Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 28)
Komentar

ABA Liga je kriva za pad hrvatske košarke – kako da ne

Utakmicom Cibone i Alkara u subotu je završen ligaški dio FAVBET Premijer Lige. U Prvu Ligu ispale su Vrijednosnice, dok je novi član elitnog društva Samobor, koji je također u subotu, pobjedom nad zagrebačkom Mladosti, potvrdio plasman u viši rang.

No, ovo neće biti tekst o tome, već sam kraj ovog dijela sezone iskoristio da bih se pozabavio onime što se sve glasnije spominje u posljednje vrijeme, a to je da je ABA Liga krivac za trenutno jako loše stanje na svim razinama hrvatske košarke. Detaljnim istraživanjem pronašao sam čak 13 krivaca za propast hrvatske košarke, pa krenimo redom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borac iz Čačka, kažu srpskog grada košarke, kriv je što u hrvatskom gradu košarke postoje tri škole nogometa sa preko 500 djece te tri škole košarke u kojima nema troznamenkasti broj djece te što se interes kod djece za košarku u tome istome hrvatskome gradu košarke sveo na razinu interesa djece za rukometom. U ostatku županije u kojoj se nalazi hrvatski grad košarke, košarkaške klubove možemo nabrojati na prste jedne ruke, dok nam za nogometne klubove nisu dovoljne ni obje ruke ni obje noge.

Podgorička Budućnost, kažu, kriva je što hrvatsku košarkašku budućnost, mlade reprezentacije Hrvatske, godinama unazad u većini slučajeva s klupa vode treneri koji imaju jako malo ili uopće nimalo dodirnih točaka s treniranjem mlađih dobnih kategorija. Također, krivi su i što se za pozivanje igrača u mlade reprezentativne selekcije odabiru neki čudni kriteriji, pa tako prošloga ljeta MVP kadetskog prvenstva Hrvatske ulazi u U17 reprezentaciju tek nakon nekoliko otkaza, dok je nekoliko dječaka njegovog godišta, pa i iz njegovog kluba, pozvano u selekciju prije njega.

Sjećate li se onog jednog, u zadnje vrijeme možda i jedinog zdravog košarkaškog projekta, koji je desetak godina pokušavao prosperirati u Zagrebu, koji je u glavnome gradu Hrvatske igrao Euroligu te Eurocup, koji je i proračunom i rezultatima konstantno bio u vrhu ABA Lige, u domaćim natjecanjima gotovo redovito igrao finala, a čiji je mecena na koncu izgubio strpljenje te je klub 2019. godine preselio u Ljubljanu? Da, za to je kriva Cedevita-Olimpija.

Kažu da je Hrvatski košarkaški savez na nagovor Crvene zvezde na kraju sezone 2022./2023. donijeo odluku o proširivanju Prve Lige s 12 na 14 klubova za narednu natjecateljsku sezonu, navodno da klub koji je završio na pretposljednjem mjestu ne bi ispao iz iste. Kažu zli jezici i da je to učinjeno uz dogovor s jednom menadžerskom agencijom, kojoj je navodno taj klub poslužio kao poligon za davanje minutaže igračima pod ingerencijom te iste agencije.

Dubai, iako je na drugom kontinentu, kriv je što za prvu momčad istog tog hrvatskog kluba iz prethodnog paragrafa nastupa sportski direktor HKS-a. Isti taj klub trenutno nastupa u finalnoj seriji Prve Lige te će vjerojatno izboriti plasman u Premijer Ligu, ne zbog toga što sportski direktor HKS-a nastupa za njih, nego zato što su to na terenu zaista zaslužili, ali sam slučaj daje svim ostalim klubovima za pravo da sumnjaju u regularnost natjecanja.

Foto: HKS

Beogradski klub s nazivom kladionice u imenu, FMP Soccerbet, kriv je što se u užim i širim košarkaškim krugovima šuška o namještanju utakmica u FAVBET Premijer Ligi, prijelazima iz 2 u 1 i obrnuti, naglim padovima koeficijenata na pobjednike određenih utakmica te o tome da se priča kako se neki klubovi tako financiraju ili su se neki ranije financirali.

