
Liverpool je jedan od gradova s najvećom nogometnom kulturom na svijetu te je dom dvoje kultnih premierligaša Evertona i Liverpoola. Oba kluba dolaze iz sjevernog dijela grada: Everton dolazi iz istoimene četvrti dok Liverpool dolazi iz četvrti Anfield. Granica između ove dvije četvrti je Stanley park koji ujedno razdvaja i dva legendarna stadiona, Evertonov Goodison park i Liverpoolov Anfield.
Završetkom ove sezone Goodison park nakon 133 godine prestaje biti dom muške sekcije Evertona, no ipak se neće rušiti kako je bilo planirano, već će na njemu igrati ženska momčad ovog kluba.
Na subotnjem oproštaju od Goodisona Everton je ugostio Southampton te slavio 2:0 pogocima Ilimana Ndiayea. Ova utakmica bila je 2327. utakmica Evertona na Goodisonu u najvišem rangu engleskog nogometa po čemu je ovaj stadion rekorder kao stadion s najvećim brojem utakmica engleske prve lige.
Goodison je bio prvi namjenski stadion izgrađen isključivo za nogomet
Everton je na Goodisonu igrao od njegovog otvaranja 1892. Toffesi su prethodno igrali na Anfieldu, no tada je došlo do razilaženja između kluba i tadašnjeg vlasnika stadiona Johna Houldinga koji je nedugo zatim osnovao Liverpool FC. Everton je s druge strane dobio prvi namjenski stadion izgrađen isključivo za nogomet u Engleskoj. Također, ovaj stadion bio je arhitektonsko čudo tog vremena, prvi imajući tribine na sve četiri strane svijeta. Prva ligaška utakmica na njemu odigrana je između Evertona i Nottingham Foresta. Prv strijelac bio je Forestov Horace Pike, a prvi gol za Toffese postigao je Fred Geary.
Plavi su prvi trofej prvaka države osvojili za vrijeme boravka na Anfieldu u sezoni 1890./91., ali prvi FA kup osvajaju debelo nakon preseljenja na Goodison, 1906. Tada su u finalu s 1:0 pobijedili Newcastle golom Alexandera Younga. Finale je igrano u Londonu u četvrti Crystal palace.
Nakon nekoliko godina čekanja Toffesi su u sezoni 1914./15. osvojili drugu titulu prvaka. Te sezone imali su 46 bodova, jedan više od drugoplasiranog Oldham Athletica. Tijekom 1920.-ih i 30.-ih osvojili su još tri titule prvaka, a onda su usljedile sušne godine sve do 1960-ih kada Everton i Goodison dobivaju popkulturni identitet kojeg imaju i danas.

Šezdesete godine 20. stoljeća bile su Goodisonovo zlatno doba
Tih godina na BBC-u bila je popularna serija Z cars koja je govorila o britanskim policajcima iz okolice Liverpoola, postavši instantni hit kada je izašla 1962. Krasila ju je prepoznatljiva melodija na uvodnoj špici koja je podsjećala na dječju pjesmicu. Iste godine, Everton ju je prvi put prije utakmice pustio na domaćoj pobjedi protiv Blackpoola 5:0 Samo pet dana nakon toga od srčanog udara umire zvijezda Z carsa i veliki navijač Evertona, Leonard Wiliams. Protiv Sheffield Uniteda pjesma je opet puštena na Goodisonu njemu u čast, a plavi su u tom susretu slavili 3:0. Nakon toga odlučeno je da će se ta pjesma puštati prije svake domaće utakmice Evertona i tako je ostalo do danas.
Godinu dana kasnije Everton osvaja titulu sa 61 bodom, šest više od drugog Tottenhama, a najbolji igrač te generacije bio je Roy Vernon koji je te sezone postigao 24 gola u ligi. S klupe je Toffese tada predvodio njihov legendarni trener Harry Catterick koji se na klupi zadržao 12 godina i u to doba sagradio veliko rivalstvo s Liverpoolovim Billom Shanklyem. 1966. Everton je osvojio Fa kup. U finalu protiv Sheffield Wednesday 3:2. Iako su u 57. Minuti gubili 2:0, Toffesi su uz dva gola Michaela Treiblecocka i jednim Dereka Templea u roku od 17 minuta preokrenuli na 3:2 i donijeli još jedan pokal na Goodison.
