Srebrni hrvatski olimpijac izborio finale Europskog prvenstva u gimnastici

Danas je u turskoj Antalyji započelo Europsko prvenstvo u gimnastici, a prvog dana su održane kvalifikacije na spravama u muškoj konkurenciji na kojima je nastupilo šest hrvatskih gimnastičara od kojih je jedan, Tin Srbić, ostvario plasman u finale.

Srbić je u kvalifikacijama na preči izveo lakšu vježbu s početnom ocjenom od 5.5 bez elementa Kolman te ju je izveo gotovo savršeno pa je s ukupnom ocjenom 13.966 zauzeo 3. mjesto i tako bez problema izborio plasman u finale u kojem će tražiti treću medalju s Europskih prvenstava nakon što je 2019. i 2020. godine bio srebrni. Preostali hrvatski gimnastičari nisu uspjeli doći do finala.

Filip Ude, također dvostruki osvajač srebra s EP-a, je u kvalifikacijama konja s hvataljkama zauzeo 24. mjesto s ocjenom 13.366, dok je Mateo Žugec bio 92. s ocjenom 11.800, a Jakov Vlahek 94. s ocjenom 11.733. Aurel Benović je na parteru zauzeo 41. mjesto s ocjenom 13.433, dok je Marko Jovičić bio 98. s ocjenom 12.433. Benović je jedini hrvatski gimnastičar koji nastupio u kvalifikacijama dvaju disciplina pa je u preskoku s kombiniranom prosječnom ocjenom od 13.466 zauzeo 20. mjesto.

Hrvatska je na Europskom prvenstvu u gimnastici dosad osvojila 9 medalja – jednu zlatnu, sedam srebrnih i jednu brončanu. Jedino dosadašnje zlato je 2015. godine u Montpellieru osvojio Marijo Možnik na preči, a taj će uspjeh probati izjednačiti Srbić u nedjeljnom finalu.