U Dinamovoj domaćoj pobjedi na Maksimiru protiv Osijeka rezultatom 2:1, istaknuo se izjednačujući gol Osiječana čiji je 17-godišnji Anton Matković predriblao, dotad odličnog, Danijela Zagorca i zabio na prazna vrata. Ipak, na putu lopte do mreže ispriječila se jedna baklja koja je skoro blokirala igračev udarac.
Pravila nogometne igre smatraju da samo prisustvo stranog predmeta na igralištu nije dovoljno za prekid igre, ali zato nalažu više solucija u slučaju da lopta pogodi zalutalo tijelo.
“U slučaju da u teren za igru tijekom utakmice uđe dodatna lopta, drugi predmet ili životinja, tada sudac mora: zaustaviti igru (i nastaviti je spuštanjem lopte) samo ako navedeno ometa igru – osim ako lopta ide u vrata i vanjski utjecaj ne onemogućava obrambenog igrača da igra loptom; pogodak se priznaje ako lopta uđe u vrata (čak i ako je postojao kontakt s loptom), osim ako je igru ometala momčad koja napada; u suprotnom valja dopustiti nastavak igre ako navedeno ne ometa igru te osigurati uklanjanje u prvoj sljedećoj prilici”
Pravila nogometne igre (Sudac – Vanjski utjecaji)
Dakle, da je Matkovićev šut pogodio baklju i svejedno završio u mreži gol bi vrijedio jer baklja nije omela nijednog obrambenog igrača, ali da se od baklje odbila u gol-aut lopta bi podbacivanjem pripala Dinamu.
Iako su baklje i ostala pirotehnika često sastav navijačke kulture u nogometu, naročito u Hrvatskoj, trebalo bi pripaziti da barem ne završavaju u terenu i time nepotrebno prekidaju igru ako ih već kazne propisane UEFA-om i HNS-om neće iskorijeniti.
No, svakako treba uputiti pohvale navijaču čija je baklja s maksimirskog sjevera završila na travnjaku s obzirom na to da je ipak riječ o hitcu od 40-ak metara kojeg se ne bi vjerojatno ni Sandra Perković posramila.