Mladi hrvatski stoper Mario Vušković nedavno je zbog navodnog dopingiranja izbačen iz nogometa do jeseni 2026. godine. S obzirom na to da je suspendiran od studenog 2022., smatrat će se da je kažnjen izbacivanjem iz nogometa na četiri godine. Sportski arbitražni sud odbacio je njegovu žalbu, no čini se da slučaj još uvijek nije zaključen.
Tijekom istrage u Vuškovićevom slučaju pojavile su se snažne indicije da uzorci njegove krvi nisu bili pravilno skladišteni, da su prevoženi privatnim automobilom te da su mogli biti kontaminirani i lažno pozitivni. Također, dopinško sredstvo EPO unosi se direktno u venu, a screening Vuškovićeve kože nije otkrio nikakve tragove igle.
Vušković i njegov odvjetnički tim nakon presude Sportskog arbitražnog suda (CAS) uložili su žalbu Saveznom vrhovnom sudu u Švicarskoj. Njemački Bild objavio je informaciju da će stoper HSV-a konačnu odluku o suspenziji saznati u ožujku iduće godine, kada će se održati nova sudska parnica.
Zaokret u Vuškovićevom slučaju mogao bi donijeti opovrgavanje tzv. Sar-Page metode, kojom se utvrđuje prisutnost EPO-a u organizmu. Poznato je da metoda nije nepogrešiva, no to je jedina metoda u koju se Svjetska antidopinška agencija (WADA) uzda.
Ova metoda provodi se tako da se antitijela u uzorku mokraće sportaša promatraju u laboratoriju kako bi se na konačnoj slici pronašle male crne točke, sjene ili mrlje koje mogu ukazivati na prisustvo EPO-a u tijelu. WADA ima samo osam stručnjaka u cijelom svijetu koji pripadaju skupini ovlaštenoj za tumačenje tih rezultata, što znači da je presudu Vuškoviću donio vrlo uzak krug ljudi. U slučaju da priznaju propust, naštetili bi svom vlastitom ugledu, kao i ugledu organizacije koja ih nadgleda.
Mnogi stručnjaci osporavaju WADA-inu metodu. Šef endokrinologije u Sveučilišnoj klinici u Dresdenu Lorenz Hofbauer je rekao da se znanstvena metoda EPO analize temelji na “tehnologiji iz prošlog tisućljeća“, a profesor kemije David Chen je pred CAS-om tvrdio da je nemoguće da Vuškovićevi nalazi pokazuju prisustvo EPO-a.