Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
VijestiZanimljivosti

Zbog Gorana Pandeva, ovaj će talijanski klub sljedeće sezone igrati makedonsku ligu

Mnogi posjetitelji Milana, osim tradicionalnog slikanja ispred katedrale Duomo, šopinga u galeriji Vittorio Emanuele II i utakmice Milana ili Intera na stadionu Giuseppe Meazza, u vodeće atrakcije lombardijske metropole svrstat će i Palazzo di Brera. Riječ je o palači izgrađenoj u 17. stoljeću, koja ima jednu od najznačajnijih zbirki slika u Italiji. Uz galeriju, u palači su i umjetnička akademija, bogata biblioteka, astronomski opservatorij, ljekarna i sve što je vodećim misliocima tog doba trebalo stajati na raspolaganju. Među ostalima, jedna od osoba koja je radila u sklopu ove palače je i slavni hrvatski filozof i znanstvenik Ruđer Bošković.

Upravo oko ove slavne galerije tokom idućih 300 godina se razvio kvart Brera, koji je danas poprište nekih od najboljih milanskih restorana i barova te dućana s luksuznom odjećom i obućom, a njegovo je ime u svoj identitet inkorporirao i jedan nogometni klub koji želi biti “Treći klub u Milanu”, što im je i jedan od službenih slogana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brera Football Club osnovao je 2000. godine mladi izdavač i novinar Alessandro Aleotti. Klub je odmah započeo u Serie D, 4. talijanskoj ligi, preuzimanjem prava od ugašenog Atletico Milana. Elitna lokacija i ime kluba već od samih su početaka osigurali investicije bogate milanske kreme društva, pa je klub dobio i trening kamp na lokaciji pored milanskog low-cost aerodroma Linate, a na trenersku klupu sjeo je slavni Walter Zenga.

Klub je uložio veliki napor u društvene projekte poput “Free Opera”, suradnje s milanskim zatvorom Opera koji je 2004. godine odlučio unutar rešetaka osnovati nogometni klub koji je igrao u ligaškom natjecanju i popratiti to TV kamerama kao jedan od prvih reality showa na tu temu. Osim velike pozornosti javnosti, klub je postigao uspjeh i na terenu osvojivši Terza Categoria (9. liga).

Osim toga, klub je sudjelovao u snimanju dokumentarnih filmova sa sinom legendarnog igrača Intera Giacinta Facchettija, Gianfeliceom Facchetijem, ali i projektima od sociološke važnosti. Primjerice, u svojoj prvoj je sezoni kluba, 2001./2002., juniorska ekipa Brere bila sastavljena isključivo od ne-EU mladića, pretežito onih iz istočne Europe te Afrike.

U sezoni 2008./2009., projekt “Il Brera dei Tifosi” imao je za cilj uključiti navijače kluba u menadžment i odlučivanje, iako se rezultati nisu pokazali uspješnima i klub je u ligi završio posljednji te ispao.

Nastavili su idućih godina u Breri životariti između 7. i 9. talijanske lige, ali rezultatski uspjeh nikad nije bio primaran za ovog niželigaša. Dapače, u sezoni 2015./2016. odlučili su implementirati moto “Talent bez treninga”, orijentiravši se isključivo na zabavni i opuštajući segment igranja nogometa uz maksimalno jedan trening tokom tjedna i igranje utakmica. U istoj su sezoni vlasnici kluba podržali projekt Romani People Football Team, u kojem su igrali isključivo pripadnici romske nacionalne manjine.

Tokom 23 godine postojanja kluba, Brera se definitivno pozicionirala kao “Treći klub u Milanu”. Ne nužno rezultatima, ali medijskom pozornosti i uključenosti u prije navedene projekte kroz koje klub služi kao inovatorski hub za društvene, sportske, kulturološke i komunikološke eksperimente. Upravo medijska pozornost dovela je Breru do američkih investitora, zahvaljujući kojima se Brera početkom ove godine izlistala na NASDAQ-u, američkoj elektroničkoj burzi dionica sa sjedištem u New Yorku i postala dio svjetske financijske elite.

No plan Brere nije uspon kroz talijansku nogometnu piramidu, što bi u ovom trenutku iz 9. lige bio skup, težak i dugotrajan projekt. Naprotiv, plan je kreirati globalni nogometni hub sa sjedištem u Milanu, koji će ulagati u niželigaške klubove iz ostalih država diljem svijeta, u kojem Brera prepoznaje ekonomsku i društvenu održivost, suprotno onome što se u nogometnom mainstreamu trenutno događa.

I to nas dovodi do trenutno najzanimljivije priče koja kaže kako će Brera od sljedeće sezone nastupati u makedonskoj Prvoj ligi, kroz ujedinjenje s Akademijom Pandev, nogometnim klubom kojeg je u rodnoj Strumici osnovao Goran Pandev. Kroz rebrandiranje, klub će se nazvati Brera Strumica, a Goran Pandev kao predsjednik pokušat će klub koji je prošli sezonu završio na devetom mjestu lige podići na višu razinu. Kad su ga upitali za razloge ulaženja u ovaj projekt, objasnio je kako je Milano grad koji ga je prihvatio kao dječaka i kojem se osjeća dužan, a kako isto tako osjeća dužnost prema rodnom gradu Strumici. Cilj je podići razinu kvalitete i rada u makedonskom nogometu, potencijalno osvojiti naslov prvaka i zaigrati u europskim natjecanjima.

Brera Holdings PLC već je upisan kao vlasnik 90% dionica Akademije Pandev, a puno ime kluba je Fudbalski klub Akademija Pandev Brera Strumica, uz novi logo.

Nakon Strumice, uslijedio je novi projekt u Mozambiku s klubom Brera Tchumene FC, a klub se tokom idućih 5 godina želi proširiti na sve kontinente i postati poznat kao mjesto za razvoj mladih igrača.

Kako kažu iz same Brere, “novi Manchester City, ali bez trčanja za novcem i rezultatima”…

Komentari