Iste godine na Goodisonu su se igrale utakmice Svjetskog prvenstva 1966. Tada je, uz Old Trafford, Goodison bio domaćin skupine 3 u kojoj su igrali Brazil, Portugal, Mađarska i Bugarska, a na stadionu Evertona na tom turniru zabijali su Pele, Franz Beckenbauer i Eusebio te Garincha. Također, ovaj stadion je bio domaćin kultnog četvrtfinala koji se i danas prepričava u kojem je Sjeverna Koreja protiv Portugala vodila 3:0, ali su Portugalci na kraju pobjedili 5:3. Posljednja utakmica svjetske smotre na Evertonovom stadionu bilo je polufinale u kojem je Zapadna Njemačka s 2:1 dobila Sovjetski Savez.
Uspješna sekvenca šezdesetih za Everton je završena sezonom 1969./70. kada su uzeli novu titulu, ovog puta s devet bodova ispred Leeds Uniteda, a najbolji strijelac bio je Joe Royle s 23 gola. 1973. Catterick odlazi s klupe Evertona, a plavi dio Liverpoola će na slavne dane morati čekati sve do idućeg desetljeća. Tih godina i Goodison je doživio promjene. Nova tribina otvorena je 1971. godine, a izgradnja je koštala tadašnjih milijun funti. U njoj su bile smještene klupske lože za članove “500” i “300”, kao i pokretne stepenice koje su vodile do najviše tribine na stadionu – Gornjeg balkona (Top Balcony).
Trofejne ’80-e nakon kojih je uslijedilo 40 godina suše
1980.-ih Everton je doživio još jedno uspješno razdoblje. Osvojili su dva naslova prvaka države jedan Fa Kup i dva Charity shielda. Te uspjehe s klupe je predvodio Howard Kendall. 1984. na Goodison je stigao trofej FA kupa kada je pogocima dvije klupske legende Graemea Sharpa i Andya Graya svladao Watford 2:0. U idućoj sezoni Everton je s trinaest bodova prednosti nad Liverpoolom vratio naslov lige na Goodison nakon 15 godina posta.
Dvije godine kasnije ponovili su isti uspjeh predvođeni legendama Kevinom Sheedyem, Adrianom Healthom i Trevorom Stevenom, no tada nisu imali pravo igrati u Europi zbog Heyselske tragedije. Ipak najveći međunarodni uspjeh kluba je osvajanje Kupa pobjednika kupova 1985. godine. U polufinalu je tada na Goodisonu s 3:1 pao veliki Bayern što je do dan danas ostalo poznato kao najveća europska noć na Goodisonu, a u finalu Everton je nadjačao Rapid Beč Otta Barića istim rezultatom.
Nakon tih godina Everton je Osvojio još samo Fa kup 1995. te Charity shield iste godine. Od tada Toffesi nisu podigli nijedan pokal, a navijači Liverpoola su tome posvetili i poznatu rugalicu „Since 1995. You haven’t won a trophy.“
21. stoljeće do sada nije donijelo trofeje, ali jest neke nove klupske legende. David Moyes, njihov sadašnji trener, vodio je Everton ljubilarnih 270 ligaških utakmica na Goodisonu. Iako su zadnje godine većinom bolne za Everton i njegove navijače, Goodison je uvijek ostao nezgodan svakoj momčadi koja na njoj gostuje. Veliki Sir Alex Ferguson za njega je rekao da je poput noćne more te da je uvijek teško otići tamo, dok je Jose Mourinho ovog tjedna izjavio da su takvi stadioni esencija engleskog nogometa te je obožavao igrati protiv Evertona jer je atmosfera uvijek čarobna. Paul Scholes iznio je mišljenje koje se ne može čuti često: „Nikad nisam smatrao Anfield zastrašujućim. Goodison Park je imao bolju atmosferu.“

Kako bilo, Goodison će uvijek ostati kultni stadion s posebnim šarmom. Ono što ga čini posebnim je zbijenost koja je stvarala posebnu atmosferu pritiska na protivnika. Pobjeda za sve Evertonovce je to da se ovaj spomenik engleskog nogometa neće rušiti te će ostati otvoren za posjete. Everton ide na novi, veći i moderniji stadion, imena Hill Dickson prema velikoj odvjetničkoj firmi iz Liverpoola, kapaciteta 52.888 sjedećih mjesta, ali Goodison će uvijek ostati u srcu navijača Evertona, a svi drugi ljubitelji engleskog nogometa imat će prema njemu vječno i bezgranično poštovanje.