![](https://ofenziva.ffa.hr/wp-content/uploads/sites/2/2025/01/WC24_CRO-DEN-NOR_Croatia_vs_Argentina_MAL8072_AM.jpg)
Hrvatska od 18 sati igra finale Svjetskog rukometnog prvenstva. Izabranicima Dagura Sigurðssona na putu do zlata stoji Danska. Trostruki uzastopni svjetski prvak, aktualni olimpijski pobjednik i europski doprvak. Nezaustavljivi Danci neumoljivo jure k novom trofeju.
Danska je jedan od domaćina ovogodišnje svjetske smotre. Zajedno s Hrvatskom i Norveškom ugostila je 29. izdanje Svjetskog prvenstva. U prvoj rundi bila je smještena u skupinu B, a svoje je utakmice igrala u Herningu. U grupi je redom pobjeđivala Alžir (47:22), Tunis (32:21) i Italiju (39:20). Uz prosjek pogodaka od 39,33 prenijela je maksimalna četiri boda u drugu fazu.
U glavnoj skupini I, Danci su se najprije obračunali s izravnim konkurentom za vrh grupe Njemačkom. Od samog su početka preuzeli inicijativu i slavili s visokih 40:30. Nadalje su svladali Švicarsku (39:28) i Češku (28:22) te s prvog mjesta ušli u četvrtfinale.
U četvrtzavršnici Skandinavce je dočekalo jedno od najugodnijih iznenađenje turnira Brazil. Brazilci su ranije izbacili Norvešku, Švedsku i Španjolsku, no protiv nemilosrdnih Danaca nisu imali šanse. Danska je slavila s 33:21 i plasirala se u polufinale. U borbi za finale uspješno je svladala još jednog „under doga“ Portugal s 40:27.
Postoji jedan ohrabrujući podatak
U finalu će se pokušati domoći četvrtog zlata zaredom na Svjetskim prvenstvima. S druge strane stoji joj Hrvatska. Upravo je ta Hrvatska jedina reprezentacija koja je uspjela izbjeći poraz od Danaca na posljednja tri svjetska natjecanja.
Naime, Skandinavci su u nevjerojatnom nizu. Svoj posljednji poraz na Svjetskom prvenstvu doživjeli su u Francuskoj 2017. godine kada su u osmini finala ispali od Mađarske (27:25). Dakle, punih osam godina nisu okusili gorčinu posrtaja. No, postoji momčad koju Danci nisu pobijedili u tih osam godina. Ta momčad je Hrvatska.
Igrala se druga runda prethodnog svjetskog natjecanja u Egiptu, a Hrvatska i Danska susrele su se u prvom kolu. U sjajnom dvoboju Hrvatska je bila ta koja je većinu ogleda držala prednost. Ipak, u konačnici, rezultat je bio 32:32. S obzirom na neugodan poraz od Egipta na otvaranju turnira, naša se reprezentacija nije kvalificirala u četvrtfinale. No, u svakom slučaju je jedina zemlja koju Danci nisu svladali u svom izvanrednom nizu.
Bilo bi pošteno naglasiti i kako je u četvrtzavršnici smotre 2021. Egipat uspio utakmicu s Danskom odvesti u produžetak i sedmerce. Iako su Egipćani izgubili poslije izvođenja sedmeraca, vrijedi izdvojiti kako su se hrabro borili protiv renomiranijeg suparnika kojeg su držali u rezultatskoj neizvjesnosti i u regularnom vremenu (28:28), i u produžecima (35:35). Ipak, pobjeda se u pravilu piše Danskoj.
Međusobni ogledi u završnicama
Hrvatska i Danska odigrali su tek jedno zajedničko finale. Bilo je to na Europskom prvenstvu u Norveškoj 2008. godine kada su Danci pobijedili naše rukometaše s 24:20 i domogli se prvog zlata u povijesti. Uz spomen na Euro, Hrvatska je 1994. nadjačala Dansku u utakmici za broncu (24:23), Danci su uzvratili istom mjerom 2004. i 2006. (31;27, 32:27), a uspješniji su bili i u polufinalu 2014. godine (29:27).
U borbi za medalju na Svjetskim prvenstvima, ove dvije reprezentacije susrele su se u Španjolskog 2013. Skandinavci su u tadašnjoj poluzavršnici svladali Hrvatsku s 30:24. U konačnici, oni su uzeli srebro, dok su se naši igrači okitili broncom.
Danska je kvalitetnija
Danska je najkvalitetnija reprezentacija na svijetu. O tome dvojbe, dakako, nema. Njihov lepršavi rukomet gušt je za gledati. Brzina, elegancija i samopouzdanje dobitna su kombinacija za ekipu sa sjevera Europe.
Danci drže visoki tempo tijekom čitavog susreta. Igraju jednako ubojito i u petoj, i u 55. minuti. Izrazito su opasni u situacijama jedan na jedan, a osobito se ističu Mathias Gidsel i Simon Pytlick. Na prvenstvu, Danska je zabila u prosjeku 12,6 golova po utakmici iz prodora u takvim situacijama, dok je Hrvatska, primjerice, na upola manjoj brojci od 6,6.
Brzina im omogućuje i brzi protok lopte koja jednostavnim prebrojavanjem može završiti na krilu ili, pak, na crti u proigravanju na pivota. Također, Danska je najbolja i po broju golova iz kontri (6,5), a i po primljenom pogotku brzo jure izvesti centar i napadaju protivnika na polu-postavljenu obranu.
Uz nevjerojatnog Gidsela koji će drugo Svjetsko prvenstvo zaredom uzeti titulu najboljeg strijelca, na vratarskoj se poziciji ističe neprikosnoveni Emil Nielsen. Golman Barcelone najbolji je vratar dosadašnjeg tijeka turnira s fantastičnih 112 obrana uz 43,08 posto uspješnosti. Hrvatski adut Dominik Kuzmanović je na 84 zaustavljena udarca s 37,67 posto.
2. veljače kao “Dan D” hrvatskog rukometa?
Uz raspoloženog Kuzmanovića, Hrvatska će trebati i raspoloženu obranu. Agresivnu, čvrstu i pokretljivu. Danska nije navikla na 5-1 obranu, stoga bi Hrvatska mogla zaigrati upravo u toj defanzivnoj zoni. Uostalom, ta je 5-1 linija osigurala remi s Dancima prije dvije godine. Brzi povratak u obranu, kao i zamjene na relaciji obrana-napad također bi mogle biti ključ večerašnjeg ogleda. Naši će reprezentativci morati broj tehničkih pogrešaka, kao i broj promašenih šutova svesti na minimum kako bi spriječili kontranapade Danaca.
Zaključno, Hrvatska i Danska finale igraju u 18 sati. Bit će to sudar najbolje svjetske momčadi i tek probuđenog uspavanog diva; sraz dvaju rukometnih stilova. Hrvatska je posljednje i jedino svjetsko zlato osvojila baš na današnji dan. Vrijeme je da se taj uspjeh ponovi za spektakularni oproštaj od svetog dresa kapetana Domagoja Duvnjaka i Igora Karačića.