Jordan u trileru izborio četvrtfinale – Iračan isključen zbog proslave gola (VIDEO)

Dan nakon što je Petar Šegrt sa svojim Tadžikistanom opet ispisao povijest, a Australci lakoćom izbacili Indonežane, nastavila se osmina finala Azijskog kupa u kojoj smo gledali novi napeti triler.

Susjedski-arapski dvoboj igrali su Irak i Jordan, a opet smo u nešto više od 90 minuta vidjeli gotovo sve što nam nogomet nudi. Bilo je to pogodaka, preokreta, crvenog kartona i drama u sudačkim nadoknama, no krenimo redom.

Irak je u susret ušao kao blagi favorit s obzirom na sjajne predstave u grupnoj fazi gdje su upisali sve tri pobjede, pri čemu je najviše zvonila ona nad Japanom. Jordanci su s druge strane u svojoj skupini pobijedili tek Maleziju, no izborili su remi protiv Južne Koreje, dok je poraz od Bahreina došao u situaciji gdje su već bili izborili prolazak.

Prvo nam je poluvrijeme ponudilo očekivanu terensku inicijativu Iračana, no opasnije su situacije imali Jordanci. Jednu je veliku priliku promašio Ali Olwan, a kada smo mislili da ćemo na pauzu otići bez golova, ukazao se Yazan Al-Naimat koji je na sjajan način iskoristio veliku grešku obrane Iraka.

Naime, u prvoj minuti sudačke nadoknade jedan je stoper Lavova Mezotopamije olako krenuo dodati loptu svom suigraču, a izvrsno je situaciju pročitao Al-Naimat koji krade posjed na centru. Premda je bio potpuno usamljen i okružen trojicom iračkih igrača, sjurio se u punom sprintu sve do kaznenog prostora, i tada izvrsnu akciju okrunio fenomenalnim lob-udarcem za 1:0.

Zanimljivo, u drugom se poluvremenu omjer snaga na terenu ponešto izjednačio, a obje momčadi kao da su čekale periode igre u kojem neće diktirati tempo. Iračani su tako u samo osam minuta preokrenuli rezultat u svoju korist. U 68. je minuti Saad Natiq glavom nakon kornera poslao loptu prema vratima, a neobjašnjivo slabo reagirao je vratar Galantnih i propustio je u mrežu za 1:1.

Zatim je u 76. minuti obrana Jordana loše reagirala na ubačaj Merchasa Doskija s lijeve strane, te loptu propustila do usamljenog Aymena Husseina koji niskim udarcem gađa dalji kut i zabija za 2:1. Išlo je u tom trenutku sve po planu za Iračane, no samo nekoliko sekundi nakon gola je taj plan narušen.

Naime, Hussein je u svom slavlju pogotka po mišljenju glavnog suca Alireze Faghanija pretjerao, premda će većina neutralnih gledalaca reći kako u istome ne nalaze ništa spornoga. Zbog navedenog je Hussein dobio žuti karton, koji mu je bio drugi u današnjem susretu, a stoga i isključujući! Video snimku spornog slavlja možete pogledati na sljedećem linku.

S igračem je manje u očajnički napad za izjednačenjem krenuo Jordan, a sudačkoj su nadoknadi i izborili slavlje! U jednom je napadu u 95. minuti dugo trajala opsada iračkog gola, bilo je tu i traženja kaznenog udarca, no akcija je završila pokušajem plasiranog udarca Mouse Al-Taamarija koji irački vratar brani, no loptu šalje samo do zaboravljenog Yazana Alaraba koji zabija u praznu mrežu za 2:2.

Nije ni to bilo sve! Tek što su Iračani krenuli s centra, lopta je došla do njihovog vratara koji mlakim ispucavanjem loptu poklanja Jordancima. Uslijedio je niz kratkih dodavanja, da bi s kojih 30 metara Nizar Al-Rashdan opalio po lopti, a irački vratar Jalal Hassan novom greškom pustio loptu u mrežu za 3:2 preokret i ogromno slavlje Jordanaca!

Jordan je tako sljedeći protivnik Tadžikistana, a momčadi će se susreti u četvrtfinalu natjecanja koje je na rasporedu u petak. U drugoj utakmici dana domaćin Katar u 19 sati dočekuje Palestinu u novom arapskom sučeljavanju.