Irska prvi put u povijesti osvojila zlato u muškom plivanju

Daniel Wiffen, svjetski prvak na 800m slobodno i 1500m slobodno, te prvi Irac koji je u plivanju osvojio titulu svjetskog prvaka, je noćas postao i prvi Irac sa zlatnom medaljom s Olimpijskih igara u plivanju.

23-godišnjak je u finalu bio brži od favoriziranog Amerikanca Bobbyja Finkea za 56 stotinki te je s vremenom od 7:38.19 srušio olimpijski rekord. Broncu je osvojio Talijan Gregorio Paltrinieri.

Kod žena je na 100m leđno zlatnu medalju obranila favorizirana Australka, Kaylee McKeown. Kaylee je srušila olimpijski rekord kojeg je postavila u Tokiju i tako osvojila svoju četvrtu zlatnu medalju s bržim vremenom od Amerikanki Smith i Berkoff.

Amerikanci su se nadali da možda u posljednjoj disciplini dana mogu do zlata u plivanju, ali i tamo im je ono izmaklo. U štafeti 4 x 200m za muškarce je Velika Britanija bila brža za sekundu i 43 stotinke od njih, dok su brončani bili Australci.