
U sklopu jedinog hrvatskog ATP turnira, Plava Laguna Croatia Open Umag, i ove se godine održava ITF Wheelchair Croatia Open Umag by HEP. Turnir ulazi u svoje šesto izdanje, a od 24. do 26. srpnja na terenima Umag Tennis Academyja i ATP centra u Stella Marisu ponovno će se okupiti vrhunski svjetski tenisači u kolicima koji će se boriti za bodove na ITF svjetskoj rang-listi.
Na turniru će nastupiti ukupno 16 igrača iz sedam zemalja, a prvi nositelj je Francuz Geoffrey Jasiak, trenutno 28. igrač svijeta. Uz njega, umaškoj publici predstavit će se i bivši pobjednici turnira – Poljak Kamil Fabisiak, 37. na svjetskoj rang-listi, te Austrijanac Josef Riegler 69. na listi, koji nije propustio niti jedno dosadašnje izdanje turnira. Veliko ime ovogodišnjeg izdanja je i legendarni Austrijanac Martin Legner, 52. igrač svijeta te jedan od najtrofejnijih igrača u povijesti tenisa u kolicima.
Hrvatsku će predstavljati trojica najboljih tenisača u kolicima, Anto Joskić, trenutno 70. igrač svijeta i ujedno organizator turnira, Sven Maretić, koji drži 71. mjesto, te Ante Kolunđija, 89. na svjetskoj ljestvici.
Joskić razgovarao za Ofenzivu
Nakon održanog ždrijeba, najbolje rangirani hrvatski tenisač u kolicima Anto Joskić kratko je porazgovarao s novinarima Ofenzive.
Prije svega, već ste kratko najavili turnir na ždrijebu, ali ako možete još malo o turniru. Kakav turnir nas očekuje u Umagu.
Ovo je šesto zdanje, turnir je svake godine sve bolji. Iduće bi mogao biti još bolji jer se mijenjaju neke stvari što bi nam moglo osigurati dolazak top 20 igrača.
Anto Joskić
Vi ste jedan od glavnih organizatora turnira, koliko je izazovno organizirati tako nešto.
Teško je, ali navikao sam. Moram još i igrati, ali fokus je na organizaciju. Infrastruktura koja je na ATP razini puno pomaže i bez nje bi teško uspjeli ovakvo nešto.
Anto Joskić

Puno se priča o kategorizaciji tenisa u kolicima, smatrate li da je trenutačno stanje gdje različite razine invaliditeta igraju međusobno nije pravedno?
Apsolutno je to nepravedno. Osobe kao ja su u inferiornom položaju za razliju od onih koji imaju zdrava leđa što je prednost. Prije tjedan dana smo dobili najavu da će se promjenom toura dodala jedna kategorija što bi nam puno pomoglo u postizanju boljih rezultata.
Anto Joskić
Tenis je sam po sebi jedan od financijski najzahtjevnijih sportova, koliko je teško odraditi jednu sezonu? Troškovi putovanja su sigurno veliki. Dobivate li ikakvu potporu?
Najteže je to, puno košta sezona. Tour je takav da broj turnira raste i sve ide prema tome da su igrači profesionalni. Međutim u Hrvatskoj nedostaju sponzori pa je to borba. Nas Savez i Paraolimpijski odbor prate, ali to je malo. Oni financiraju pet turnira a ja moram ići na 20. Nije lako te je to veliki problem. Ne mogu ići na turnire koje želim nego koji su mi bliži pa je trošak manji. Nadam se većem broju sponzora u budućnosti.
Anto Joskić
Kako to da ste se odlučili baviti baš tenisom koji je jedan od najzahjtevnijih sportova? Jeste li imali nekog uzora?
Volim sve sportove od djetinjstva. Nisam ni znao prije 20 godina o tenisu u kolicima puno, ali tada sam se zaljubio u sport Goranovim uspjesima. Kada sam s 13 godina vidio tenis u kolicima, vise se nisam okrenuo nazad.
Anto Joskić
Kako izgleda vaš tipični dan treninga? Koliko se razlikuje od priprema tenisača bez invaliditeta?
Nema razlike, treniramo kao i oni. 2 3 sata dnevno treniramo, ali u suštini je vise manje isto.
Anto Joskić
Jete li zadovoljni vidljivošću i tretmanom sportaša u kolicima u medijima i društvu?
Ide sve na bolje. Trebamo biti realni i reci da je u drugim zemljama dosta bolje, ali i kod nas nešto napreduje. Vani se medijski dobro prate paraolimpijske igre, a kod nas nije i tu ima prostora za napredak.
Anto Joskić