Jedini predstavnik Bosne i Hercegovine Igokea kriva je što u posljednjih 10-ak godina 80% djece u Hrvatskoj kao prvi sport koji upisuju biraju nogomet, a tek ako tamo ne uspiju odlaze u druge sportove, pa tako tek poneko sportski talentirano dijete završi u košarci. Većina djece ni ne zna da je možda talentirana za košarku, pošto ne odlaze na košarkaška, ali ni druga igrališta, a svoj talent teško da će otkriti u udobnosti kauča. Eto koliko daleko je klub iz Aleksandrovca bio spreman otići da naškodi hrvatskoj košarci.

A za, čast iznimkama, lošu infrastrukturu hrvatskih dvorana, lošim uvjetima za trening tokom sezone, ali i na pripremama, kriva je slovenska Krka iz Novog Mesta koja svoje utakmice ABA Lige igra u dvorani Leon Štukelj, inače srednjoškolskoj dvorani, pa kada su to vidjele lokalne vlasti gradova, općina i mjesta u kojima se u Hrvatskoj igra košarka, shvatili su da se uz minimalna ulaganja u infrastrukturu može doći do zapaženih rezultata.

Klub Miška Ražnatovića, jednog od najvećih europskih košarkaških agenata – Mega, s kojom spomenuti službeno nema nikakve veze, kriv je što većina klubova u Hrvatskoj igrače dovodi na temelju preporuka agenata, bez da te igrače ozbiljnije pogledaju ili ne daj Bože skautiraju. Neki su otišli toliko daleko da u nekim razdobljima posluju samo i isključivo s jednim, određenim agentima, a to nije Miško. Tako smo ove sezone u Premijer Ligi, ali i Prvoj ligi imali nekoliko stranih košarkaša koji apsolutno ničime nisu doprinijeli igri svojim momčadima, ali zli jezici kažu da je tu ipak nešto drugo bilo u igri. Kako li je Megi uspjelo utjecati na to?

Najjužniji predstavnik ABA Lige, crnogorski Mornar iz Bara, kriv je što je seniorska reprezentacija Hrvatske kvalitetom došla do razine na kojoj se trenutno nalazi. Rezultat protiv Francuske mogao je biti samo lošiji, da je Mario Hezonja imao loš dan, jer osim njega izbornik Josip Sesar nije imao ili nije želio imati na raspolaganju niti jednog igrača koji može preuzeti odgovornost i ubaciti 20-ak poena. Kao što je netko tada na mreži X objasnio – prije 15 godina četvrti play reprezentacije bio je Davor Kus, koji je u nogama imao preko 120 euroligaških utakmica, 40-ak gostovanja u Jazinama te brojna iskustva vrućih parketa pred punim auditorijem Pionira, OAKA Arene, Dvorane Mira i prijateljstva i tako dalje, dok nam je danas doseg prvog reprezentativnog playa kada ubaci dvoznamenkasti broj poena u ABA Ligi.

Partizan je pak kriv što, čast iznimkama, hrvatski klubovi ovise o volji lokalnih vlastodržaca što se planiranja svojih proračuna tiče te veoma malo volje, snage i energije usmjeravaju u pronalaženje sponzora. Tome im ne pomažu ni prazne dvorane, ali čuo sam da klubove upravo Partizan sprečava u tome da pronađu način kako da privuku gledatelje u dvorane. Također, da bi smanjili konkurenciju u ABA Ligi, crno-beli su utjecali na to da hrvatski predstavnici u regionalnom natjecanju Cibona, Split i Zadar imaju tolike proračune da se nalaze među pet klubova s najmanjim budgetom u ligi.

Foto: HKS (Tomislav Franić)

Robotizacija igrača u mlađim dobnim kategorijama, gdje gotovo svi izgledaju, ponašaju se na terenu te igraju jednako, nedozvoljavanje vica u igri, slaba izobrazba, manjak seminara, pojavljivanje trenera na istima samo da bi dobili licencu za obavljanje posla u mlađim kategorijama, nedovoljna plaćenost trenera koja rade s djecom, manjak motivacije istih, osim kod zaluđenih entuzijasta, nedostatak termina u dvoranama, sve su to stvari za koje je kriva još jedna crnogorska momčad, SC Derby.

Na kraju, novak u ABA Ligi, Spartak iz Subotice, kriv je što ima omjer 5-1 protiv hrvatskih klubova, čime su samo potvrdili sve gore rečeno. Sljedeće sezone ABA Liga se širi na 20 klubova, pa će na vidjelo sigurno izaći četiri nova razloga zašto su krivi za propast hrvatske košarke.

Komentari

Povezano