilo sezona u kojoj su njihovi klubovi trošili manje, ali isto tako nisu imali ovako malo ulaznih poslova u zadnjih 14 godina. Bilo da provjerimo Italiju, Njemačku ili Francusku, naići ćemo na istu šprancu. Bilo je zima kada su možda i trošili manje nego sada, pa čak i zarađivali, ali postoji samo tek poneka sezona u 21. stoljeću koja je imala ovako nizak broj poslova.

Te brojke ne bi bile čudne da se vratimo dvadeset godina unatrag. No, internet, mediji, sve šire baze podataka klubova i sve razgranatije mreže skautinga su učinili da klubovi moraju puno manje raditi kako bi doveli nekog igrača, odnosno da imaju više vremena za detaljnu analizu njegovih karakteristika jer su se nekadašnji pozivi i slanje faksa sveli na nekoliko klikova.

Ova zima nas je podsjetila na neke od tih prijašnjih po pitanju broja poslova pa se postavlja pitanje zašto se odjednom zimski prijelazni rok ove godine pretvorio u toliku dosadu. Odgovor je – savršena oluja. Oluja koju su istovremeno stvorili idući parametri: stroga regulacija pravila u Premier ligi, Afrički kup nacija i Azijski kup, pretjerana potrošnja klubova u zadnja dva prijelazna roka te kontrola štete u Saudijskoj Arabiji.

Premier liga je postala najveći kupac na europskom tržištu te je sasvim logično da kada ne trguju oni, ne trguju ni ostali. Engleski klubovi su u zadnjim sezonama trošili enorman novac za nove igrače, a to nisu radili samo oni koji se bore za vrh tablice, već i oni koji se bore za opstanak. U jednom trenutku je Everton bio klub koji je bio u top sedam klubova po potrošenom novcu u periodu od deset prijelaznih rokova.

Upravo je taj Everton prvi dobio po prstima kada je liga počela ozbiljno primjenjivati propise o profitabilnosti i samoodrživosti klubova zbog čega je klub kažnjen s oduzimanjem bodova. Nottingham Forestu se smiješi slična sudbina, zbog čega su svi ostali klubovi njihovog ranga, ali čak i oni bolje pozicionirani, stali na loptu ove zime što se preplaćivanja igrača tiče. Klubovi u ligi su generalno svjesni situacije u kojoj se nalaze te nitko ne želi toliko paničariti i time riskirati kaznu lige u nekom trenutku u budućnosti.

Reprezentativna natjecanja koja se igraju u Africi i Aziji su također ozbiljan faktor. Države na tim kontinentima, pogotovo na afričkom, vrve potentnim i interesantnim igračima. Ima tu onih čija se vrijednost procjenjuje u troznamenkastim milijunima poput Victora Osimhena, ali i niz jeftinijih igrača zanimljivog potencijala. Svaki od tih igrača se tijekom natjecanja može ozlijediti što ih automatski čini riskantnom robom.

Brojni su klubovi diljem Europe već potrošili velik dio svog budžeta tijekom ljeta, ili su pak u financijskim problemima još od prošlih sezona, pa je logično da se u nekom trenutku s time moralo stati. No, stalo se i zbog toga što su i u ostalim ligama najavljene strože kontrole kao one u Premier ligi, kao i zbog panike u Saudijskoj Arabiji.

Nakon što su arapski klubovi trošili silne milijune prošlog ljeta, odlazak Jordana Hendersona te mogućnost odlaska Karima Benzeme iz lige su upalili alarm. Čelnici lige te samih klubova se trenutno bore sa zadržavanjem zvijezda znajući da bi njihov odlazak urušio čitavi projekt. Jednostavno nije bilo vremena niti mogućnosti baviti se novim dolascima dok se ne osigura sigurnost postojećeg stanja.

Iza nas će ostati jedan od najdosadnijih zimskih prijelaznih rokova, no svi elementi koji su doveli do ovog stanja su samo privremeno pauzirali tržišno ludilo. Ova pauza bi čak mogla značiti da nas na ljeto ove godine čeka prijelazni rok u kojem ćemo gledati nove kupovine za rekordne iznose, kao i radikalne promjene u brojnim europskim i svjetskim sastavima.

Komentari

Povezano