Svjetsko rukometno prvenstvo već tradicionalno započinje sredinom prvog mjeseca u godini, a trajat će od 14. siječnja do 02. veljače kada je na rasporedu finalna utakmica. Prvo je ovo izdanje svjetskog prvenstva koje će se odvijati u tri različite države: Danskoj, Norveškoj i Hrvatskoj. Prijenose utakmica možete pratiti na RTL-u.
Natjecanje će se igrati u pet različitih dvorana, od kojih se tri nalaze u Hrvatskoj. Zagreb (Arena Zagreb – 15.200 mjesta), Varaždin (Arena Varaždin – 5.200 mjesta) i Poreč (Žatika – 3.700 mjesta) ugostit će najbolje svjetske rukometaše, a u Danskoj će se igrati u Herningu u dvorani kapaciteta 12.500 mjesta. Sama završnica turnira će biti održana u Norveškoj u dvorani Unity Arena u okolici Osla kapaciteta 15.000 gledatelja.
Ovo je 29. izdanje Svjetskog rukometnog prvenstva i treće koje se igra u proširenom formatu s 32 reprezentacije. U preliminarnoj fazi ekipe su podijeljene u osam grupa, a tri najbolje iz svake grupe nastavljaju natjecanje. Ova faza natjecanja će trajati od 14. do 20. siječnja.
U drugoj fazi formirat će se četiri nove grupe s po šest ekipa, a bodovi iz prvog kruga, osvojeni protiv protivnika koji su također prošli, prenose se dalje. Ova faza natjecanja će trajati od 21. do 26. siječnja. Po dvije najbolje ekipe iz svake grupe izborit će plasman u četvrtfinale koje je na rasporedu 28. i 29. siječnja. Polufinala se igraju 30. i 31. siječnja, a finale i susret za treće mjesto su na rasporedu 02. veljače.
Na turniru sudjeluje 18 europskih reprezentacija (Hrvatska, Danska, Norveška, Austrija, Češka, Francuska, Njemačka, Mađarska, Island, Italija, Nizozemska, Sjeverna Makedonija, Poljska, Portugal, Slovenija, Španjolska, Švedska i Švicarska), 5 afričkih (Alžir, Zelenortsko otočje, Egipat, Gvineja i Tunis), 4 azijske (Bahrein, Japan, Kuvajt i Katar), 3 južnoameričke (Argentina, Brazil, Čile), 2 srednje i sjevernoameričke (SAD i Kuba) te niti jedna reprezentacija iz Oceanije jer niti jedna nije uspjela se plasirati među 5 najboljih na Azijskim igrama. SAD je dobio pozivnicu na turnir kako bi se mogli pripremati za sljedeće Olimpijske igre u Los Angelesu gdje su domaćini.
Naslov prvaka ponovno brani Danska, koja je u lovu na svoj četvrti uzastopni naslov. Iako su Olimpijski prvaci ostali bez legendarnog Mikela Hansena, momčad predvođena Mathiasom Gidselom i Simonom Pytlickom i dalje je među glavnim favoritima. Među izazivačima izdvajaju se Njemačka, koja je na Olimpijskim igrama osvojila srebro, te uvijek neugodna Francuska, aktualni svjetski viceprvak. Od reprezentacija izvan Europe ističe se Egipat, koji je na prošlim Olimpijskim igrama ispao od Španjolske nakon produžetaka.
Hrvatska reprezentacija svoje utakmice prvoga kruga igrat će u zagrebačkoj Areni protiv Argentine, Bahreina i Egipta. U Zagrebu će igrati i reprezentacije Slovenije, Islanda, Kube i Zelenortskih Otoka. Porečka dvorana Žatika ugostit će Francusku, Austriju, Katar i Kuvajt, dok će u varaždinskoj Areni igrati Mađarska, Nizozemska, Sjeverna Makedonija i Gvineja. U Poreču će se održavati i President Cup (natjecanje svih ekipa koje ispadnu već u prvoj skupini), dok će se u Zagrebu igrati utakmice jedne skupine glavne faze natjecanja (kada se preliminarne grupe spoje, dva četvrtfinala te jedno polufinale.
Svjetsko prvenstvo ima ukupni nagradni fond od 196.000 eura od čega će osvajaču pripasti 98.000 eura. Za usporedbu, Argentina je za osvajanje Svjetskog nogometnog prvenstva u Katru zaradila 41,6 milijuna eura, a svaka reprezentacija koja se samo kvalificirala je zaradila 1,47 milijuna eura.